Mniej niż godzinę jazdy samochodem na zachód od Bangkoku (ok. 20 minut z Khaosan Road, jeśli nie ma korków) znajduje się Buddha Monthon Park – buddyjski park, który został założony w 1957 roku. Ta data na razie nic nam nie mówi, ale według tajlandzkiej rachuby czasu, która zaczyna się od narodzin Buddy, był to akurat rok 2500. A to już jest przecież jubileusz, prawda? Park posiada powierzchnię około 400 ha, co w tajlandzkich jednostkach daje równo 2500 rai (dla porównania: Central Park w Nowym Jorku liczy tylko 337 ha).

Tajlandia | Posąg Buddy
Tajlandia | Phutthamonthon – posąg Buddy (by Santi Sukarnjanaprai )

Ideę założenia parku zgłosił ówczesny premier Plaek Phibunsongkhram. Miał on nosić nazwę Buddha Monthon. Kamień węgielny pod budowę został położony przez Jego Wysokość króla Tajlandii w dniu 29 lipca 1955 r. Po krótkim okresie prac budowlanych, już w 1957 roku święto Wisakha Puja mogło być tutaj obchodzone w godnym otoczeniu.

Niewątpliwym centrum parku jest ogromny posąg kroczącego Buddy ustawiony dokładnie w jego środku. Ma on około 16 metrów wysokości (istnieją sprzeczne dane na ten temat - tajlandzki urząd turystyczny twierdzi nawet, że posąg liczy ponad 40 m). Rzeźba jest dziełem profesora sztuki Silpa Bhirasri. Król nadał mu imię "Phra Si Sakaya Dasabalayan Prathan Buddhamonthon Sudassana".

W odległości ok. 105 km od Bangkoku, w Damnoen Saduak, położony jest jedyny w swoim rodzaju Pływający Targ…

Tajlandia | Pływający targ w Damnoen Saduak
Tajlandia | Pływający targ w Damnoen Saduak (by philliecasablanca )

Przeciętny Europejczyk słowem „targ” określa miejsce – najczęściej specjalnie wyznaczony plac – gdzie różni sprzedawcy rozkładają swoje stragany, pośród których przechadzają się kupujący. Pływający Targ jest zupełnie inny: zamiast stoisk, towary wypełniają długie wrzecionowate łodzie, kołyszące się na wodach kanału. Sprzedawcy w słomianych kapeluszach oferują soczyste, egzotyczne owoce, wyjątkowe rękodzieła, a także tradycyjne dania tajskiej kuchni, świeżo przygotowane w olbrzymich kotłach.

Ancient City to nic innego jak Tajlandia w miniaturze. Park ten znajduje się w odległości 33 km na południowy-wschód od Bangkoku, na terenie prowincji Samut Prakan. Na obszarze 320 akrów, z geograficzną precyzją porozmieszczane są repliki najsłynniejszych tajskich budowli:  świątyń, pałaców i rzeźb.

Tajlandia | Rekonstrukcja Wat Mahathat z Parku Historycznego Sukhotai
Tajlandia | Rekonstrukcja Wat Mahathat z Parku Historycznego Sukhotai (by zeepack )

Muang Boran

Ancient City („Starożytne Miasto”) znane jest również pod nazwą Muang Boran. Obszar parku nawiązuje do zarysu granic Tajlandii na mapie. Park został otwarty 11 lutego 1972. Z roku na rok zainteresowanie Ancient City jest coraz większe, wycieczki organizowane przez biura podróży często w swoim planie gwarantują zwiedzanie tej atrakcji, podobnie jak położonej w jej sąsiedztwie, niezwykle popularnej - Farmy Krokodyli.