12 kwietnia 2016
Rzeka Królów, Rzeka Życia, Matka Wód... takimi epitetami określają Tajowie największą rzekę kraju – Menam (Chao Phraya) – źródło urodzaju, kluczowy trakt handlowy, arterię komunikacyjną i niezwykłą atrakcję turystyczną.
Tajlandia | "Rzeka Królów" płynąca przez Bangkok (by araswami )
System rzeczny w Tajlandii jest bardzo rozbudowany. Niemal wszystkie rzeki biorą swój początek w górach rejonów północnych i wpadają do Zatoki Syjamskiej. Dla rzek tej części Azji charakterystyczne są nagłe zmiany poziomu wód – szczególnie ich podwyższenie w porze deszczowej. Rokrocznie wylewające wody rzek, nanoszą warstwy żyznego mułu, będące idealnym podłożem dla rozwoju ryżowisk.
Menam (Chao Phraya)
Szczególne znaczenie dla życia kraju ma Menam (Chao Phraya), będąca najdłuższą i najbardziej obfitą w wodę rzeką Tajlandii. Jej długość wynosi 365 km, a wśród najważniejszych dopływów wyróżnia się: Menam Pasak, Menam Nan, Menam Yom i Menam Ping. To właśnie w dorzeczu Menamu (w tłumaczeniu: „Matka wód”) zrodziły się pierwsze tajskie królestwa.
Wody rzeki, wspomagane przez liczne dopływy i sztucznie utworzone kanały – tzw. klongi, doprowadzane są na pola ryżowe, sprzyjając rozwojowi tzw. nawadnianego rolnictwa. Woda odgrywa ważną rolę w życiu Tajów – od niej zależy urodzaj.
Tajlandia | Żyzne pola ryżowe (by andremetza )
przez miasta...
Kanały wodne i rzeki przecinają swymi wstęgami nie tylko rozległe pola ryżowe, ale także centra najpiękniejszych tajskich miast. Brzegi Menamu przepływającego przez Bangkok, z obu stron oflankowane są wspaniałymi budowlami świątynnymi, luksusowymi hotelami i oszklonymi drapaczami chmur. Wycieczka taksówką wodną czy też tradycyjną długą łodzią wzdłuż brzegów rzeki jest jedną z ciekawszych atrakcji Bangkoku. Mijając złocone i porcelanowe wieżyczki świątyń, liczne przystanie, nowoczesne budynki i wpływając w mniejsze kanały wodne, by zakupić coś na słynnych pływających targach, w pełni poczujemy klimat orientalnej stolicy.
Tajlandia | Rzeki to jedne z ważniejszych arterii handlowych (by travlinman43 )
i przez wsie...
Rzeki i kanały wodne Tajlandii obfitują w ryby i niemalże wszyscy mieszkańcy wsi parają się rybołówstwem. Na terenach pozamiejskich zaobserwować możemy domostwa wybudowane na palach stojących w wodzie lub przybierające postać dużych łodzi pokrytych plecionymi matami. Tego typu budownictwo pozwala mieszkańcom wsi przetrwać okresy powodzi. Rzeka bowiem nie zawsze chroni i karmi – w okresie wylewu bywa okrutna i, jak zły smok z baśni ludowych, nie szczędzi nikogo. Tajowie jednak doskonale sobie radzą żyjąc w symbiozie w żywiołem. Poza miastem, często spotkamy się także z widokiem tajskich dzieci, radośnie pluskających się w wodach rzeki.
Inne rzeki
Wzdłuż wschodniej i częściowo północno-wschodniej granicy Tajlandii płynie rzeka Mekong. Ważne znaczenie ma także prawy jej dopływ – Mun. Mekong – najdłuższa rzeka Półwyspu Indochińskiego – przepływa przez największe potęgi azjatyckiego świata: Chiny, Laos, Kambodżę i Wietnam.
Tajlandia | Mekong płynący wzdłuż granicy tajsko-laotańskiej (by recoverling )
Rzeką o ważnym znaczeniu historycznym jest Kwai (właść. Khwae Noi lub Khwae Sai Yok), przepływająca przez region Kanchanaburi. U jej wybrzeży rozegrały się jedne z donioślejszych, tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
« poprzednia |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...