481
(Głosy: 34, średnia ocena 4.47 na 5)
Powódź Tajlandia (październik 2011)4.47 out of 5 based on 34 voters.

Także tegoroczna pora deszczowa stała się przyczyną gwałtownych powodzi w Tajlandii, które objęły wiele prowincji głównie na północy i w centrum kraju. Transport lotniczy funkcjonuje bez większych zakłóceń (w Bangkoku zamknięto jedno lotnisko – Don Maueng). Na obszarach dotkniętych powodzią można spodziewać się znacznych utrudnień w ruchu drogowym, nieczynna jest też północna linia kolejowa. Najgorzej przedstawia się sytuacja w prowincji Ayutthaya, a w ostatnich dniach wszystkie oczy zwrócone są także na Bangkok, walczący z "wielką wodą". Turystom wybierającym się do Tajlandii zaleca się stałe monitorowanie sytuacji.

Tajlandia | Tegoroczna pora deszczowa stała się przyczyną obfitych powodzi na północy i w centrum kraju
Tajlandia | Tegoroczna pora deszczowa stała się przyczyną obfitych powodzi na północy i w centrum kraju (by johnlembo )

Raport powodziowy 3 XI 2011 – wielka niewiadoma

Sytuacja powodziowa w Bangkoku wciąż pozostaje niewiadomą. Władze, a za nimi media, raz podają bardzo optymistyczne prognozy, po czym znów alarmują o konieczności bycia przygotowanym na najgorsze. Mieszkańcy i goście stolicy są nieco zdezorientowani i trwają w oczekiwaniu, na wszelki wypadek zabezpieczając swoje domy czy miejsca pracy lub udając się w bezpieczne rejony Tajlandii.

Centrum miasta wciąż jest suche (poza miejscowymi, niegroźnymi zalaniami terenów tuż przy rzece), transport publiczny funkcjonuje jak zazwyczaj i wiele atrakcji turystycznych jest otwartych, jednak stolica Tajlandii nie może jeszcze odetchnąć z ulgą.

Wprawdzie minął już  krytyczny okres powodzi, spodziewany w dniach 27-31 października, wciąż jednak masy wód płynących z północy szukają ujścia, powodując zagrożenie wielu dzielnic miasta. Wciąż nie można mieć stuprocentowej pewności, że centralny Bangkok nie doświadczy powodzi.

W ostatnich dniach pojawiły się protesty mieszkańców zalanych obszarów Bangkoku (m. in. Khlong Sam Wa District), których dzielnice poświęcono, by uratować cenne centrum.

Na stronach ambasady utrzymuje się komunikat odradzający podróż do Bangkoku i innych prowincji dotkniętych powodzią do czasu ustabilizowania się sytuacji, jednak na forach i blogach podróżniczych zdania na ten temat są podzielone. Ogólnie, z punktu widzenia turysty, Bangkok jest jak najbardziej dostępny, nie ulega jednak wątpliwości, ze sytuacja musi być monitorowana na bieżąco.

Linia kolejowa prowadząca na północ od Bangkoku (do Chiang Mai) wznowiła swoje działanie, ale do podróży należy doliczyć dodatkowy czas ok. 2h na objazd terenów zalanych.

Więcej aktualizacji z listopada znajdziesz tutaj.

Ambasada RP w Bangkoku
Tourism Authority of Thailand

Raport powodziowy 30 X – 1 XI 2011 – wszystko zmierza ku lepszemu

Krytyczny okres powodzi w Bangkoku, będący kombinacją czynników, takich jak spływ obfitych mas wód z północy i fale przypływów znad Zatoki Tajlandzkiej, zakończył się 31 października. Ryzyko powodzi w centralnym Bangkoku, który do tej pory nie odniósł większych szkód, poza miejscowymi zalaniami terenów położonych bezpośrednio nad rzeką, znacznie zmalało.

Zdaniem ekspertów, po przejściu ostatnich fal przypływów poziom wody w Chao Phraya i bangkockich kanałach powinien stopniowo opadać. Z pewnością ułatwi to drenaż wody z zalanych północnych, wschodnich i zachodnich obszarów metropolii w kierunku Zatoki Tajlandzkiej.

Premier Tajlandii i gubernator Bangkoku są zdania, że od tego tygodnia sytuacja w mieście powinna stopniowo ulegać poprawie.

Z punktu turystycznego – i w obliczu ostatnich wydarzeń – wieści z Bangkoku są dość optymistyczne.

