496
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Urodziny Bhumibola Adulyadeja – Króla Tajlandii w latach 1946-20165.00 out of 5 based on 5 voters.

5 grudnia jest dla mieszkańców Tajlandii dniem wyjątkowym, wówczas bowiem swój jubileusz obchodził powszechnie szanowany monarcha i „ojciec tajskiego narodu” – Bhumibol Adulyadej.

Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
(by stibbons )

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe

Dzień urodzin króla od zawsze był bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym, dlatego też wszelkie uroczystości były szczegółowo planowane z dużym wyprzedzeniem.

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe, a więc wiele banków, biur i urzędów może być w tym czasie zamkniętych.

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) uważany był za stróża tradycji, patrona demokracji i ojca narodu. W dniu jego urodzin Tajowie świętują więc także Dzień Ojca, podobnie jak w dniu urodzin królowej (12 sierpnia) obchodzony jest Dzień Matki.

Gdy za oknem szaro i zimno, a wokół otuleni szalami ludzie spiesznie idący do domu, by ogrzać się ciepłą herbatą, my możemy wygrzewać się na egzotycznych wakacjach w Tajlandii. Sezon turystyczny w Krainie Uśmiechu rozpoczyna się wraz z pierwszymi ochłodzeniami w Polsce. Jeśli marzy nam się słońce, rajskie plaże i egzotyka – Tajlandia sprosta tym wymaganiom.  

Tajlandia | Wat Mahathat
Tajlandia | Wat Mahathat (by melenama )

Tajlandia – kraj różnorodności

Tajlandia jest krajem niezwykle zróżnicowanym. Z jednej strony górzyste rejony – idealne dla miłośników natury, z drugiej piaszczyste plaże i błękitne wody Morza Andamańskiego. Nie zapomnijmy też o Bangkoku – stolicy i największym mieście Tajlandii oferującym wiele zabytków i atrakcji.

435
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Woskowe arcydzieła na ulicach Ubon Ratchathani (8-9 lipca 2017)5.00 out of 5 based on 1 voters.

Olbrzymie, miodowo-złote, kunsztownie zdobione smoki, zamki, łodzie, powozy i wizerunki Buddy opanowują ulice Ubon Ratchathani, wzbudzając podziw i zachwyt. Koniec lipca i początek sierpnia to w Tajlandii czas wyjątkowy – czas przepełniony migocącym blaskiem świec i obecnością tajemniczych woskowych postaci.

Tajlandia | Każdego roku w lipcu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo
Tajlandia | Każdego roku w lipcu lub w sierpniu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo (by jbruntthailand © All Rights Reserved)

Przez cały lipiec (czasami także w pierwszej połowie sierpnia), Tajlandia żyje uroczystościami związanymi ze świętem Asalha Puja i początkiem buddyjskiego postu. To wyjątkowy czas w życiu każdego buddysty, przepełniony medytacją, udziałem w spektakularnych procesjach i przygotowaniami do pory deszczowej.

W tym roku (2017) święto Asalha Puja (Asanha Bucha Day) wypada 8 lipca, zaś Festiwal Woskowych Rzeźb w dniach: 8-9 lipca.

616
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia dni wolne od pracy 20175.00 out of 5 based on 1 voters.

Nieuniknionym było, że śmierć dotychczasowego monarchy Tajlandii (Bhumibol Adulyadej 1927-2016) wywoła zmiany na wielu poziomach i w wielu aspektach życia Tajów. Widoczne są one m. in. w kalendarzu świąt państwowych na rok 2017. Dni wolne od pracy w Tajlandii w bieżącym roku będą przedstawiać się nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Wnikliwy obserwator zauważy aż cztery zupełnie nowe święta i usunięcie jednej ze „starych” uroczystości.

Tajlandia | Parada wojskowa z okazji urodzin monarchy w Bangkoku
Tajlandia | Parada wojskowa z okazji urodzin monarchy w Bangkoku (by mossaiq )

183
(Głosy: 6, średnia ocena 4.17 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2017)4.17 out of 5 based on 6 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)