To najcenniejszy zespół świątynny Chiang Mai, będący chlubą miasta. Wnętrza przybytku zachwycą nas przepięknym połączeniem złota i czerwieni.

Tajlandia | Wat Phra Singh - jedna z piekniejszych świątyń Chiang Mai
Tajlandia | Wat Phra Singh - jedna z piekniejszych świątyń Chiang Mai (by Akuppa )

Wat Phra Singh wzniesiony został w 1345 roku przez króla Pha Yoo, dla uczczenia jego ojca – Khama Fu. Bezcennym skarbem świątyni są manuskrypty zapisane na liściach palmowych oraz teksty  i scenki rodzajowe pokrywające jej ściany. Na malowidłach dostrzeżemy uwiecznione klatki z życia codziennego XIV-wiecznych Tajów, poznamy ich dawne obyczaje i stroje. W świątyni tej przechowywane są także niezwykle cenne wizerunki  Oświeconego np. Phra Phutthasihing Buddha z XIV w.

Wat Chiang Man to najstarsza ze wszystkich świątyń Chiang mai, wzniesiona w 1296 r.

Tajlandia | Budowle świątynne Wat Chiang Man
Tajlandia | Budowle świątynne Wat Chiang Man (by leozaza )

Przybytek stoi w miejscu, gdzie niegdyś mieszkał król Mengrai (założyciel miasta), zanim jeszcze powstało Chiang Mai. Lokalnym skarbem przechowywanym w tej świątyni są figurki Buddy, kamienna – Phra Sila Khao i wykonana z kryształu – Phra Setangamani (podobno posiada ona moc wywoływania deszczu). Ów kompleks świątynny słynie ze swej doskonale zachowanej chedi, wzniesionej na czworokątnej podstawie, dźwiganej przez 17 stiukowych słoni.

Świątynia ta określana bywa mianem „Filaru Miasta”, ponieważ znajduje się dokładnie w jego centrum, przy Prapokklao Road. Najbardziej charakterystyczną budowlą tego zespołu świątynnego jest masywna, kwadratowa chedi.

Tajlandia | Wspaniała chedi świątyni Wat Chedi Luang
Tajlandia | Wspaniała chedi świątyni Wat Chedi Luang (by zoutedrop )

Tajowie wierzą, że we wnętrzu świątyni Wat Chedi Luang przebywa duch znany jako Prueksa Thevada, który strzeże miasta od wojen i zamieszek, a także dba o to, by deszcz spadł w porę. W związku z tym duch-strażnik cieszy się wielkim szacunkiem rolników. Podobno przechowywano tu także posąg Szmaragdowego Buddy (dziś znajduje się on w Wat Phra Kaeo w Bangkoku).

Wat Phrathat Doi Suthep przez niektórych uważana jest za symbol i jedną z najwspanialszych świątyń Chiang Mai.

Tajlandia | Doi Suthep - przepiękna światynia na wzgórzu
Tajlandia | Doi Suthep - przepiękna światynia na wzgórzu (by akbarsyah )

Światynia na wzgórzu

Kompleks świątynny znajduje się na wzniesieniu – Doi Suthep, na zachód od Chaing Mai. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na panoramę stolicy prowincji. Miejsce, w którym znajduje się świątynia Doi Suthep nie jest przypadkowe – wiąże się z nim pewna ciekawa legenda...