502
(Głosy: 4, średnia ocena 4.75 na 5)
Chiński Nowy Rok4.75 out of 5 based on 4 voters.

Co roku w styczniu lub w lutym Tajowie niezwykle barwnie i gwarnie świętują Chiński Nowy Rok. Są to drugie z kolei – po 1 stycznia i przed kwietniowym Songkran – noworoczne obchody w Krainie Uśmiechu.

Tajlandia | Noworoczna parada
Tajlandia | Noworoczna parada (by antwerpenR/Roger Price)

Tańczące lwy i paradujące smoki

Na przełomie stycznia i lutego na ulicach tajskich miast częściej niż zwykle możemy spotkać tańczące lwy i paradujące długie smoki oraz inne zwierzęta, w zależności od tego, które z nich jest patronem nadchodzącego roku (w 2010 był to Tygrys, w 2011 – Królik lub też Kot, w 2012 – Smok, w 2013 – Wąż, w 2014 – Koń, w 2015 – Owca, w 2016 – Małpa, w 2017 – Kogut, zaś w 2018 roku swój patronat nad światem obejmuje Pies).

Uroczystościom towarzyszy oczywiście parada z udziałem tych symbolicznych postaci chińskiej mitologii.

560
(Głosy: 2, średnia ocena 3.50 na 5)
Ile razy w Tajlandii obchodzi się Nowy Rok?3.50 out of 5 based on 2 voters.

Czy macie jakieś noworoczne postanowienia? Jeśli tak, to czy także w pierwszych dniach stycznia przynajmniej połowa z nich zostaje przesunięta na rok następny lub w ogóle zarzucona? O ile łatwiej mają Tajowie, którzy świętują nadejście Nowego Roku aż trzy razy, a tym samym mają więcej okazji do odnowienia postanowień i podjęcia próby ich dotrzymania.

Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można świętować trzy razy?
Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można trzy razy? (by mark_lehmkuhler )

Z pewnością nie raz spotkaliście się z przedstawieniem mieszkańców Tajlandii jako wielbicieli rozrywki i dobrej zabawy. Mowa tu o tajskiej koncepcji „sanuk”, z angielska tłumaczonej po prostu jako „fun”, ale w rzeczywistości mającej nieco głębsze znaczenie, jako dążenie do osiągania przyjemności i satysfakcji z każdego możliwego działania.

A więc dlaczego mieszkańcy kraju wyznającego sanuk mieliby ograniczać się do świętowania nadejścia Nowego Roku tylko raz, skoro nadarza się więcej okazji?

353
(Głosy: 3, średnia ocena 5.00 na 5)
Czy w Tajlandii obchodzi się Boże Narodzenie?5.00 out of 5 based on 3 voters.

Tylko niewielki procent mieszkańców Tajlandii to chrześcijanie, zatem Boże Narodzenie nie jest tu świętem oficjalnym. Ponieważ jednak Tajlandię o każdej porze roku odwiedzają szerokie rzesze turystów z całego świata, a ponadto jest to kraj miłujący się w barwnych świętach i festiwalach mamy szansę zasmakować tu iście świątecznej atmosfery.

Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja
Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja (by thaigov-Peerapat Wimolrungkarat)

Tropikalny klimat nie wadzi temu, aby w okresie okołoświątecznym obsługa hotelowa powitała nas w mikołajowych czapkach, tajskie galerie handlowe rozbłysły tysiącami lampek, pomiędzy palmami „wyrosły” drzewka choinkowe, a na ulicach zamieszkały anioły i renifery.

497
(Głosy: 3, średnia ocena 4.00 na 5)
Święta z Ambasadą - Gwiazdka Polonijna w Bangkoku4.00 out of 5 based on 3 voters.

Ambasada RP w Bangkoku już od kilku lat zaprasza rodaków na przyjęcie bożonarodzeniowe. To wspaniała okazja do spotkania się Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkałych w Tajlandii. Mile widziane są też zawsze osoby towarzyszące oraz dzieci.

Tajlandia | Tropikalna wersja światecznego drzewka
Tajlandia | Tropikalna wersja świątecznego drzewka (by Thailand Photo Blog/Christopher Snyder)

Spotkanie bożonarodzeniowe w Bangkoku 2017

Co?

Przyjęcie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Gdzie?

Restauracja "The Cellar" w hotelu Dusit Thani Bangkok.

Kiedy?

13 grudnia 2017 roku, 19:00-22:00.

496
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Urodziny Bhumibola Adulyadeja – Króla Tajlandii w latach 1946-20165.00 out of 5 based on 5 voters.

5 grudnia jest dla mieszkańców Tajlandii dniem wyjątkowym, wówczas bowiem swój jubileusz obchodził powszechnie szanowany monarcha i „ojciec tajskiego narodu” – Bhumibol Adulyadej.

Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
(by stibbons )

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe

Dzień urodzin króla od zawsze był bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym, dlatego też wszelkie uroczystości były szczegółowo planowane z dużym wyprzedzeniem.

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe, a więc wiele banków, biur i urzędów może być w tym czasie zamkniętych.

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) uważany był za stróża tradycji, patrona demokracji i ojca narodu. W dniu jego urodzin Tajowie świętują więc także Dzień Ojca, podobnie jak w dniu urodzin królowej (12 sierpnia) obchodzony jest Dzień Matki.

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)