Jedną z głównych atrakcji Chiang Mai są wyprawy trekkingowe, których celem jest wizyta w siedzibach tutejszych plemion górskich. Już samo dotarcie do tych społeczności, ukrytych wśród wzniesień i lasów, bywa nie lada wyzwaniem, a zarazem wspaniałą przygodą. Trud wspinaczki wynagrodzi nam pełen wrażeń pobyt w wioskach plemiennych, możliwość spożycia wspólnego posiłku i uczestniczenia w tradycyjnych obrzędach tubylców. Takich wrażeń nie zapewni nam żadne muzeum czy program telewizyjny.

Tajlandia | Mieszkańcy górskich plemion północy to ludzie bardzo przyjaźni i chętnie goszczący turystów
Tajlandia | Mieszkańcy górskich plemion północy to ludzie bardzo przyjaźni i chętnie goszczący turystów (by atbaker )

Poszczególne plemiona różnią się między sobą strojem, zwyczajami, religią i językiem, a także podejściem do turystów, choć w zdecydowanej większości spotkamy się z miłym przyjęciem.

Także nasza kultura i system wartości może znacznie odbiegać od zasad panujących w świecie plemiennym, musimy więc – jako tutejsi goście – uzbroić się nie tylko w odpowiedni sprzęt do górskiej wędrówki, ale także w sporą dozę taktu, wrażliwości i tolerancji.

Należy zatem pamiętać, aby zawsze z szacunkiem odnosić się do napotkanych osób, symboli religijnych i rytuałów, których świadkami będziemy. Osoba prowadząca wycieczkę będzie naszym przewodnikiem nie tylko po terenie, ale także po tutejszej obyczajowości – wskaże nam wioski, w których będziemy mieli zapewniony nocleg, a także pokrótce zapozna nas z etykietą panującą w danej społeczności (dotyczy to nawet możliwości fotografowania!).

Warto też pamiętać o skromnym ubiorze – zbytnia ekstrawagancja może być wśród tubylców źle widziana.

Plemiona górskie

Góry zamieszkuje sześć głównych plemion: najliczniejsi z nich – Karenowie, wywodzący się z Chin – Hmongowie, gospodarni – Lahu, posługujący się własnym językiem pisanym – Yao, słynący ze swej łagodności – Akha i najzamożniejsi – Lisu.

Organizacja wyprawy

Grupa wycieczkowa liczy zwykle 4-10 osób, a wyprawa trwa od 2 do 7 dni. Największym powodzeniem jako przewodnicy, cieszą się przedstawiciele plemiennej młodzieży. Poza tym, że dobrze władają oni angielskim i tajskim, potrafią także porozumieć się w dialekcie poszczególnych plemion.

Przemierzając góry musimy być przygotowani na różne formy pokonywania poszczególnych etapów szlaku: od zwykłej wędrówki począwszy, poprzez jazdę na grzbiecie słonia, na spływie rzeką kończąc. Istnieją oczywiście wioski, do których dotrzeć można autobusem, ale prawdziwą frajdą jest odwiedzenie tych, do których dostać się najtrudniej.

To się może przydać

W Chiang Mai znajduje się wiele biur organizujących tego rodzaju wyprawy, najlepiej jednak zasięgnąć rzetelnych informacji w Tajlandzkiej Administracji Turystycznej (TAT) lub Policji Turystycznej.

Instytucje te z pewnością polecą nam najlepszą firmę trekkingową, która z wyprzedzeniem powinna poinformować nas o długości podróży, miejscach, które będą odwiedzane, zapewnionych posiłkach i noclegach.

Tu uzyskamy wszelkie niezbędne informacje:

Tourist Police
75 Chiang Mai – Lamphun Road
Tel. 0 5327 8798

Przeczytaj także: Tradycyjne plemiona i komercjalizacja




Zainteresować Cię również mogą ...