Tajskie festiwale. Święta w Tajlandii


Nieodłączną częścią życia mieszkańców Tajlandii są doroczne uroczystości i święta religijne. Bardzo rzadko mają one charakter patetyczny, przebiegają raczej w atmosferze szczerej radości. Dzieje się tak dlatego, iż Tajowie wyznają pewne zapisane już w XIII w. motto: „Ci, co chcą się radować, radują się; ci, co chcą się śmiać, śmieją się”.

Tajlandia | Tajskie festiwale obchodzone są niezwykle hucznie i kolorowo
Tajlandia | Tajskie festiwale obchodzone są niezwykle hucznie i kolorowo (by Thailand Travel Tips)

Oto przykłady świąt celebrowanych w całym kraju:

Tajlandia – dni wolne od pracy:

W Tajlandii dniami wolnymi od pracy są zazwyczaj:

  • 31 grudnia oraz 1 i 2 stycznia,
  • święto Makha Bucha (luty lub marzec),
  • Święto Dynastii Chakri – 6 kwietnia,
  • Tajski Nowy Rok – 13-15 kwietnia (Songkran),
  • Święto Pracy – 1 maja,
  • Rocznica Koronacji Króla – 5 maja (zniesione od 2017 r., po śmierci panującego w latach 1950-2016 Bhumibola Adulyadeja),
  • Święto Visakha Bucha (maj lub czerwiec),
  • Urodziny Jego Wysokości Mahy Vajiralongkorna (Rama X) – obecnego króla Tajlandii – 28 lipca (ustanowiony w 2017 r.)
  • Święto Asalha Puja (lipiec lub sierpień),
  • Urodziny Królowej Sirikit – 12 sierpnia,
  • Rocznica śmierci Jego Wysokości Bhumibola Adulyadeja (Rama IX) – poprzedniego króla Tajlandii – 13 października (ustanowiony w 2017 r.)
  • Dzień Króla Chulalongkorna – 23 października,
  • Urodziny Króla Tajlandii – 5 grudnia,
  • Święto Konstytucji – 10 grudnia.

Warto dodać, że jeśli dane święto przypada w weekend, często dniem wolnym od pracy ustanawia się najbliższy poniedziałek lub nawet kolejne dni tygodnia. Choć powyższa lista jest oficjalna, może się zdarzyć, ze niektóre firmy czy przedsiębiorstwa zrobią sobie wolne także z okazji innych uroczystości, jak np. obchodów Chińskiego Nowego Roku.

Tajlandia | W czasie świąt ulice tajskich miast ożywają kolorami
Tajlandia | W czasie świąt ulice tajskich miast ożywają kolorami (by Thailand Travel Tips)

Bangkok – rok festiwalowy

Bangkok, podobnie jak cała Tajlandia, słynie w świecie ze swoich festiwali.

Tajski rok kalendarzowy pełen jest wydarzeń, odnoszących się do wątków zarówno religijnych, jak i tych związanych ze zmianą pór roku. Nie ma drugiego takiego kraju, który obchodzi festiwale równie barwnie i malowniczo. Muzyka, tańce, inscenizacje, pokazy, magia barw i zapachów oraz tętniące życiem ulice są integralną ich częścią. Od wielu lat wydarzenia te fascynują i przyciągają miliony turystów z całego świata.

Dlatego też warto włączyć festiwale w Bangkoku w grafik swojej podróży. Możemy natknąć się tam na obchody Songkran czy ceremonię Królewskiej Orki, a także festiwal w Chinatown. Daty festiwali mogą zmienić się z roku na rok, ponieważ rządzi nimi kalendarz księżycowy.

Poniżej znajduję się charakterystyka ważniejszych festiwali w Bangkoku:

Styczeń – przywitanie Nowego Roku

Radosne oczekiwanie na nadejście Nowego Roku szczególnie hucznie obchodzone jest w Bangkoku.

Goście przebywający w tym czasie w stolicy będą mieli okazję poczuć wspaniałą atmosferę tego wyjątkowego dnia, podziwiać bogactwo dekoracji, odliczyć głośno ostatnie sekundy 2010 roku i życzyć wszystkim "Szczęśliwego Nowego Roku!".

Uroczyste świętowanie będzie ma oczywiście wieczorem i nocą z 31 grudnia na 1 I stycznia.

Tajlandia | Noworoczne uroczystości w bangkockim China Town
Tajlandia | Noworoczne uroczystości w bangkockim China Town (by feserc )

Luty – Festiwal w Chinatown

Festiwal ten obchodzony jest, by świętować Chiński Nowy Rok w największym Chinatown w Tajlandii. Chińska dzielnica znajduje się przy drodze Yaowarat, znanej jako Złota Droga. Podczas festiwalu natrafimy na liczne pokazy mody, podczas których prezentowany jest starożytny chiński ubiór z różnych regionów państwa, jak również na fascynujący świat chińskiej kuchni, dostępnej w rozsypanych po uliczkach restauracjach. Ulice pełne są sklepów jubilerskich, oferujących piękne pamiątki, więc jeśli zdecydujemy się kupić złoto w Bangkoku, to Chinatown będzie strzałem w dziesiątkę. Podczas festiwalu odbywają się także liczne projekcje filmowe, które z pewnością zachwycą każdego wielbiciela wschodniego kina.