Lotnisko Suvarnabhumi działa bez zarzutu, obsługując połączenia krajowe i międzynarodowe, także większość dróg prowadzących do portu lotniczego z centrum miasta jest sucha i przejezdna. Lotnisko Don Muang pozostaje zamknięte.

Większość atrakcji turystycznych Bangkoku nie została dotknięta powodzią i jest otwarta (m. in. Pałac Królewski czy Wat Pho). W Thonburi (po drugiej stronie rzeki) w ostatni weekend miały miejsce powodzie, ale zlokalizowany tam Wat Arun nie ucierpiał w ich wyniku i również jest dostępny dla turystów. Większość centrów handlowych w samym sercu miasta nie poniosła żadnych szkód w wyniku powodzi.

Kolejka nadziemna i metro, poza tym, że niektóre wejścia do stacji mogą być czasowo zamknięte, działają w Bangkoku be zarzutu. Taksówki i tuk-tuki są dostępne jak zwykle. Transport rzeczny na Chao Phraya jest zawieszony częściowo.

TAT poinformowało o odwołaniu listopadowej, barwnej uroczystości Loy Krathong w Bangkoku, Ayutthaya i Suphanburi, ale w wielu innych miejscowościach Tajlandii (Sukhothai, Chiang Mai, Tak) święto powinno odbyć się zgodnie z planem.

Także w pozostałych częściach Tajlandii sytuacja z dnia na dzień ulega poprawie. Nareszcie pojawiły się pozytywne prognozy dla Ajutthaja i Nakhon Sawan. Woda ustępować będzie najprawdopodobniej na przestrzeni kilku tygodni, ale wydaje się, że wszystko zmierza ku lepszemu.

Choć turystyczne wieści są coraz bardziej pomyślne, pamiętajmy o tysiącach osób zamieszkujących środkowe prowincje Tajlandii, w tym aglomerację Bangkoku (poza centrum), które poniosły wiele strat w wyniku powodzi i wciąż zmagają się z jej skutkami.

Więcej aktualizacji z listopada znajdziesz tutaj.

Thaizer.com
Tourism Authority of Thailand

Tajlandia | Powodziowe kadry z Ajutthaja
Tajlandia | Powodziowe kadry z Ajutthaja (by dany13 )

Powodzie w Tajlandii - raport z 29 X 2011 – najnowsze informacje o powodzi w Bangkoku

Póki co z centralnego Bangkoku nadchodzą dziś dość optymistyczne (w obliczu ostatnich prognoz) wieści. Oczywiście sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Poranna fala powodziowa, która przeszła przez miasto, spowodowała wprawdzie lokalne zalania rejonów położonych nad rzeką (np. Thonburi), ale wewnętrzne obszary miasta pozostają suche.  Wieczorem spodziewana jest jeszcze jedna duża fala, a jutro kolejne dwie, które mogą być znacznie większym obciążeniem dla wałów przeciwpowodziowych w mieście.

W najbliższych dniach szczególnie zagrożone są dzielnice położone po zachodniej stronie rzeki Chao Phraya (Thonburi). Przewiduje się, że woda może osiągnąć tam wysokość nawet 0,5-1 m.

Odnotowano także lokalne zalania w okolicach Pinklao Bridge (po zachodniej stronie rzeki) i przy Arun Ammarin Road.

Główne atrakcje turystyczne Bangkoku, m. in. Pałac Królewski (na pobliskim placu Sanam Luang o poranku woda sięgała kostek) i Wat Pho są dziś otwarte. Prawdopodobnie nawet w położonym w Thonburi Wat Arun jest sucho. Sucha jest także większa cześć Chinatown, poza miejscowym zalaniem Charoen Krung Road.

Port lotniczy Suvarnabhumi funkcjonuje bez zmian i, jak zapewniają władze, nic mu nie grozi. Oczywiście można spotkać się z korkami na drogach wiodących ku lotnisku i tłumami przy odprawach, gdyż w ten weekend także wielu Tajów opuszcza miasto.

Thaizer.com
Bangkok Post

Richard Barrow – Twitter

Raport powodziowy 28 X 2011 – co przyniesie weekend w Tajlandii?

Sytuacja w Bangkoku, szczególnie pod względem turystycznym, zasadniczo nie zmieniła się od wczoraj. Większość obszarów w centrum miasta nie została dotknięta powodzią. Fala rzeczna co jakiś czas zalewa miejsca położone bezpośrednio nad Chao Phraya, także te chętnie odwiedzane przez turystów, jak Chinatown czy Sanam Luang (plac w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego), ale woda – sięgająca średnio do kostek – szybko ustępuje lub zostaje odpompowana.

