183
(Głosy: 6, średnia ocena 4.17 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2018)4.17 out of 5 based on 6 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

523
(Głosy: 3, średnia ocena 5.00 na 5)
Wielkanoc w Tajlandii5.00 out of 5 based on 3 voters.

Każdy z nas ma swój własny sposób na spędzanie Wielkanocy. Niektórzy hołdują tradycji i nie wyobrażają sobie świąt poza gronem rodzinnym, inni nie przepadają za przedświąteczną gorączką i chętnie w tym czasie wyjeżdżają na urlop w poszukiwaniu spokoju i aby złapać trochę słońca, którego wiosenne miesiące w naszym kraju niestety nie gwarantują. Dla tych drugich interesującą alternatywą może być Tajlandia.

Tajlandia (Chiang Mai) | W buddyjskiej Tajlandii nie obchodzi się Wielkanocny, ale turyści tęskniący za świętami bez trudu znajdą wyśmienite jajeczne potrawy na ulicznych targach
Tajlandia (Chiang Mai) | W buddyjskiej Tajlandii nie obchodzi się Wielkanocny, ale turyści tęskniący za świętami bez trudu znajdą wyśmienite jajeczne potrawy na ulicznych targach (by magical-world )

Wiele biur podróży oferuje specjalne wycieczki do Tajlandii na czas Wielkanocy (także dla całych rodzin), kusząc możliwością oryginalnego i aktywnego spędzenia tego czasu, zamiast przesiadywania za suto zastawionym stołem.

Osoby decydujące się na taką formę wypoczynku często robią to spontanicznie, korzystając z promocyjnych opcji biur podróży typu: „wylot za 3 dni”. Warto uważnie prześledzić oferty promocyjne, gdyż niektóre firmy zaznaczają możliwość wystąpienia pewnych niewygód (np. związanych z wykorzystaniem samolotu obsługującego zwykle krótsze dystanse), które jednak rekompensuje korzystna cena.

520
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 1 marca 2018 r.5.00 out of 5 based on 5 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

502
(Głosy: 4, średnia ocena 4.75 na 5)
Chiński Nowy Rok4.75 out of 5 based on 4 voters.

Co roku w styczniu lub w lutym Tajowie niezwykle barwnie i gwarnie świętują Chiński Nowy Rok. Są to drugie z kolei – po 1 stycznia i przed kwietniowym Songkran – noworoczne obchody w Krainie Uśmiechu.

Tajlandia | Noworoczna parada
Tajlandia | Noworoczna parada (by antwerpenR/Roger Price)

Tańczące lwy i paradujące smoki

Na przełomie stycznia i lutego na ulicach tajskich miast częściej niż zwykle możemy spotkać tańczące lwy i paradujące długie smoki oraz inne zwierzęta, w zależności od tego, które z nich jest patronem nadchodzącego roku (w 2010 był to Tygrys, w 2011 – Królik lub też Kot, w 2012 – Smok, w 2013 – Wąż, w 2014 – Koń, w 2015 – Owca, w 2016 – Małpa, w 2017 – Kogut, zaś w 2018 roku swój patronat nad światem obejmuje Pies).

Uroczystościom towarzyszy oczywiście parada z udziałem tych symbolicznych postaci chińskiej mitologii.

560
(Głosy: 2, średnia ocena 3.50 na 5)
Ile razy w Tajlandii obchodzi się Nowy Rok?3.50 out of 5 based on 2 voters.

Czy macie jakieś noworoczne postanowienia? Jeśli tak, to czy także w pierwszych dniach stycznia przynajmniej połowa z nich zostaje przesunięta na rok następny lub w ogóle zarzucona? O ile łatwiej mają Tajowie, którzy świętują nadejście Nowego Roku aż trzy razy, a tym samym mają więcej okazji do odnowienia postanowień i podjęcia próby ich dotrzymania.

Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można świętować trzy razy?
Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można trzy razy? (by mark_lehmkuhler )

Z pewnością nie raz spotkaliście się z przedstawieniem mieszkańców Tajlandii jako wielbicieli rozrywki i dobrej zabawy. Mowa tu o tajskiej koncepcji „sanuk”, z angielska tłumaczonej po prostu jako „fun”, ale w rzeczywistości mającej nieco głębsze znaczenie, jako dążenie do osiągania przyjemności i satysfakcji z każdego możliwego działania.

A więc dlaczego mieszkańcy kraju wyznającego sanuk mieliby ograniczać się do świętowania nadejścia Nowego Roku tylko raz, skoro nadarza się więcej okazji?





Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)