Marzec – Festiwal Latawca (International Kite Festival)

W marcu, kiedy wiatr nigdy nie zawodzi, a niebo jest czyste i jasne, ludzie udają się na Sanam Luang, teren naprzeciw Wielkiego Pałacu, by dołączyć do puszczania i podziwiania unoszących się na niebie latawców. Tego dnia, niebo pełne jest różnokształtnych i kolorowych form. Ten rodzaj rozrywki, był już popularny w Tajlandii w czasach starożytnych. Podczas „Festiwalu Latawca” organizowane są liczne konkursy, a wśród nich coroczne „walki latawca”. Co roku uczestnicy prześcigają się, konstruując i puszczając coraz to piękniejsze i bardziej wymyślne latawce. Warto jest więc zobaczyć na własne oczy „ruchliwe niebo w kolorach tęczy”.

Kwiecień – Festiwal Songkran, czyli Tajski Nowy Rok

Trzydniowy okres festiwalu został ogłoszony narodowym świętem państwowym, a znany jest także jako „Dzień Rodziny”.

Według tajskiego kalendarza, pierwszy dzień festiwalu przypada zazwyczaj pod koniec drugiego tygodnia kwietnia. Tego dnia, turyści mogą spotkać się ze zwyczajem polewania wodą. Podczas tego rytuału, nie trudno jest o to, by samemu stać się celem wodnego pocisku, więc wybierając się na Songkran, warto pomyśleć o zabezpieczeniu aparatu czy torby przed wodą.

Po dniu pierwszym, następuje jednodniowa przerwa, która oddziela stary rok od nowego. Natomiast dzień trzeci jest początkiem nowego roku. Wczesny ranek jest szczególnie dobrą porą, by odwiedzić świątynie i zobaczyć mieszkańców miasta w tradycyjnych tajskich ubiorach podczas składania ofiar. Dalsze uroczystości odbywają się w tak zwanym  viharn – sali ceremonialnej. Później, podczas ceremonii zwanej tam hua – młodzi oddają cześć i szacunek starszym oraz członkom rodziny.

Tajlandia | Songkran w Bangkoku
Tajlandia | Songkran w Bangkoku (by electrostatico )

Maj – Royal Ploughing Ceremony

Królewska Uroczystość Orania została prawdopodobnie ustanowiona jeszcze przed narodzinami Buddy, by przypominać rolnikom o okresie upraw i dać pomyślny początek nowemu okresowi sadzenia ryżu, który jest głównym źródłem pokarmu w Tajlandii. Obchody mają miejsce na Sanam Luang w pobliżu Wielkiego Pałacu.

Odziani w purpurowe szaty uczestnicy ceremonii, prowadzą bawoła ciągnącego staromodny pług, dookoła specjalnie przygotowanej ziemi. Lord uroczystości, zwykle Minister Rolnictwa, podąża z tyłu, czerpiąc nasiona ryżu i rzucając je na zaoraną ziemię. Wszystko to, odbywa się przy akompaniamencie bębnów.

Przewodniczący otrzymuje także trzy kawałki identycznej tkaniny o różnej długości. Jeśli wybierze najkrótszy z nich, oznacza to obfite opady, średniej długości kawałek materiału jest zapowiedzią przeciętnych deszczów, natomiast najkrótszy symbolizuje słabe opady.

Maj lub czerwiec – Visakha Bucha Day

Dzień Visakha Bucha obchodzony jest najczęściej w maju podczas pełni księżyca. Ten najświętszy dzień buddyjskiego roku upamiętnia trzy istotne wydarzenia: narodziny, oświecenie i śmierci Buddy. Warto jest udać się na ten festiwal, by być świadkiem przepięknej, oświetlonej świecami i lampionami, wieczornej, procesji dookoła Wat Benjamabophit.

Wrzesień/październik – Międzynarodowy Festiwal Tańca i Muzyki (Bangkok's International Festival of Dance & Music)

W celu wyniesienia stolicy jako centrum kulturalnego państwa, ustanowiono w Bangkoku Międzynarodowy Festiwal Tańca i Muzyki.

Każdego roku festiwal przedstawia imponujący program zawierający światowej klasy występy muzyczne, w których biorą udział najlepsi międzynarodowi artyści i tancerze z krajów takich jak: Włochy, Hiszpania, Holandia, Rosja czy Francja. Nie może także zabraknąć rodzimych tajskich artystów i wykonawców, wśród których wielu zyskało międzynarodową sławę. Całość oprawiona jest znakomitą muzyką.

Tajlandia | Loy Krathong Festival
Tajlandia | Loy Krathong Festival (by Steven W. Belcher )

Listopad – Loy Krathong

Loy Krathong obchodzony jest podczas pełni księżyca i trwa trzy dni. Obchody festiwalu mają miejsce w rejonie wyspy Rattanakosin, tj. na terenie Wielkiego Pałacu, na Sanam Luang oraz w obrębie drogi Khaosan.

Przez 3 kolejne noce, uczestnicy festiwalu puszczają na wody rzek i jezior małe łódki – krathong – zrobione z dysków ciętych z drzewa bananowca, zawierające kadzidło, kwiaty, świece i pieniądze.

Nocne niebo pełne jest khom loy – wypełnionych gorącym powietrzem balonów, które unoszą przywiązane do nich lampiony, wysoko do nieba.

Tamtejsi ludzie wierzą, że poprzez wypuszczanie łodzi i balonów uwalniają się od pecha i dziękują wodzie oraz niebiańskim pierwiastkom w niej zawartym.

Listopad/Grudzień – targ złotej góry (Wat Saket Temple Fair)

Ten trwający 7 nocy i 8 dni festiwal, odbywa się w celu uczczenia relikwii Buddy, znajdujących się w Złotym Szczycie, na terenie Świątyni Saket. Podczas uroczystości możemy obserwować liczne pokazy oraz barwne stroje uczestników festiwalu.




Zainteresować Cię również mogą ...