Mieszkańcy i goście Bangkoku trwają w oczekiwaniu na to, co przyniesie weekend. Wciąż istnieje ryzyko, że centralne obszary Bangkoku doświadczą „jakiejś formy powodzi”, ale nie przewiduje się kataklizmu, a raczej falę sięgającą kostek czy kolan.

W północnym i zachodnim Bangkoku, czyli na obszarach do tej pory najbardziej dotkniętych powodzią, zamknięto 14 dróg: Vibhavadi Rangsit, Phahon Yothin, Khamphaeng Phet 6, Songprapa, Weluwanaram, Liap Khlong Song, Chantharubeksa, Charan Sanitwong, Arun Amarin, Boromratchachonnani, Sirindhorn, Uthayan, Sala Thammasop (więcej szczegółów).

Bangkok Post informuje także o pojawieniu się planów wykopania kanałów w kilku ulicach wschodniego Bangkoku, które miałyby za zadanie usprawnić drenaż wody z północnej części miasta, poprzez dzielnice wschodnie, aż do zatoki Tajlandzkiej. W grę wchodziłyby ulice: Pracha Ruam Jai, Rat Uthit Road, Suwinthawong Road, Nimitr Mai Road and Ruam Phattana Road, które najprawdopodobniej blokują przepływ wód powodziowych.

Bangkok Post
Thaitravelblogs

The Government Public Relations Department

Tajlandia | Worki z piaskiem zabezpieczające jeden z bangkockich budynków
Tajlandia | Worki z piaskiem zabezpieczające jeden z bangkockich budynków (by mikiane )

Raport powodziowy 27 X 2011 – Bangkok wkracza w krytyczny okres powodzi

Za krytyczny okres tegorocznej powodzi uważa się dni 27-31 X, w których nastąpi kumulacja niebezpiecznych czynników: spływu mas wód z północy i wysokiego przypływu znad Zatoki Tajlandzkiej. Wciąż jeszcze trudno przewidzieć na 100%, co wydarzy się w centralnym Bangkoku, ale powodzi (a przynajmniej podtopień) nie można wykluczyć praktycznie w żadnej części miasta (szczególnie zagrożonymi rejonami w centrum są te, położone bezpośrednio nad rzeką, m. in.: Chinatown, Thonburi i Banglamphu).

Choć spływ wody przez bangkockie kanały jest stale monitorowany, a w wielu miejscach jest ona na bieżąco odpompowywana, gdzieniegdzie jej poziom sięga nawet 50 cm.

Miejscowo zalewane są ulice położone w bezpośrednim sąsiedztwie Chao Phraya i niektórych jej kanałów (atrakcje turystyczne leżące w pobliżu rzeki mogą być tymczasowo zamknięte lub trudno dostępne).

W licznych sklepach Bangkoku i innych prowincji dotkniętych powodzią brakuje wody pitnej i niektórych produktów spożywczych. Na zalanych obszarach występują znaczne utrudnienia w komunikacji miejskiej, możliwe są także tymczasowe braki prądu i wody.

Chatuchak Weekend Market w najbliższych dniach będzie zamknięty.

Transport

TAT informuje, że transport z lotniska Suvarnabhumi do centrum (taksówki, autobusy, kolejka – Airport Link) działa normalnie. Podobnie jest z metrem i koleją nadziemną w centralnym Bangkoku. Tuk-tuki i taksówki operują w ograniczonym zakresie. Transport wodny Chao Phraya Express pozostaje w zawieszeniu do 7 XI.

Międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku działa bez zakłóceń, więc wielu turystów i mieszkańców stolicy decyduje się na podróż do miejsc, których nie dotknęła powódź.

Do Chiang Mai, Chiang Rai czy Sukhothai najlepiej wybrać się samolotem, z powodu zalania dróg i linii kolejowych na północ od Bangkoku (warto pamiętać o możliwości otrzymania zwrotu pieniędzy za wcześniej zakupione bilety).

Linia kolejowa prowadząca z Bangkoku w kierunku północno-wschodnim (np. do Ubon, Udon Thani czy Nong Khai) działa, jednak aktualnie pociągi wyruszają ze stacji Makkasan (zamiast – jak dotychczas – z Hualamphong).

Na tę chwilę odnotowuje się także utrudnienia na południowej linii kolejowej – niektóre pociągi kursują tylko do Nakhon Pathom (położonego ok. 50 km na zachód od stolicy), a dalszy transport do Bangkoku odbywa się autobusem. Aktualne informacje najlepiej sprawdzić pod numerem infolinii SRT – 1690 (jak dzwonić do Tajlandii?).

