Jak łatwo się domyślić, nawet jeśli nigdy nie byliśmy w Tajlandii, tropikalne kraje Azji Południowo-Wschodniej znacznie różnią się od europejskich pod względem klimatycznym. Dla wielu podróżników jest to sytuacja niezwykle korzystna – podczas gdy u nas trwa deszczowa jesień, a potem mroźna zima, w Tajlandii rozkwita sezon turystyczny.

Tajlandia | Podczas gdy u nas szaleją śnieżne zamiecie, w Tajlandii jest właśnie taka pogoda
Tajlandia | Podczas gdy u nas szaleją śnieżne zamiecie, w Tajlandii jest właśnie taka pogoda (by syeefa)

Strefa klimatyczna

Niemalże cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie południe kraju (Półwysep Malajski) obejmują wpływy klimatu typowo równikowego.

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

  • gorącą i suchą
  • gorącą i wilgotną
  • ciepłą i suchą

Pora gorąca i sucha przypada zwykle pomiędzy marcem a majem. W tym czasie temperatura w Bangkoku przekroczyć może nawet 40 stopni Celsjusza.

Pora gorąca i wilgotna występuje mniej więcej od czerwca do października. W tym okresie temperatury nieznacznie spadają, a wilgotność powietrza gwałtownie wzrasta, sięgając nawet 98%. Jest to tzw. pora deszczowa w Tajlandii.

Pora ciepła i sucha obejmuje okres od listopada do lutego. Wówczas pogoda jest najpiękniejsza, temperatury bywają wysokie, ale nie tak jak w porze gorącej i rzadko występują deszcze – jest to najlepszy okres na odwiedzenie kraju (Kiedy jechać do Tajlandii?).

Tajlandia | Tajlandia jest piękna nawet wtedy, kiedy zbiera się na deszcz
Tajlandia | Tajlandia jest piękna nawet wtedy, kiedy zbiera się na deszcz (by magical-world )

Temperatury i opady

Średnie miesięczne temperatury powietrza w Tajlandii wahają się w granicach 20-35 stopni Celsjusza. Najchłodniej jest zwykle w północnej części kraju, najcieplej – na Półwyspie Malajskim.

Typową cechą tropikalnego klimatu Tajlandii są częste, ulewne deszcze. Między innymi właśnie dzięki nim możemy podziwiać tutejsze wiecznie zielone lasy tropikalne i malownicze kaskady wód, których siła nie słabnie przez cały rok.

Roczna suma opadów kształtować się może różnie, w zależności od regionu kraju. Na południu Tajlandii występują zdecydowanie największe opady, których roczna suma wynosi ok. 5000 mm. Znacznie mniejsze opady odnotowuje się na równie Korat (800 – 1000mm) oraz na stokach górskich północnej Tajlandii (1000 mm).

Tajlandia | Pora deszczowa w Tajlandii trwa od czerwca do października
Tajlandia | Pora deszczowa w Tajlandii trwa od czerwca do października (by andrewrennie)

Na podstawie:
http://eturystyka.org/content/category/101/53/
http://www.odyssei.com/pl/weather/tajlandia.php
Zainteresować Cię również mogą ...