183
(Głosy: 7, średnia ocena 3.86 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2019)3.86 out of 5 based on 7 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

520
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 19 lutego 2019 r.5.00 out of 5 based on 5 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

412
(Głosy: 5, średnia ocena 4.80 na 5)
Walentynki w Tajlandii4.80 out of 5 based on 5 voters.

Walentynki są „świętem” cieszącym się dużym zainteresowaniem w Tajlandii, oczywiście głównie wśród młodzieży. Najwięcej korzyści z obchodów Dnia Zakochanych czerpią zaś sprzedawcy kwiatów, które są tu najpopularniejszym wyrazem miłości.

Tajlandia | Miłości nie brakuje oczywiście w centrach handlowych
Tajlandia | Miłości nie brakuje oczywiście w centrach handlowych (by kengz)

Walentynki na tajskich ulicach

W dniu Walentynek szczególnie interesujący jest widok tajskich uczniów i studentów, przemierzających ulice miast swoimi skuterami czy motorami. Tak jak zawsze w Tajlandii dziwi spora ilość pasażerów poruszających się jednym środkiem transportu, tak teraz dostrzec można jeszcze ciekawszy obrazek, gdy owym pasażerom towarzyszą bukiety kwiatów, pluszowe maskotki, a wszystko to razem wzięte nie przeszkadza im w wymienianiu czułości przez telefon komórkowy.

357
(Głosy: 9, średnia ocena 4.44 na 5)
Czy wszyscy kochają Święta?4.44 out of 5 based on 9 voters.

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt w tropikach, gdzie również można cieszyć się choinką – tyle że ustawioną przy basenie, Mikołajem – tyle że pędzącym saniami po sztucznym śniegu i świątecznymi potrawami – tyle że kuchni azjatyckiej.

Tajlandia | Święty Mikołaj prosto z Tajlandii
Tajlandia | Święty Mikołaj prosto z Tajlandii (by photo-555)

Święta to piękny, rodzinny czas, błogi nastrój, pyszne jedzenie i magiczna atmosfera, jaką tworzą wyjątkowe dekoracje i nastrojowa muzyka.

Czy jednak wszyscy kochają Święta? Co z mieszkańcami buddyjskiego kraju, jakim jest Tajlandia, którzy przyłączają się do celebracji tego czasu, co prawda całkiem ochoczo, ale jednak głównie ze względu na turystów? A jest ich w tym okresie roku naprawdę wielu...

353
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Czy w Tajlandii obchodzi się Boże Narodzenie?5.00 out of 5 based on 4 voters.

Tylko niewielki procent mieszkańców Tajlandii to chrześcijanie, zatem Boże Narodzenie nie jest tu świętem oficjalnym. Ponieważ jednak Tajlandię o każdej porze roku odwiedzają szerokie rzesze turystów z całego świata, a ponadto jest to kraj miłujący się w barwnych świętach i festiwalach mamy szansę zasmakować tu iście świątecznej atmosfery.

Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja
Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja (by thaigov-Peerapat Wimolrungkarat)

Tropikalny klimat nie wadzi temu, aby w okresie okołoświątecznym obsługa hotelowa powitała nas w mikołajowych czapkach, tajskie galerie handlowe rozbłysły tysiącami lampek, pomiędzy palmami „wyrosły” drzewka choinkowe, a na ulicach zamieszkały anioły i renifery.

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)