Do Hua Hin, Pattayi i Ko Chang z lotniska Suvarnabhumi bez problemu dotrzeć można drogami.

Warto pamiętać o jak najwcześniejszej rezerwacji zarówno lotu, jak i hotelu, gdyż wielu mieszkańców stolicy również planuje wyjazdy, uciekając przed powodzią i korzystając z dni wolnych 27-31 października.

Główne rejony turystyczne nie dotknięte powodzią:

Północ: Chiang Mai, Chiang Rai, Lampang, Sukhothai (część tej prowincji wprawdzie zalało, ale główne atrakcje turystyczne nie ucierpiały)

Północny-wschód: Loei, Ubon Ratchathani, Nakhon Ratchasima, Udon Thani

Centrum: Hua-Hin, Prachuap Khiri Khan, Pattaya, Chonburi, Kanchanaburi, Ratchaburi, Ko Chang, Trat, Rayong

Południe: Chumphon, Phuket, Krabi, Ranong, Nakhon Si Thammarat, Songkhla, Narathiwat, Satun, Pattani, Surat Thani, Phang Nga, Trang, Phatthalung, Yala.

Thaizer.com
Ambasada RP w Bangkoku

Tourism Authority of Thailand

Tajlandia | Bangkok, 15 października 2011 – jeszcze nie wiadomo czy powódź dotrze do centrum miasta
Tajlandia | Bangkok, 15 października 2011 – jeszcze nie wiadomo czy powódź dotrze do centrum miasta (by mikiane)

Raport powodziowy 26 X 2011 – w Bangkoku sytuacja się pogarsza

Ryzyko powodzi w centrum Bangkoku wzrasta – poziom wody w Chao Phraya jest wysoki, a dodatkowo w dniach 27-30 spodziewany jest kolejny przypływ.

W najbliższych dniach istnieje możliwość zalania także turystycznych dzielnic Bangkoku (głównie tych położonych tuż nad rzeką, m. in.: Chinatown, Banglamphu, Thonburi). Lokalne podtopienia ulic wystąpić mogą praktycznie wszędzie (woda zalała m. in. okolice Wielkiego Pałacu Królewskiego, jednak jej nadmiar jest na bieżąco odpompowywany).

Z powodu dużej ilości wody napływającej do stolicy z północy kraju, mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji miejskiej i tymczasowe przerwy w dostawie prądu, a niektóre atrakcje turystyczne mogą zostać zamknięte.

Na stronie internetowej Bangkok Post znaleźć można mapkę prezentującą możliwie najmniej optymistyczny scenariusz na najbliższe dni, gdzie widać zalane wszystkie dzielnice Bangkoku, z wodą utrzymującą się na wysokości od 10-12 cm w dzielnicach najmniej dotkniętych do 1-2 metrów na obszarach najbardziej zagrożonych. 

Thaizer.com
Bangkok Post

Ambasada RP w Bangkoku

Raport powodziowy 25 X 2011 – powodziowy „długi weekend”

Lotnisko Don Meuang (obsługujące loty krajowe) zostało dziś częściowo podtopione i zamknięte, w związku z czym niektóre linie lotnicze (np. „Nok Air") odwołały swoje loty w dniach od 25 października do 1 listopada 2011, inne zaś (np. „Orient Thai") przekierowały wszystkie połączenia na lotnisko Suvarnabhumi. Innym alternatywnym lotniskiem jest U-Tapo w Pattayi.

27-28 i 31 października ogłoszono dniami wolnymi od pracy w 21 tajskich prowincjach (w tym także w Bangkoku). Ten swoisty „długi weekend” ma pomóc w skupieniu sił na działaniach przeciwpowodziowych i organizacji pomocy jej dotychczasowym ofiarom. Pod koniec października spodziewany jest w Tajlandii kolejny wysoki przypływ.

Główne obszary turystyczne Bangkoku (m. in. Khao San Road, Silom, Sukhumvit, Siam Sqaure) póki co nie zostały dotknięte powodzią. Pojawiają się miejscowe zalania ulic położnych w pobliżu rzeki Chao Phraya, która osiągnęła najwyższy poziom wód od 1995 r.

Warto pamiętać, że poza Ajutthaja, główne rejony turystyczne Tajlandii (Phuket, Hua Hin, Krabi, Pattaya, Chiang Mai, Chiang Rai, Ko Samui i Ko Chang) nie ucierpiały w wyniku powodzi i panują w nich normalne warunki pogodowe o tej porze roku. 

