W Tajlandii szczególnym szacunkiem obdarza się słonie. Kult tych potężnych zwierząt ma swe źródło w pewnej hinduskiej legendzie o synu boga Śiwy. Słonie dostrzeżemy na tajskich malowidłach, w płaskorzeźbach i rzeźbach zdobiących świątynie, wielu turystów marzy też o przejażdżce na grzbiecie tych ogromnych wierzchowców. Aby zapewnić sobie szczęście w dalszej podróży, warto ukradkiem przemknąć się pod brzuchem tego przynoszącego szczęście zwierzęcia.

Tajlandia | Sukhothai - wizerunki słoni bywają wykorzystywane w tajskiej architekturze
Tajlandia | Sukhothai - wizerunki słoni bywają wykorzystywane w tajskiej architekturze (by
mschmaltz )

Uwaga:

Zanim najdzie Was ochota na przejażdżkę na słoniu – co jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Tajlandii, znajdźcie proszę chwilę na zgłębienie tego tematu od innej, tej mniej przyjemnej strony – od strony tresury tych zwierząt, która przybiera czasem brutalne oblicze.

Warto podróżować świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzje w oparciu o znajomość obu stron medalu. Wielu z nas marzy o zdjęciu na grzbiecie słonia, jednak po zagłębieniu się w temat i poznaniu warunków, w jakich zwierzęta te przygotowywane są do pracy z ludźmi, wielce prawdopodobne, że minie nam na to ochota. Nie twierdzimy, że nie istnieją miejsca, gdzie słonie traktowane są dobrze, zanim jednak postanowisz przejechać się na słoniu, zgłęb temat i podejmij przemyślaną decyzję.

Pamięć jak słoń

Słonie powszechnie uważa się za mądre zwierzęta. Mawia się, że „ktoś ma pamięć jak słoń”. Podróżnicy od stuleci przekazywali legendy o tańcach słoni i ukrywanych przed ludźmi cmentarzyskach, gdzie zwierzęta te przychodzą umierać.

Trzeba przyznać, że sporo w tym prawdy. Słonie porozumiewają się na duże odległości za pomocą sygnałów sejsmicznych – wytwarzają dźwięki o niskiej częstotliwości, rycząc lub uderzając stopami w ziemię. Informują się tym sposobem o niebezpieczeństwie, konieczności zmiany miejsca pobytu lub po prostu przekazują sobie pozdrowienie (T. Oszubski, Słonie płaczą nad zmarłym).

Symbol narodowy

W dawnych wierzeniach Tajów istniało przekonanie, że świat spoczywa na trąbach słoni, dlatego między innymi są one otoczone tak wielkim kultem. Zwierzę to uważane jest za narodowy symbol kraju – do 1915 r. wizerunek białego słonia gościł nawet na fladze Tajlandii.

Pewna hinduska opowieść tłumaczy szczególną rolę tych zwierząt:

„Ganeśa, syn boga Śiwy, urodził się, gdy ojciec był nieobecny. Pewnego razu matka poprosiła go, by pilnował drzwi podczas jej kąpieli. Gdy nagle pojawił się Śiwa i chciał się dostać do środka, Ganeśa odmówił wejścia nieznajomemu, przez co rozwścieczony bóg odrąbał mu głowę. Gdy Śiwa dowiedział się, że był to jego syn, postanowił naprawić wyrządzoną krzywdę i dał Ganeśy głowę pierwszego napotkanego zwierzęcia. Był to akurat słoń. Od tego czasu indyjski patron wyznawców Śiwy przedstawiany jest jako mężczyzna z głową słonia.”

Szkółki dla słoni

W Tajlandii znajdują się liczne ośrodki zzkolenia słoni. W ciągu kilkuletniej nauki, słonie zdobywają różne umiejętności, które niejednokrotnie stają się elementem pokazów organizowanych dla turystów. Wówczas te inteligentne zwierzęta, pod kierunkiem ludzi, układają i porządkują kłody drewna: dwa z nich jednocześnie podważają kłami długą kłodę i przytrzymując ją z wierzchu trąbami unoszą na wysokość dwu metrów; kłoda wędruje na stos innych ściętych drzew; słonie przyklękają na jedno, dwa kolana, toczą na rozkaz pnie, równają je i okręcają niczym najlepsze maszyny w tartaku.

