183
(Głosy: 6, średnia ocena 4.17 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2017)4.17 out of 5 based on 6 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.
613
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Nowe zasady przekraczania lądowej granicy z Tajlandią5.00 out of 5 based on 1 voters.

W ostatnich miesiącach zaszły pewne zmiany dotyczące przekraczania granic Tajlandii drogą lądową. Warto je sobie zapamiętać, a jednocześnie nie porzucać dobrego nawyku regularnego sprawdzania tajskich przepisów wizowych. Mamy tu dobrą i złą wiadomość dla podróżników preferujących przemieszczanie się lądem. Od której zaczynamy?

Przejście graniczne Tajlandia-Birma w Mae Sai (tak na marginesie, jest to najbardziej wysunięty na północ punkt w Tajlandii)
Przejście graniczne Tajlandia-Birma w Mae Sai (tak na marginesie, jest to najbardziej wysunięty na północ punkt w Tajlandii)
(by vran )

Jasne, że od dobrej!

Od stycznia 2017 roku przy przekraczaniu lądowej granicy z Tajlandią uzyskuje się pozwolenie na 30-dniowy pobyt na terenie kraju (do tej pory było to zawsze 15 dni).

Zła wiadomość jest taka, że przekroczyć lądową granicę Tajlandii bez posiadania wizy (chodzi oczywiście o wizę wyrabianą w ambasadzie) można tylko dwa razy w danym roku kalendarzowym.

520
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 11 lutego 20175.00 out of 5 based on 4 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

567
(Głosy: 2, średnia ocena 4.50 na 5)
Festiwal Kwiatów w Chiang Mai – 3-5 lutego 20174.50 out of 5 based on 2 voters.

Co roku w pierwszy weekend lutego odbywa się w Chiang Mai – mieście położonym na północy Tajlandii – barwny Festiwal Kwiatów (Chiang Mai Flower Festival). A czy wiecie, że Chiang Mai nazywane bywa „Różą Północy”?

Tajlandia | Kwiatowe szaleństwo w Chiang Mai ma miejsce w pierwszy weekend lutego
Tajlandia | Kwiatowe szaleństwo w Chiang Mai ma miejsce w pierwszy weekend lutego (by devonds )

Gdy u nas za oknem lód, śnieg lub ewentualnie strugi zimnego deszczu, Chiang Mai zakwita tysiącami kwiatów. W ten festiwalowy czas życie mieszkańców i gości miasta, dosłownie, usłane jest różami... oraz płatkami mnóstwa innych wonnych roślin.

W tych pierwszych dniach lutego kwiaty tłumnie opuszczają łąki i wazony, by zagościć na ulicach Chiang Mai.

Z doświadczenia wiemy, że głównym zagadnieniem, nurtującym większość osób wybierających się do Azji jest to, jaka będzie pogoda. Nie po to przeznaczamy kilka tysięcy złotych na urlop, mający być wytchnieniem od wszechobecnej w Polsce szarugi, by zmarznąć czy pozwolić deszczowi spłukać nasze ostatnie marzenie o słońcu. Tymczasem ostatnio nie tylko pogoda w Polsce płata nam figle, czyniąc święta bezśnieżnymi, a lato przedziwną przeplatanką jesieni z tropikami. W miarę przewidywalna do tej pory pogoda w Tajlandii również zaczyna zaskakiwać lokalnych mieszkańców oraz oczywiście turystów.


(by andymiah )

W Tajlandii zaznaczają się wyraźnie trzy sezony pogodowe:

  • pora chłodna (listopad-luty) – to czas gdy temperatury są znośne, pada najmniej, a turystów jest najwięcej. Grudzień, styczeń i luty były do tej pory pogodowymi pewniakami, jeśli chodzi o Tajlandię.
  • Pora gorąca (marzec-maj) – bardzo wysokie temperatury raczej nie sprzyjają zwiedzaniu tajskich miast.
  • Pora deszczowa (czerwiec-październik) – jak sama nazwa wskazuje, pada wtedy dużo, ale też przyroda jest najbardziej zachwycająca.

{div float:right|class:reklamakat}{module Reklama linki bottom}{/div} {div class:modulitpkat}{module ITPShare}{/div}


{div float:left|class:reklama250}{module Reklama ads 250}{/div}{module Reklama ads 250}


Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)