Gdy za oknem szaro i zimno, a wokół otuleni szalami ludzie spiesznie idący do domu, by ogrzać się ciepłą herbatą, my możemy wygrzewać się na egzotycznych wakacjach w Tajlandii. Sezon turystyczny w Krainie Uśmiechu rozpoczyna się wraz z pierwszymi ochłodzeniami w Polsce. Jeśli marzy nam się słońce, rajskie plaże i egzotyka – Tajlandia sprosta tym wymaganiom.  

Tajlandia | Wat Mahathat
Tajlandia | Wat Mahathat (by melenama )

Tajlandia – kraj różnorodności

Tajlandia jest krajem niezwykle zróżnicowanym. Z jednej strony górzyste rejony – idealne dla miłośników natury, z drugiej piaszczyste plaże i błękitne wody Morza Andamańskiego. Nie zapomnijmy też o Bangkoku – stolicy i największym mieście Tajlandii oferującym wiele zabytków i atrakcji.

435
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Woskowe arcydzieła na ulicach Ubon Ratchathani (8-9 lipca 2017)5.00 out of 5 based on 1 voters.

Olbrzymie, miodowo-złote, kunsztownie zdobione smoki, zamki, łodzie, powozy i wizerunki Buddy opanowują ulice Ubon Ratchathani, wzbudzając podziw i zachwyt. Koniec lipca i początek sierpnia to w Tajlandii czas wyjątkowy – czas przepełniony migocącym blaskiem świec i obecnością tajemniczych woskowych postaci.

Tajlandia | Każdego roku w lipcu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo
Tajlandia | Każdego roku w lipcu lub w sierpniu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo (by jbruntthailand © All Rights Reserved)

Przez cały lipiec (czasami także w pierwszej połowie sierpnia), Tajlandia żyje uroczystościami związanymi ze świętem Asalha Puja i początkiem buddyjskiego postu. To wyjątkowy czas w życiu każdego buddysty, przepełniony medytacją, udziałem w spektakularnych procesjach i przygotowaniami do pory deszczowej.

W tym roku (2017) święto Asalha Puja (Asanha Bucha Day) wypada 8 lipca, zaś Festiwal Woskowych Rzeźb w dniach: 8-9 lipca.

616
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia dni wolne od pracy 20175.00 out of 5 based on 1 voters.

Nieuniknionym było, że śmierć dotychczasowego monarchy Tajlandii (Bhumibol Adulyadej 1927-2016) wywoła zmiany na wielu poziomach i w wielu aspektach życia Tajów. Widoczne są one m. in. w kalendarzu świąt państwowych na rok 2017. Dni wolne od pracy w Tajlandii w bieżącym roku będą przedstawiać się nieco inaczej niż w latach ubiegłych. Wnikliwy obserwator zauważy aż cztery zupełnie nowe święta i usunięcie jednej ze „starych” uroczystości.

Tajlandia | Parada wojskowa z okazji urodzin monarchy w Bangkoku
Tajlandia | Parada wojskowa z okazji urodzin monarchy w Bangkoku (by mossaiq )

183
(Głosy: 6, średnia ocena 4.17 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2017)4.17 out of 5 based on 6 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

613
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Nowe zasady przekraczania lądowej granicy z Tajlandią5.00 out of 5 based on 1 voters.

W ostatnich miesiącach zaszły pewne zmiany dotyczące przekraczania granic Tajlandii drogą lądową. Warto je sobie zapamiętać, a jednocześnie nie porzucać dobrego nawyku regularnego sprawdzania tajskich przepisów wizowych. Mamy tu dobrą i złą wiadomość dla podróżników preferujących przemieszczanie się lądem. Od której zaczynamy?

Przejście graniczne Tajlandia-Birma w Mae Sai (tak na marginesie, jest to najbardziej wysunięty na północ punkt w Tajlandii)
Przejście graniczne Tajlandia-Birma w Mae Sai (tak na marginesie, jest to najbardziej wysunięty na północ punkt w Tajlandii)
(by vran )

Jasne, że od dobrej!

Od stycznia 2017 roku przy przekraczaniu lądowej granicy z Tajlandią uzyskuje się pozwolenie na 30-dniowy pobyt na terenie kraju (do tej pory było to zawsze 15 dni).

Zła wiadomość jest taka, że przekroczyć lądową granicę Tajlandii bez posiadania wizy (chodzi oczywiście o wizę wyrabianą w ambasadzie) można tylko dwa razy w danym roku kalendarzowym.

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)