Pora deszczowa to stan rzeczy, którego większość osób podróżujących do Tajlandii, i w ogóle do Azji, wolałaby uniknąć. Stąd wasze liczne pytania o to, kiedy najlepiej jechać do Tajlandii i nasze próby zebrania najlepszych terminów na wyjazd w poszczególnych artykułach.

Patong Beach, Phuket, Tajlandia

Zdjęcie: Edgardo W. Olivera

Prawda jest taka, że pogoda zmienną jest, a ta azjatycka lubi ostatnimi czasy wymykać się normom. Najlepszym antidotum okazuje się więc przepracowanie wszelkich wyjazdowych planów i oczekiwań oraz przygotowanie się na potencjalne opady pod kątem ekwipunku i pod kątem psychicznym.

Deszcz w Azji nie taki straszny, wiedzą to wszyscy wytrawni podróżnicy i osoby mieszkające tu na stałe, choć bywa… spektakularny ;)

281
(Głosy: 2, średnia ocena 4.50 na 5)
Urodziny Królowej Tajlandii (12 sierpnia)4.50 out of 5 based on 2 voters.

W dniu 12 sierpnia Tajowie świętują jeden z ważniejszych państwowych jubileuszy – urodziny Królowej. Na jej cześć organizowany jest w Bangkoku wielki festiwal muzyki i kultury.

Tajlandia | Królewska para
Tajlandia | Królewska para (by mjc)

W tym uroczystym dniu wszystkie domy Tajlandii są dekorowane. Z największym rozmachem, kwiatowymi girlandami i kolorowymi lampionami, ozdabia się budynki przy Ratchadamnoen Avenue w Bangkoku.

434
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Pierwsze kazanie Buddy w Parku Jeleni, czyli święto Asalha Puja (Asahna Bucha)5.00 out of 5 based on 2 voters.

W tym roku (2018) uroczyste obchody buddyjskiego święta Asalha Puja (inne nazwy: Asanha Puja, Asana Bucha, Asahna Bucha) przypadają 27 lipca. To wyjątkowe święto upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę jego pierwszego, a tym samym uważanego za najcenniejsze, kazania. Rzecz miała prawdopodobnie miejsce w tzw. Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach).

Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości
Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości (by h.koppdelaney's)

Święto Asalha Puja upamiętnia dzień, w którym dyskursy Buddy po raz pierwszy trafiły do uszu jego uczniów

Ten uroczysty dzień przypada podczas pełni ósmego miesiąca księżycowego, co w roku 2015 zbiega się z datą 30 lipca.

Pierwsze wykłady Buddy mają ogromne znaczenie, gdyż nastąpiły tuż po jego oświeceniu (które to miało miejsce w dniu pełni księżyca miesiąca Vesakha – szóstego miesiąca księżycowego w kalendarzu indyjskim) i w związku z tym uznaje się je za esencję wszystkich późniejszych nauk.

183
(Głosy: 6, średnia ocena 4.17 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2018)4.17 out of 5 based on 6 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

523
(Głosy: 3, średnia ocena 5.00 na 5)
Wielkanoc w Tajlandii5.00 out of 5 based on 3 voters.

Każdy z nas ma swój własny sposób na spędzanie Wielkanocy. Niektórzy hołdują tradycji i nie wyobrażają sobie świąt poza gronem rodzinnym, inni nie przepadają za przedświąteczną gorączką i chętnie w tym czasie wyjeżdżają na urlop w poszukiwaniu spokoju i aby złapać trochę słońca, którego wiosenne miesiące w naszym kraju niestety nie gwarantują. Dla tych drugich interesującą alternatywą może być Tajlandia.

Tajlandia (Chiang Mai) | W buddyjskiej Tajlandii nie obchodzi się Wielkanocny, ale turyści tęskniący za świętami bez trudu znajdą wyśmienite jajeczne potrawy na ulicznych targach
Tajlandia (Chiang Mai) | W buddyjskiej Tajlandii nie obchodzi się Wielkanocny, ale turyści tęskniący za świętami bez trudu znajdą wyśmienite jajeczne potrawy na ulicznych targach (by magical-world )

Wiele biur podróży oferuje specjalne wycieczki do Tajlandii na czas Wielkanocy (także dla całych rodzin), kusząc możliwością oryginalnego i aktywnego spędzenia tego czasu, zamiast przesiadywania za suto zastawionym stołem.

Osoby decydujące się na taką formę wypoczynku często robią to spontanicznie, korzystając z promocyjnych opcji biur podróży typu: „wylot za 3 dni”. Warto uważnie prześledzić oferty promocyjne, gdyż niektóre firmy zaznaczają możliwość wystąpienia pewnych niewygód (np. związanych z wykorzystaniem samolotu obsługującego zwykle krótsze dystanse), które jednak rekompensuje korzystna cena.

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)