Thaizer.com
Bangkok Post

Ambasada RP w Bangkoku

Tajlandia | 18 października 2011 r., Pathum Thani (prowincja granicząca od północy z Bangkokiem)
Tajlandia | 18 października 2011 r., Pathum Thani (prowincja granicząca od północy z Bangkokiem) (by Benoit Ricoine © All rights reserved)

Raport powodziowy 22-24 X 2011 – powodzie mogą utrzymywać się jeszcze przez sześć tygodni

Najnowsze wieści ze stolicy Tajlandii nie są zbyt optymistyczne. W sobotę odnotowano znaczny wzrost poziomu wody w rzece Chao Phraya. W kilku miejscach w Bangkoku wystąpiły nie powodujące większych szkód podtopienia ulic, np. przy Sam Ren Road (dystrykt Dusit) i w okolicach szpitala Siriraj (Thonburi). Zagrożone są także inne obszary stolicy położone w pobliżu rzeki. Wzmacniane są wały przeciwpowodziowe bliżej centrum.

Najbardziej zagrożonych powodzią jest sześć dzielnic Bangkoku: Don Mueang, Lak Si, Bang Khen, Chatujak (Chatuchak), Bang Sue i Sai Mai. Mieszkańcy obszarów narażonych na największe niebezpieczeństwo zostali już odpowiednio poinstruowani, w celu znalezienia tymczasowego schronienia w placówkach przygotowanych przez BMA.

Póki co lotniska (Don Mueang; Suvarnabhumi) i transport publiczny (metro, autobusy, taksówki, tuk-tuki) funkcjonują w Bangkoku bez większych zmian. Niektóre wejścia do stacji metra mogą być tymczasowo zamknięte lub zabezpieczone workami z piaskiem. Transport rzeczny na Chao Phraya pozostaje w tymczasowym zawieszeniu.

Północna linia kolejowa łącząca Bangkok z Chiang Mai pozostaje zamknięta. Autobusy dalekobieżne mogą być opóźnione, a czas podróży wydłużony z powodu licznych objazdów.

Dotychczas powódź dotknęła przede wszystkim mieszkalne i przemysłowe dzielnice Bangkoku, nie docierając do turystycznego centrum miasta.

Główne atrakcje turystyczne stolicy, m. in. Grand Palace i Wat Pho są otwarte. Odradza się zwiedzanie weekendowego targu Chatuchak, gdyż dzielnica, w której jest on położony, znalazła się dziś na liście rejonów zagrożonych zalaniem. Wszystkie hotele w dzielnicach turystycznych miasta działają normalnie.

Niektóre centra handlowe i biznesowe w centrum Bangkoku zabezpieczyły swoje budynki workami z piaskiem, ale pozostają otwarte i w pełni dostępne.

Atrakcje turystyczne w okolicach Bangkoku, takie jak np. Pattaya, Hua-Hin, pływające targi Damnoen Saduak (Ratchaburi) i Amphawa (Samut Songkhram) nie zostały dotknięte powodzią i są dostępne dla zwiedzających. Turystom, którzy pragną zwiedzić historyczne atrakcje Tajlandii TAT (Tourism Authority of Thailand) poleca odwiedziny Parku Historycznego Sukhothai, który również nie ucierpiał w wyniku powodzi.

Całkowita liczba śmiertelnych ofiar powodzi w Tajlandii wzrosła do 356.

Premier Tajlandii ogłosiła, iż powodzie w kraju mogą utrzymywać się jeszcze przez sześć tygodni.

Z powodzią i jej skutkami wciąż zmaga się 28 tajskich prowincji: Sukhothai (choć niektóre obszary tej prowincji doświadczyły powodzi, główne atrakcje turystyczne nie ucierpiały i nadal są w pełni dostępne dla turystów), Phichit, Phitsanulok, Nakhon Sawan, Uthai Thani, Kamphaeng Phet, Tak, Chai Nat, Sing Buri, Ang Thong, Ayutthaya, Lop Buri, Saraburi, Suphan Buri, Nakhon Pathom, Pathum Thani, Nonthaburi, Samut Sakhon, Ubon Ratchathani, Khon Kaen, Si Sa Ket, Surin, Roi-et, Maha Sarakham, Kalasin, Chachoengsao, Nakhon Nayok i Prachin Buri.

