Wat Ratchaburana to XV-wieczna świątynia kryjąca wiele tajemnic: górujące nad jej ruinami dwie samotne chedi upamiętniają bratobójczą walkę o tron, zaś monumentalny prang od stuleci skrywa niezwykłe skarby.

Tajlandia | Detal architektoniczny z Wat Ratchaburana
Tajlandia | Detal architektoniczny z Wat Ratchaburana (by kwankwan )

Wat Ratchaburana to kompleks świątynny położony w niedalekiej odległości (na północ) od Wat Phra Mahathat.

Zwiedzając ruiny najważniejszej ze świątyń Ajutthaja, podziwiać możemy zaklętą w potężnych murach, dawną świetność królestwa. Tu właśnie znajduje się najsłynniejsze wyobrażenie Buddy – kamienna głowa Oświeconego wyłaniająca się spośród korzeni drzewa.

Tajlandia | Słynny Budda z Ajutthaja zaklęty w pniu drzewa
Tajlandia | Słynny Budda z Ajutthaja zaklęty w pniu drzewa (by beggs )

Historia świątyni

Ruiny XIV-wiecznej świątyni Wat Phra Mahathat, znajdują się w samym sercu miasta, na północno-wschodnim krańcu jeziora Phra Ram. Ów kompleks sakralny wzniesiony został za panowania władców Borommaraha I (1370-1388) i Ramesuana (1388-1396).

Aż trudno uwierzyć, że malujące się pośród traw, ledwie zarysowane fundamenty, to ruiny dawnego Pałacu Królewskiego, będącego niegdyś samym sercem stolicy kraju. W nieco lepszym stanie zachował się pobliski okręg świątynny – Wat Phra Sri Sanphet.

Tajlandia | Dawna świetność pałacu Królewskiego Ajutthaja jest dziś tylko wspomnieniem
Tajlandia | Dawna świetność pałacu Królewskiego Ajutthaja jest dziś tylko wspomnieniem (by jaaronfarr )

Jedną z ważniejszych budowli Ajutthaja jest kompleks świątynny Wat Phra Sri Sanphet, stanowiący niegdyś sakralną część pobliskiej zabudowy pałacowej. Wat położony jest na północny-zachód od jeziora i parku Phra Ram. Do kompleksu pałacowego i świątyni dotrzemy bez problemu z Watu Ratchaburana, wędrując ulicą Neresuan w prawo (od bramy głównej watu).