Kolorowe i pachnące korytarze kwiatów, tęczowe płatki skąpane w promieniach słońca, unikatowe gatunki roślin charakterystyczne dla różnych stref klimatycznych i możliwość zdobycia cennych informacji dotyczących hodowli egzotycznych roślin – wszystko to oferuje nam Ogród Botaniczny Królowej Sirikit.

Tajlandia | Egzotyczna roślinność Ogrodu Królowej Sirikit
Tajlandia | Egzotyczna roślinność Ogrodu Królowej Sirikit (by
juls78 )

Historia ogrodu

Tajowie już od dawna dostrzegali potrzebę stworzenia ogrodu, w którym byłaby możliwość przechowywania, hodowania i rozmnażania najcenniejszych, rzadkich gatunków miejscowych roślin. Przedsięwzięcie zrealizowano w 1992 r. w dniu 60. urodzin królowej Mom Rajawongse Sirikit Kitiyakara, jako wyraz czci dla jej osoby. W początkowym okresie istnienia ogród był często odwiedzany przez dyrektorów ogrodów botanicznych całego świata, którzy przyjeżdżali pomóc w zarządzaniu obiektem i przekształceniu go w ośrodek światowej klasy. Dziś możemy obserwować imponujące rezultaty tych działań.

Relaks i edukacja

Na terenie ogrodu znajduje się obszerna biblioteka, z której korzystają naukowcy i specjaliści w czasie prowadzenia swoich badań. Turyści mogą zwiedzić tutejsze szlaki wycieczkowe, wiodące pośród palm, sosen i drzew brzoskwiniowych nad rwące strumienie i malownicze wodospady.

Ogrody Sirikit to nie tylko raj dla amatorów florystyki, ale także moc inspiracji dla fotografów i wspaniałe miejsce relaksu.

Tajlandia | Wonne orchidee są symbolem Tajlandii
Tajlandia | Wonne orchidee są symbolem Tajlandii (by jason_weemin )

Kwiatowe kolekcje

Jedną z najwspanialszych kolekcji ogrodu jest zbiór orchidei – kwiatów, które są symbolem Tajlandii. Orchidee spotkać możemy praktycznie wszędzie, zarówno w gęstwinie tropikalnego lasu, jak i wyrastające pośród surowych skał. Nic więc dziwnego, iż właśnie ta wystawa cieszy się największym zainteresowaniem turystów – wzmianki o niej znajdują się we wszystkich przewodnikach i programach wycieczek do Chiang Mai.

Z pewnością warto odwiedzić także kolekcję gatunków roślinnych typowych dla lasów tropikalnych  południowo-wschodniej Azji i kolekcję wodną – rośliny rosnące na brzegach stawów, jezior i rzek Tajlandii jak np. lotosy. Naszej uwadze z pewnością nie umkną także zbiory kaktusów.

Inne atrakcje

W ofercie Ogrodu Botanicznego Sirikit, znajdują się ponadto: wycieczki po lesie, przejażdżki na słoniach, a także możliwość zakwaterowania w Botanicznej Rezydencji, która oferuje 60 luksusowych apartamentów, restaurację położoną w pięknym ogrodzie oraz basen ukształtowany przez samą naturę.

Tajlandia | W kolekcji wodnej królewskiego Ogrodu znajdziemy m.in. przepiękne lotosy
Tajlandia | W kolekcji wodnej Królewskiego Ogrodu znajdziemy m.in. przepiękne lotosy (by 7241056@N08 )

Lokalizacja:
Ogród botaniczny położony jest w dolinie rzeki Mae Sa, w odległości ok. 25 km w kierunku północno-zachodnim od Chiang Mai.

Godziny otwarcia:
Codziennie od 8:30 do 17:00

Cena biletów:
Dzieci – ok. 0,50 USD
Dorośli – ok. 1,50 USD
Opłata za samochód – ok. 3 USD
Zainteresować Cię również mogą ...