Thaizer.com
Tourism Authority of Thailand

The Government Public Relations Department

Tajlandia | 15 X 2011 – kadry z ulic Bangkoku
Tajlandia | 15 X 2011 – kadry z ulic Bangkoku (by mikiane)

Raport powodziowy 21 X 2011 – w oczekiwaniu na wielką wodę

Do listy siedmiu zagrożonych powodzią dzielnic Bangkoku (wymienione w raporcie z dnia poprzedniego) dołączyły Si Kan i Don Mueang w dystrykcie Don Mueang oraz Thung Song Hong w dystrykcie Lak Si (poziom wody może osiągnąć tam nawet 1,5 metra).

Po południu niektóre obszary Don Mueang i Lak Si w Bangkoku zostały zalane w wyniku przepełnienia kanału Khlong Prapa. Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra podkreśla, że mieszkańcy wszystkich dzielnic Bangkoku powinni zadbać o zabezpieczenie swojego mienia.

W Bangkoku i okolicach odnotowano także znaczne utrudnienia w ruchu drogowym, gdyż mieszkańcy zagrożonych dzielnic stolicy i Nonthaburi masowo parkują swoje samochody na wyżej położonych drogach i wiaduktach, nawet w dwóch równoległych rzędach, pozostawiając wolny tylko wąski pas ruchu. Bezpieczne miejsca parkingowe udostępnia mieszkańcom Bangkoku m. in. lotnisko Suvarnabhumi.

Ogromnych mas wód spływających z północy nie sposób przekierowac poza obszar miasta, zatem w celu umożliwienia ich ujścia do Zatoki Tajlandzkiej, wszystkie bangkockie kanały zostały otwarte. Raczej nieuniknione jest  częściowe zalanie obszarów Bangkoku położonych w najbliższym sąsiedztwie kanałów, jak jednak potwierdza ambasada: „nie przewiduje się szkód na bardzo wysoką skalę”.

Na tym etapie wciąż jeszcze trudno przewidzieć, czy powódź dotrze do centralnego Bangkoku.

Póki co nie przewiduje się w stolicy przerw w dostawie prądu.

Dotychczasowa liczba ofiar powodzi w Tajlandii wynosi 342 (od 25 lipca 2011) i dwie osoby zaginione.

Powódź wciąż utrzymuje się w 175 dystryktach 28 tajskich prowincji. Wskutek powodzi ucierpiało już niemal 2,5 miliona mieszkańców Tajlandii.

Na tę chwilę w Tajlandii nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale Ministerstwo Zdrowia wciąż monitoruje sytuację.

Thaitravelblogs
Bangkok Post
Thaizer.com

Ambasada RP w Bangkoku

Raport powodziowy 20 X 2011 – powódź zbliża się do Bangkoku

Siedem dzielnic Bangkoku jest szczególnie zagrożonych powodzią: Lat Krabang, Nong Chok, Minburi, Khlong Sam Wa, Kannayao, Saimai i Bangkhen. Mieszkańcy tych rejonów nawoływani są do przenoszenia swoich rzeczy na wyżej położone obszary i pozostawania w stanie gotowości do ewakuacji. Ostrzeżenie to nie jest jednoznaczne z zarządzeniem natychmiastowej ewakuacji, poziom wody będzie wzrastał stopniowo i mieszkańcy mają min. 24 h na ocenę sytuacji i przygotowanie się.

W mediach pojawiają się także informacje o rządowych planach poświęcenia wschodnich dzielnic Bangkoku jako miejsca przepływu nagromadzonych wód z północy, w celu ocalenia kulturalnego i ekonomicznego centrum miasta. Z wschodnich dzielnic woda miałaby być następnie skierowana do Chachoengsao i Samut Prakan, a potem do Zatoki Tajlandzkiej.

Ratowanie centrum Bangkoku jest dla władz priorytetem ze względu na gęstość jego zaludnienia i znaczenie ekonomiczne – zgodnie ze słowami Ministra Anudith Nakornthap, jego ochrona pozwoli na przyspieszenie i zwiększenie efektywności usuwania skutków powodzi w innych częściach kraju.

Thaitravelblogs
Bangkok Post

The Government Public Relations Department

Tajlandia | 18 X 2011 – Bangkok nie może jeszcze odetchnąć z ulgą
Tajlandia | 18 X 2011 – Bangkok nie może jeszcze odetchnąć z ulgą (by feserc )

Raport powodziowy 19 X 2011 – wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych

Mieszkańcy Bangkoku, wolontariusze i samorząd miejski (The Bangkok Metropolitan Administration – BMA) skupiają swe działania na wzmocnieniu wałów przeciwpowodziowych w północno-wschodnich częściach Bangkoku, przede wszystkim w dzielnicy Sai Mai. Dotychczas istniejące umocnienia są wciąż powiększane (planowane jest np. podniesienie o ok. 50 cm 6-kilometrowej bariery wzdłuż Hok Wa Canal przy pomocy setek tysięcy worków z piaskiem). Od tych tymczasowych barier zależeć może los całego miasta.

