520
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 11 lutego 20175.00 out of 5 based on 4 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
567
(Głosy: 2, średnia ocena 4.50 na 5)
Festiwal Kwiatów w Chiang Mai – 3-5 lutego 20174.50 out of 5 based on 2 voters.

Co roku w pierwszy weekend lutego odbywa się w Chiang Mai – mieście położonym na północy Tajlandii – barwny Festiwal Kwiatów (Chiang Mai Flower Festival). A czy wiecie, że Chiang Mai nazywane bywa „Różą Północy”?

Tajlandia | Kwiatowe szaleństwo w Chiang Mai ma miejsce w pierwszy weekend lutego
Tajlandia | Kwiatowe szaleństwo w Chiang Mai ma miejsce w pierwszy weekend lutego (by devonds )

Gdy u nas za oknem lód, śnieg lub ewentualnie strugi zimnego deszczu, Chiang Mai zakwita tysiącami kwiatów. W ten festiwalowy czas życie mieszkańców i gości miasta, dosłownie, usłane jest różami... oraz płatkami mnóstwa innych wonnych roślin.

W tych pierwszych dniach lutego kwiaty tłumnie opuszczają łąki i wazony, by zagościć na ulicach Chiang Mai.

Z doświadczenia wiemy, że głównym zagadnieniem, nurtującym większość osób wybierających się do Azji jest to, jaka będzie pogoda. Nie po to przeznaczamy kilka tysięcy złotych na urlop, mający być wytchnieniem od wszechobecnej w Polsce szarugi, by zmarznąć czy pozwolić deszczowi spłukać nasze ostatnie marzenie o słońcu. Tymczasem ostatnio nie tylko pogoda w Polsce płata nam figle, czyniąc święta bezśnieżnymi, a lato przedziwną przeplatanką jesieni z tropikami. W miarę przewidywalna do tej pory pogoda w Tajlandii również zaczyna zaskakiwać lokalnych mieszkańców oraz oczywiście turystów.


(by andymiah )

W Tajlandii zaznaczają się wyraźnie trzy sezony pogodowe:

  • pora chłodna (listopad-luty) – to czas gdy temperatury są znośne, pada najmniej, a turystów jest najwięcej. Grudzień, styczeń i luty były do tej pory pogodowymi pewniakami, jeśli chodzi o Tajlandię.
  • Pora gorąca (marzec-maj) – bardzo wysokie temperatury raczej nie sprzyjają zwiedzaniu tajskich miast.
  • Pora deszczowa (czerwiec-październik) – jak sama nazwa wskazuje, pada wtedy dużo, ale też przyroda jest najbardziej zachwycająca.

Powoli żegnamy chiński Rok Małpy. Rok 2017 upłynie pod znakiem Koguta. Oficjalne rozpoczęcie tego roku Chińczycy, Tajowie, Wietnamczycy i inni mieszkańcy Azji świętować będą 28 stycznia.

Tajlandia | Rok 2107 jest Rokiem Koguta
Tajlandia | Rok 2107 jest Rokiem Koguta (by reyhanmeral )

Jaki jest Kogut?

Kogut jest bardzo dumny, szczery, odważny, pracowity, rozsądny, ale i nadgorliwy, egoistyczny oraz zachłanny. Osoby urodzone w Roku Koguta są marzycielami, lubią też zwracać na siebie uwagę. Doskonale sprawdzą się w zawodach: bankiera, fryzjera, żołnierza, tancerza czy handlowca.

Dla osób spod znaku Koguta szczęście mogą przynieść:

  • kolory: brązowy i zielony
  • liczby: 6 i 7
  • kamień: cytryn
  • drzewo: dąb
  • kwiat: chryzantema
  • miesiąc: wrzesień
560
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Ile razy w Tajlandii obchodzi się Nowy Rok?5.00 out of 5 based on 1 voters.

Czy macie jakieś noworoczne postanowienia? Jeśli tak, to czy także w pierwszych dniach stycznia przynajmniej połowa z nich zostaje przesunięta na rok następny lub w ogóle zarzucona? O ile łatwiej mają Tajowie, którzy świętują nadejście Nowego Roku aż trzy razy, a tym samym mają więcej okazji do odnowienia postanowień i podjęcia próby ich dotrzymania.

Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można świętować trzy razy?
Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można trzy razy? (by mark_lehmkuhler )

Z pewnością nie raz spotkaliście się z przedstawieniem mieszkańców Tajlandii jako wielbicieli rozrywki i dobrej zabawy. Mowa tu o tajskiej koncepcji „sanuk”, z angielska tłumaczonej po prostu jako „fun”, ale w rzeczywistości mającej nieco głębsze znaczenie, jako dążenie do osiągania przyjemności i satysfakcji z każdego możliwego działania.

A więc dlaczego mieszkańcy kraju wyznającego sanuk mieliby ograniczać się do świętowania nadejścia Nowego Roku tylko raz, skoro nadarza się więcej okazji?


{div float:right|class:reklamakat}{module Reklama linki bottom}{/div} {div class:modulitpkat}{module ITPShare}{/div}


{div float:left|class:reklama250}{module Reklama ads 250}{/div}{module Reklama ads 250}


Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)