Nigdy nie słyszałeś o Sangkhla Buri w Tajlandii? A jak najbardziej powinieneś! Sangkhla Buri to niewielkie, ale intrygujące miasteczko, leżące nieopodal granicy tajsko-birmańskiej.

Tajlandia | Drewniany most na jeziorze Khao Laem
Tajlandia | Drewniany most na jeziorze Khao Laem (by
Michel van. der. Linde)

Według poczytnego magazynu Budget Travel Magazine Sangkhla Buri jest, obok dziewięciu innych miejscowości, jednym z „najlepszych miejsc, o których nigdy nie słyszałeś” (ang. “the best places you've never heard of”). Co ciekawe, na tej niezwykłej liście widnieje także nasz rodzimy Wrocław.

Na potrzeby stworzenia raportu zebrano opinie dziesięciu znanych podróżników, którzy  krążyli po świecie w poszukiwaniu miejsc jeszcze nie zdobytych przez rzesze turystów. Bruce Haxton, który rekomenduje to małe tajlandzkie miasto w wyżej wymienionym artykule, corocznie odbywa około dziesięciu podróży po świecie oraz pracuje w brytyjskiej firmie „I-to-i”, zajmującej się organizacją różnego rodzaju wycieczek.

Haxton wybrał Sangkhla Buri ze względu na panującą tu niezwykłą atmosferę, którą porównuje do klimatu przygranicznych miejscowości Dzikiego Zachodu.

Tajlandia | Sangkhla Buri - miasto zatopione w ciszy i zadumie
Tajlandia | Sangkhla Buri - miasto zatopione w ciszy i zadumie (by mistagrrr)

Miasto leży w odległości około 350 kilometrów od Bangkoku – to na tyle blisko, że nie ma większych problemów z dojazdem, i na tyle daleko, że w Sangkhla Buri wytworzyła się specyficzna kultura, co jest zupełnie naturalne w przypadku miasta zrzeszającego różne narodowości. Można tu spotkać ludność tajską, birmańską i hinduską, są również buddyjscy mnisi.

W miasteczku funkcjonuje szkoła i szpital, są tu też stacje benzynowe i bazar z pamiątkami.

Miejscowość otacza atmosfera wyjątkowego spokoju, według Haxtona przyjazd tutaj to jak podróż na odległą planetę. Specyficzny klimat czuje się już podczas pokonywania drogi między Bangkokiem a Sangkhla Buri, która licznymi zakrętami pnie się pod górę, a wokół roztaczają się piękne widoki.

Tajlandia | Wat Wang Wiwekaram
Tajlandia | Wat Wang Wiwekaram (by mahanakorn_sky)

Miasto, choć niewielkie, jest pełne urokliwych zakątków: warto pospacerować wokół jeziora Khao Laem, zatrzymać się chwilę na starym, drewnianym moście i przy okazji obejrzeć przepiękny zachód słońca lub też zwiedzić wspaniałe świątynie, m. in. Wat Wang Wiwekaram i Wat Somdet.

Dobrym pomysłem jest wynajęcie łodzi. Żeglując po jeziorze można odkryć wiele tajemniczych zakątków i interesujących obiektów.

Do Sangkhla Buri, zatopionego w ciszy i zadumie, przyjeżdżają ludzie zmęczeni pracą i nader szybkim tempem życia. Choć jest ich niewielu, w mieście funkcjonuje kilka domów wczasowych, gdzie można zatrzymać się, przenocować i coś zjeść.

Tajlandia | Pływająca wioska na jeziorze Khao Laem
Tajlandia | Pływająca wioska na jeziorze Khao Laem (by mahanakorn_sky)

Haxton poleca szczególnie "P. Guest House” – dwudziestopokojowy zajazd z kamiennymi ścianami, bez zbytnich luksusów, ale bardzo zadbany i w dodatku oferujący smaczne jedzenie.

Sangkhla Buri to przede wszystkim spokój i cisza, które jednak nie mają nic wspólnego z nudą oraz przepyszne tajskie jedzenie – czegóż można pragnąć więcej?

Jak dotrzeć do Sangkhla Buri?

Najlepiej wyruszyć z Bangkoku do Kanchanaburi (ok. 2h drogi autobusem), a z Kanchanaburi dostaniemy się już bezpośrednio, także autobusem – ok. 3h jazdy, do Sangkhla Buri.

Tajlandia | Odpoczywający Budda z Wat Somdet
Tajlandia | Odpoczywający Budda z Wat Somdet (by mahanakorn_sky)
Zainteresować Cię również mogą ...