Wczoraj z kilku obszarów ościennych Bangkoku: Pathum Thani, Nonthaburi i Nakhon Pathom częściowo ewakuowano mieszkańców.

Stolica wciąż ma szansę uniknąć zalania. Mieszkańcy Bangkoku nieustannie nawoływani są do nie poddawania się panice i jednoczesnego zachowania pełnego stanu gotowości na to, co przyniosą kolejne dni.

Źródła:
The Nation

Bangkok Post

Thaitravelblogs

Raport powodziowy 18 X 2011 – Bangkok nie może jeszcze odetchnąć z ulgą

Mimo wczorajszych optymistycznych zapewnień mediów, mieszkańcy i goście Bangkoku nie mogą jeszcze odetchnąć z ulgą. Najnowsze doniesienia prasy mówią o wciąż utrzymującym się zagrożeniu Bangkoku. Wciąż jeszcze centrum miasta i główne dzielnice turystyczne ocenia się jako rejony bezpieczne, ale wiele wyjaśni się w ciągu najbliższych dni, po spływie dużej masy wód z północy.

Północne rejony miasta, Pathum Thani i niektóre dzielnice przemysłowe zostały już dotknięte powodzią i nagromadzone tam wody, jeśli wały nie wytrzymają, zagrażają innym częściom Bangkoku.

Gubernator Sukhumband Palibatra powołał w stan gotowości mieszkańców dzielnic Sai Mai i Don Muang, które stały się nową linią przeciwpowodziowego frontu.

W samym centrum miasta życie toczy się swoim zwyczajnym rytmem, atrakcje turystyczne są otwarte, a większa część publicznych środków transportu funkcjonuje normalnie. Transport rzeczny na Chao Phraya został częściowo zawieszony.

Połączenia kolejowe z Bangkoku na północ (np. do Chiang Mai) nadal pozostają w zawieszeniu, ale te prowadzące na południe działają jak zwykle (na linii północno-wschodniej pojawiły się dziś utrudnienia, które jednak powinny zostać naprawione do jutra).

Lotnisko działa normalnie, a jedynymi na dzień dzisiejszy utrudnieniami mogą być większe niż zwykle korki w drodze do i z portu lotniczego.

Źródła:
Thaizer.com

Bangkok Post

Tajlandia | Powódź w Lopburi (9 października 2011)
Tajlandia | Powódź w Lopburi (9 października 2011) (by withit)

Raport powodziowy 15-17 X 2011 – Bangkok jest bezpieczny?

W obliczu największych od bodaj 50 lat powodzi w Tajlandii i wielu niekorzystnych prognoz, w ostatnich dniach wszystkie oczy zwrócone były na Bangkok.

Zalanie części Bangkoku wydawało się nieuniknione, a punktem kulminacyjnym miały być dni 16-18 października. Na szczęście ostatnie doniesienia tajskich władz okazały się pomyślne dla mieszkańców stolicy i przybywających tu turystów – Bangkok najprawdopodobniej nie ucierpi w wyniku tegorocznej powodzi.

Największa fala przeszła już przez miasto uchodząc do Zatoki Tajlandzkiej, a wewnętrzny system zabezpieczeń przeciwpowodziowych nie zawiódł.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy i goście Bangkoku mają zaprzestać monitorowania sytuacji i zaniechać prac nad zabezpieczeniami przed wielką wodą.

Nie odnotowano żadnych utrudnień na bangkockim lotnisku, a główne atrakcje turystyczne miasta funkcjonują jak dotychczas (włącznie z transportem rzecznym na Chao Phraya). Także stacje miejskiego metra są otwarte, poza tym, że wejścia do niektórych z nich zostały w celach prewencyjnych zabezpieczone workami z piaskiem.

Powodzie wystąpiły w niektórych mieszkalnych i przemysłowych dzielnicach, głównie w północnych i wschodnich rejonach miasta i jego najbliższych okolicach (Pathum Thani, Minburi, Klong Sam Wa, Lat Krabang i Nong Chok) ale centralny Bangkok jest dobrze chroniony – posiada system licznych kanałów odwadniających o długości ok. 19 km, a wzdłuż rzeki Chao Phraya znajduje się długi na 75,8 km wał powodziowy.

