Wykwintna kolacja wśród rozbrzmiewających wokół dźwięków ludowej muzyki, a w tle: wirujące tancerki w kolorowych strojach, opowiadające swymi wdzięcznymi ruchami najdawniejsze dzieje i legendy królestwa – tak wyjątkowy wieczór spędzimy tylko w Centrum Kulturowym Starego Chiang Mai.

Tajlandia | Egzotyczna tancerka z Old Chiang Mai Cultural Center
Tajlandia | Egzotyczna tancerka z Old Chiang Mai Cultural Center (by fantomdesigns )

To jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Chiang Mai. Poza imponującymi kolekcjami sztuki i architektury ludu Lanna, odnajdziemy tu wciąż jeszcze żywe tradycje przejawiające się w ludowych tańcach i pokazach ilustrujących życie codzienne górskich plemion Tajlandii.

Historia

Historia tego miejsca jest niezwykła, ponieważ rozpoczęła się w miejscu dość odległym od Tajlandii. W 1968 r. na Hawajach spotkało się dwóch wpływowych Tajów, którzy odwiedziwszy tamtejsze Polinezyjskie Centrum Kulturowe i Międzynarodowy Rynek w Honolulu, postanowili stworzyć ich odpowiednik w Tajlandii. Zgodnie uznali, iż jest to niezwykle potrzebna inwestycja w kraju, stającym się coraz bardziej atrakcyjnym celem wycieczek turystycznych. Kamień węgielny został wmurowany dokładnie 5 września 1970 r., zaś oficjalne otwarcie nastąpiło 25 sierpnia 1972 r.

Jakie atrakcje oferuje nam Centrum?

Muzeum ludu Lanna

Największą atrakcją tego muzeum są domy o unikalnej architekturze, z charakterystycznym drewnianym zdobieniem dachu – Kalae (forma przypominająca ramiona litery „V”). Budownictwo tego typu w obecnych czasach szybko zanika w wyniku tendencji modernizacyjnych. W muzeum znajdziemy także liczne zabytki dotyczące garncarstwa i innych dziedzin życia codziennego Tajów.
Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem czwartków.

Kolacja Khantoke

Kolacja podawana jest w specjalnie wyznaczonym budynku, do którego wejście wymaga zdjęcia butów. W zależności od upodobań gościa, można zasiąść do posiłku na podłodze lub przy niskim stoliku. Po kilku chwilach obsługa przynosi napoje i khantoke – okrągłą, wykonaną z drewna tacę. W tajskiej tradycji wyróżniamy dwa typy khantoke: Yuan Khantoke – wykonaną z drewna tekowego i używaną na północy Tajlandii oraz Lao Khantoke – stojącą na 3 nóżkach i zrobioną z drzewa bambusowego, korzysta się z niej na północnym wschodzie Tajlandii i w Laosie. Potrawy podawane na tej wyjątkowej kolacji są zróżnicowane – od smażonej dyni, poprzez sos z chili, pomidorów i mięty (nazywany Nam Prik Awng), skończywszy na wieprzowym curry. Na deser podawana jest kawa lub herbata.

Tańce ludu Lanna

Mniej więcej w połowie posiłku na salę wkracza orkiestra akompaniująca grupie tancerzy. Prezentowane są oryginalne, tradycyjne układy taneczne północnej Tajlandii, inspirowane miejscową historią, literaturą i obyczajami. Niektóre z nich, jak na przykład Taniec Paznokcia (wykonywany przez tancerki z bardzo długimi paznokciami), jest wykonywany w czasie wizyt głów państw i innych zaszczytnych gości. Inne charakterystyczne tańce ludu Lanna to: Taniec z Mieczem (a właściwie z dwunastoma mieczami), Taniec Magicznych Ptaków (fragment starożytnej sztuki, napisanej dla króla Ayuttaya), Taniec Kołowrotka (jego ruchy wzorowane są na czynnościach wykonywanych przy pracy z kołowrotkiem), Mahn Mui Chiangta (taniec będący mieszanką stylu tajskiego i birmańskiego), Rumwong (typowy tajski taniec, łatwy do nauczenia – warto pamiętać, iż zaproszenie na scenę i szybka nauka kilku jego kroków jest dla gościa niebywałym zaszczytem) oraz Thai Lue (układ wykonywany zazwyczaj przez 3 tancerki).

Tajlandia | Pokaz tradycyjnych tańców w Centrum Kulturowym Starego Chiang Mai
Tajlandia | Pokaz tańców umilający tradycyjną kolację khantoke (by mckln )

Pokazy górskich plemion

To niesamowite prezentacje, podczas których członkowie poszczególnych plemion Tajlandii północnej prezentują wytwory swojego rzemiosła, instrumenty muzyczne, ubiory oraz tańce. Najczęściej zobaczymy tu ludy: Lahu, Hmong, Mien, Lisu i Akha.

Tradycyjne wesele Lanna

Może je zamówić dowolna para, zarówno ta nie posiadająca jeszcze ślubu, jak i będąca już małżeństwem. Pakiet ślubny oferowany przez Centrum obejmuje między innymi: makijaż i układanie włosów dla pary młodej, specjalne kostiumy, transport z hotelu do świątyni, udekorowanie sceny kwiatami i pokazy tańca. Cała ceremonia jest filmowana i fotografowana.

Dane teleadresowe

Lokalizacja Centrum Kulturowego Starego Chinag Mai:

Old Chiangmai Cultural Center
185/3 Wualai Rd, T.Haiya, Muang District
Chiangmai THAILAND 50100

Dotrzemy tu podążając na południe od dawnych murów miejskich Chaing Mai, wzdłuż ulicy Thipaned Road.

Godziny otwarcia:

7:00 - 21:30

Strona internetowa:

www.oldchiangmai.com
Zainteresować Cię również mogą ...