Kim są ci trzej dostojni mężowie zaklęci w brązie? Ich bogate stroje zdradzają szlachetne pochodzenie, zaś twarze zwrócone ku sobie świadczą o pewnej zażyłości...

Tajlandia | Trzej królowie Tajlandii: Mengrai, Ram Khamphaeng i Ngammuang
Tajlandia | Trzej królowie Tajlandii: Mengrai, Ram Khamphaeng i Ngammuang (by leozaza )

Pomnik Trzech Króli w Chiang Mai, wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z chrześcijańską opowieścią o magach przybyłych, by złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi.

Szumiące kaskady spływające po zboczach gór i skalnych występach, spienione wody spadające z niezwykłą siłą w dół, potęga natury w pełnej krasie – malownicze wodospady są zachwycającym elementem tajskich krajobrazów i jedną z największych atrakcji turystycznych.

Tajlandia | Zachwycający wodospad z okolic Chiang Mai
Tajlandia | Zachwycający wodospad z okolic Chiang Mai (by of_guido )

W prowincji Chiang Mai znajduje się aż kilkanaście takich cudów natury. Do najpiękniejszych wodospadów w regionie należą te zgromadzone na terenie Parku Narodowego Doi Inthanon, a także w innych rejonach prowincji, jak np.:

Mok Fa

Wodospad położony w pobliżu drogi prowadzącej z Chaing Mai do Pai. Malowniczo ulokowany na tle soczystozielonej roślinności Mok Fa, przez okrągły rok zasilany jest przez potężne masy wody, które mieszają się z falami płynącej opodal rzeki.

Czy w nocy wszystkie koty są szare? Ależ skąd! Przekonamy się o tym w Tajlandii. W odległości ok. 12 km od Chiang Mai, w tropikalnym otoczeniu Parku Narodowego Doi Suthep-Pui, park zoologiczny Chiang Mai Day & Night Safari zaprasza turystów na pełną wrażeń noc w zoo.

Tajlandia | Chiang Mai Night Safari
Tajlandia | Chiang Mai Night Safari (by jeffhsu © All rights reserved)

Zaraz po wejściu na teren parku, w budynku z efektownymi dekoracjami w stylu Lanna oraz akcentami afrykańskimi, zwiedzający mogą poczuć wyjątkową atmosferę safari, zasięgnąć informacji na temat ofert zoo oraz zdobyć atrakcyjne pamiątki.

Gwarny tłum, stragany uginające się pod ciężarem kolorowych towarów, zainteresowane oczy kupujących i głośne negocjowanie cen – jeśli nie masz ochoty spędzić nudnego wieczoru w hotelowym pokoju, skuś się na zakupowe szaleństwo tuż po zmroku...

Tajlandia | Zakupy o zmroku mają swoją niepowtarzalną aurę
Tajlandia | Zakupy o zmroku mają swoją niepowtarzalną aurę (by christianhaugen )

Plac położony w centrum przedmieścia Chiang Mai, u wylotu Changklan Road, to miejsce, które ożywa wieczorem. Pierwsi zainteresowani pojawiają się tu w okolicach 18:00, a najbardziej wytrwali kupujący, kończą  swe łowy grubo po północy. Turyści i podróżnicy zgodnie przyznają: można tu kupić wszystko – począwszy od papierowych parasoli, na wspaniałych dziełach sztuki kończąc. Na nocnym bazarze w Chaing Mai ceny są najniższe w całej Tajlandii, a dodatkowo głośno i z zapałem negocjowane, mogą przedstawiać naprawdę korzystną ofertę.

Kolorowe i pachnące korytarze kwiatów, tęczowe płatki skąpane w promieniach słońca, unikatowe gatunki roślin charakterystyczne dla różnych stref klimatycznych i możliwość zdobycia cennych informacji dotyczących hodowli egzotycznych roślin – wszystko to oferuje nam Ogród Botaniczny Królowej Sirikit.

Tajlandia | Egzotyczna roślinność Ogrodu Królowej Sirikit
Tajlandia | Egzotyczna roślinność Ogrodu Królowej Sirikit (by juls78 )

Historia ogrodu

Tajowie już od dawna dostrzegali potrzebę stworzenia ogrodu, w którym byłaby możliwość przechowywania, hodowania i rozmnażania najcenniejszych, rzadkich gatunków miejscowych roślin. Przedsięwzięcie zrealizowano w 1992 r. w dniu 60. urodzin królowej Mom Rajawongse Sirikit Kitiyakara, jako wyraz czci dla jej osoby. W początkowym okresie istnienia ogród był często odwiedzany przez dyrektorów ogrodów botanicznych całego świata, którzy przyjeżdżali pomóc w zarządzaniu obiektem i przekształceniu go w ośrodek światowej klasy. Dziś możemy obserwować imponujące rezultaty tych działań.

Wykwintna kolacja wśród rozbrzmiewających wokół dźwięków ludowej muzyki, a w tle: wirujące tancerki w kolorowych strojach, opowiadające swymi wdzięcznymi ruchami najdawniejsze dzieje i legendy królestwa – tak wyjątkowy wieczór spędzimy tylko w Centrum Kulturowym Starego Chiang Mai.

Tajlandia | Egzotyczna tancerka z Old Chiang Mai Cultural Center
Tajlandia | Egzotyczna tancerka z Old Chiang Mai Cultural Center (by fantomdesigns )

To jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Chiang Mai. Poza imponującymi kolekcjami sztuki i architektury ludu Lanna, odnajdziemy tu wciąż jeszcze żywe tradycje przejawiające się w ludowych tańcach i pokazach ilustrujących życie codzienne górskich plemion Tajlandii.