Wśród słoni oprócz „robotników” są także „artyści” – niektóre z nich malują obrazy, inne grają na instrumentach lub rytmicznie tańczą. Słonie to naprawdę bardzo mądre stworzenia, ich inteligencja jest widoczna, gdy są na przykład myte: poganiacz naciera słonia szczotką, a słoń na komendę polewa sobie grzbiet wodą. Czasem małe słoniątko usiłuje oblać publiczność, co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną. Gdy ludzie biją brawo, słonie przyklękają i walą trąbą o ziemię, lub dygnięciem dziękują za oklaski.

Tajlandia | Słonie bywają zmęczone swą doniosłą rolą
Tajlandia | Słonie bywają zmęczone swą doniosłą rolą (by John Lindie )

Tu zapoznasz się z historią i szczególną rolą kulturową tych zwierząt

 • Muzeum w wiosce słoni Ta Klang (w odległości 58 km od Surin)
 • Muzeum Słoni (Surin)
 • Muzeum Królewskich Słoni w Bangkoku
 • Zabytkowa zagroda dla słoni bojowych (Ajutthaia)

Słonie uczestniczą też w niektórych imprezach i festiwalach

 • Święto słoni w Surin
 • Turniej Polo na słoniach (King’s Cup Elephant Polo Tournament)

Miejsca oferujące możliwość przejażdżki na grzbiecie słonia

 • Park Narodowy Khao Sok (Tajlandia południowa, okolice Hua Hin)
 • Ośrodek Siam Safari Nature Tours (na wyspie Phuket)
 • Mae Kok Elephant Camp (Prowincja Chiang Rai)
 • Thong Pha Phum i Sangkhlaburi (Prowincja Kanchanaburi)

Okolice Chaing Mai:

 • Ośrodek Szkolenia Słoni Chiang Dao (na północ od Chaing Mai wzdłuż drogi 107)
 • Obóz słoni Maetang (ok. 50 km na północ od Chiang Mai)
 • Obóz słoni Maesa (ok. 40 min. drogi w kierunku północno-zachodnim od Chaing Mai, najlepiej dotrzeć tam samochodem lub minibusem)

Koszty przejażdżki na grzbiecie słonia wahają się średnio od 15-18 USD za pół godziny do ok. 30 USD za godzinę od osoby.

Tajlandia | Tajskie słonie chodzą także do szkoły
Tajlandia | Lampang - Tajskie słonie chodzą także do szkoły (by Alex Faundez)

Narodowy Instytut Słoni

Adres placówki:

Hang Chat Lampang, 52190 Thailand
km. 28-29 Lampang – Chiang Mai Highway

Jakie atrakcje oferuje Instytut?

 • Turyści mają tu możliwość poznania stylu życia mahoutów (osób, które opiekują się słoniami). Mogą spędzić czas w ich domach rodzinnych i nauczyć się podstaw opieki nad słoniami.
 • Przejażdżki na słoniach wiodące przez malownicze trasy widokowe.
 • 10-dniowy kurs jazdy na słoniu – to z pewnością niezwykła przygoda, obejmuje naukę jazdy na słoniu i poznanie tajników opieki nad tymi zwierzętami. W nauce towarzyszy nam mahout.
  Cena: ok. 450 USD od osoby.
 • 3-dniowy kurs jazdy na słoniu w lesie – obejmuje nie tylko przejażdżki na słoniu, ale także nocleg w lesie. Pozwala to jeszcze lepiej poznać życie słoni i mahoutów.
  Cena: ok. 150 USD od osoby.
 • Jednodniowy kurs jazdy na słoniu – przeznaczony dla osób, które mają mało czasu i chcą go wykorzystać w wartościowy sposób. Obejmuje naukę jazdy i dbania o zdrowie słonia, a także gwarantuje świetną zabawę.
  Cena: ok. 50 USD od osoby.Zainteresować Cię również mogą ...