520
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 19 lutego 2019 r.5.00 out of 5 based on 5 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

412
(Głosy: 5, średnia ocena 4.80 na 5)
Walentynki w Tajlandii4.80 out of 5 based on 5 voters.

Walentynki są „świętem” cieszącym się dużym zainteresowaniem w Tajlandii, oczywiście głównie wśród młodzieży. Najwięcej korzyści z obchodów Dnia Zakochanych czerpią zaś sprzedawcy kwiatów, które są tu najpopularniejszym wyrazem miłości.

Tajlandia | Miłości nie brakuje oczywiście w centrach handlowych
Tajlandia | Miłości nie brakuje oczywiście w centrach handlowych (by kengz)

Walentynki na tajskich ulicach

W dniu Walentynek szczególnie interesujący jest widok tajskich uczniów i studentów, przemierzających ulice miast swoimi skuterami czy motorami. Tak jak zawsze w Tajlandii dziwi spora ilość pasażerów poruszających się jednym środkiem transportu, tak teraz dostrzec można jeszcze ciekawszy obrazek, gdy owym pasażerom towarzyszą bukiety kwiatów, pluszowe maskotki, a wszystko to razem wzięte nie przeszkadza im w wymienianiu czułości przez telefon komórkowy.

357
(Głosy: 9, średnia ocena 4.44 na 5)
Czy wszyscy kochają Święta?4.44 out of 5 based on 9 voters.

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Świąt w tropikach, gdzie również można cieszyć się choinką – tyle że ustawioną przy basenie, Mikołajem – tyle że pędzącym saniami po sztucznym śniegu i świątecznymi potrawami – tyle że kuchni azjatyckiej.

Tajlandia | Święty Mikołaj prosto z Tajlandii
Tajlandia | Święty Mikołaj prosto z Tajlandii (by photo-555)

Święta to piękny, rodzinny czas, błogi nastrój, pyszne jedzenie i magiczna atmosfera, jaką tworzą wyjątkowe dekoracje i nastrojowa muzyka.

Czy jednak wszyscy kochają Święta? Co z mieszkańcami buddyjskiego kraju, jakim jest Tajlandia, którzy przyłączają się do celebracji tego czasu, co prawda całkiem ochoczo, ale jednak głównie ze względu na turystów? A jest ich w tym okresie roku naprawdę wielu...

353
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Czy w Tajlandii obchodzi się Boże Narodzenie?5.00 out of 5 based on 4 voters.

Tylko niewielki procent mieszkańców Tajlandii to chrześcijanie, zatem Boże Narodzenie nie jest tu świętem oficjalnym. Ponieważ jednak Tajlandię o każdej porze roku odwiedzają szerokie rzesze turystów z całego świata, a ponadto jest to kraj miłujący się w barwnych świętach i festiwalach mamy szansę zasmakować tu iście świątecznej atmosfery.

Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja
Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja (by thaigov-Peerapat Wimolrungkarat)

Tropikalny klimat nie wadzi temu, aby w okresie okołoświątecznym obsługa hotelowa powitała nas w mikołajowych czapkach, tajskie galerie handlowe rozbłysły tysiącami lampek, pomiędzy palmami „wyrosły” drzewka choinkowe, a na ulicach zamieszkały anioły i renifery.

590
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Jedno czy trzy święta? Loy Krathong pod lupą5.00 out of 5 based on 2 voters.

Nie dość, że nazwy tajskich świąt to językołamacze, to nawet, gdy już nauczymy się je wymawiać, możemy pogubić się w ich datach i znaczeniu. Szczególnie problematyczne jest Loy Krathong i święta do niego zbliżone nie tylko czasem, ale i sposobem celebrowania: Yi Peng i Mass Sky Lantern Release.

Loi Krathong, Chonburi
Tajlandia | Loi Krathong, Chonburi (by andrewczap )

Pod koniec pory deszczowej, zazwyczaj w listopadzie, na rzeki Tajlandii wypływają kolorowe tratwy ze świeczkami, a pod niebo wzbijają się świecące lampiony. Wszędzie jest kolorowo, gwarnie i iskrząco. Nieuważny widz pomyśli sobie "ot, mamy jakieś święto", uważny zacznie drążyć i natknie się na trzy "festiwale światła": Loy Krathong, Yi Peng i Mass Sky Lantern Release. Są to trzy różne święta zbliżone w czasie, choć często raktowane jak synonimy.

Loy Krathong

Loy Krathong celebrowane jest na terenie całego kraju. Głównym atrybutem tego malowniczego święta są łódeczki wykonane z kwiatów, liści, owoców, orzechów kokosowych, papieru itp. puszczane na wodę z zapaloną świecą (trochę jak w naszą Noc Świętojańską).

Więcej o tym święcie przeczytacie tutaj.

Yi Peng (Yee Peng)

Jest to festiwal obchodzony przez mieszkańców północnej Tajlandii i ściśle związany z tradycjami dawnego królestwa Lanna. Niegdyś było to zupełnie osobne święto, obecnie jednak jego data jest zbieżna z datą Loy Krathong. Charakterystyczną ozdobą na Yi Peng są lampiony, zarówno te dzierżone w dłoniach, wieszane we wszystkich ważniejszych punktach miasta, jak i puszczane w niebo.

Właściwie to te podniebne lampiony są sprawcą całego świątecznego zamieszania, bo choć charakterystyczne dla północnej Tajlandii, za sprawą swojego piękna stały się popularne w całym kraju m. in. właśnie w czasie Loy Krathong.

Tajlandia | Yi Peng, Chiang Mai
Tajlandia | Yi Peng, Chiang Mai (by fischerfotos )

Masa lampionów w Mae Jo

Mae Jo to niewielka miejscowość, położona ok 13 km od Chiang Mai. Obchodzony tu listopadowy festiwal Mass Sky Lantern Release jest równie zjawiskowy, co kontrowersyjny. To bardzo popularna, atrakcyjna i medialna impreza ściągająca rzesze turystów. Skąd kontrowersje? Przede wszystkim z powodu organizatora, nie jest nim bowiem ani TAT (Tourism Authority of Thailand), ani władze miasta (Chiang Mai Municipal Authority), a pewien niezależny odłam buddystów – Duangtawan Santiparp Foundation. Oficjalne władze kraju odcinają się więc od tego prywatnego, komercyjnego przedsięwzięcia. Festiwal w Mae Jo odbywa się zwykle tydzień lub dwa wcześniej niż Loy Krathong/Yi Peng.

Tajlandia | Mass Sky Lantern Release, Mae Jo
Tajlandia | Mass Sky Lantern Release, Mae Jo (by cm_john )

Wnioski w skrócie:

Yi Peng to nie Loy Krathong.

Mass Sky Lantern Release  to nie Yi Peng.

Loy Krathong od Yi Peng różni tradycja i lokalizacja (to drugie charakterystyczne jest tylko dla północnej Tajlandii). Yi Peng i Mass Sky Lantern są lokalizacyjnie zbliżone, odbywają się jednak w różnych terminach i różni je tradycja oraz organizator.

Po co to drążyć? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się listopadową Tajlandią okraszoną kwiatami i lampionami bez wnikania w szczegóły. Niektórzy jednak lubią wiedzieć na co patrzą, co fotografują i co przezywają, choćby po to, żeby potem nie rozpowszechniać błędnych treści na forach i blogach.

Źródła:
chiangmaibest.com
www.thaizer.com

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)