Ryzyko wciąż występuje w 13 dzielnicach Bangkoku, które znajdują się poza zasięgiem zabezpieczeń przeciwpowodziowych: Bang Sue, Dusit, Phra Nakhon, Samphanthawong, Bang Kholaem, Yannawa, Klong Toey, Bang Phlad, Bangkok Noi, Thonburi, Klong San, Rat Burana i Thawi Watthana.

Kolejna fala powodziowa przewidywana jest na koniec października, ale zgodnie z prognozami wewnętrzny system zabezpieczeń powinien sobie z nią poradzić i większość miasta powinna pozostać bezpieczna. Miejscowe powodzie w różnych częściach Bangkoku będą jednak możliwe.

Źródła:
Thaizer.com

Bangkok Post

Raport powodziowy 7-10 X 2011

  • wiele obszarów Tajlandii, głównie środkowych prowincji, wciąż zmaga się z powodziami.
  • obecnie sytuacja najgorzej przedstawia się w Ayutthaya, Nakhon Sawan i Lopburi.
  • powodzie wystąpiły także w północno-wschodniej Tajlandii (Isaan).
  • samoloty: Wszystkie lotniska są otwarte i loty krajowe oraz międzynarodowe odbywają się normalnie.
  • pociągi: utrudnienia na trasach na północ od Bangkoku. Można starać się o zwrot pieniędzy za zakupione a niewykorzystane bilety.
  • drogi: wiele dróg w środkowej części kraju ucierpiało w wyniku powodzi. Podróżując (szczególnie na północ od Bangkoku) należy liczyć się z utrudnieniami i objazdami. (tu możesz sprawdzić sytuację na drogach: zielona flaga – przejezdne; czerwona flaga – nieprzejezdne).

Tajlandia | W tym roku najbardziej ucierpiał region Ayutthaya
Tajlandia | W tym roku najbardziej ucierpiał region Ayutthaya (by photocatcher )

Sytuacja w głównych regionach turystycznych:

Ayutthaya

Ayutthaya jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych powodzią. Historyczne centrum miasta także nieco ucierpiało, ale głównym problemem są nieprzejezdne drogi. Na dzień dzisiejszy nie zaleca się podróży do tego miasta. Najbliższe prognozy także nie są pocieszające – sytuacja w Ayutthaya może ulec pogorszeniu.

Bangkok

Powodzie wystąpiły na niektórych terenach przybrzeżnych Chao Phraya w północnej części miasta, ale centrum i główne rejony turystyczne Bangkoku do tej pory nie ucierpiały.

Poziom wód w Chao Phraya i jej kanałach pozostaje jednak niebezpiecznie wysoki. Za punkt krytyczny uznaje się dni 16-18 października, kiedy to przewidywane jest nadejście ulewnych deszczy i napływ wód z północnych części kraju.

Chiang Mai i Chiang Rai

Na dzień dzisiejszy rejony bezpieczne i tylko w niewielkim stopniu dotknięte powodzią. Niektóre przybrzeżne rejony Chiang Mai w zeszłym tygodniu nawiedziła powódź, ale sytuacja już się ustabilizowała. W regonie kilka wiejskich rejonów wciąż pozostało podmokłych, jednak nie stanowi to niczego nadzwyczajnego w porze deszczowej.

Tajlandia | Przez Ayutthaya przepływa rzeka Pa Sak
Tajlandia | Przez Ayutthaya przepływa rzeka Pa Sak (by atomdocs )

Hua Hin i Cha Am

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Ko Chang

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Ko Lanta i Ko Phi Phi

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Ko Samui

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Krabi

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Pattaya

Kilka tygodni temu powodzie miały miejsce w południowej i centralnej części Pattayi, ale wszystko juz zdążyło wrócić do normy. Kilka dni temu odnotowano też częściowe zalanie Sukhumvit Road, co jednak często zdarza się w porze deszczowej i nie stanowi żadnej anomalii.

Phuket

Nie odnotowano żadnych problemów i niedogodności.

Sukhothai

Wystąpiły miejscowe powodzie, głównie na obszarze nowego miasta. Historyczne centrum prawie nie ucierpiało. Można spotkać się z utrudnieniami w drodze do Sukhothai z Bangkoku. Powodzie miały miejsce także w pobliskim Kamphaeng Phet i Phitsanulok.

Źródła:
Thaizer.com

Thaitravelblogs

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)