Aktualizacja: tekst, który widzicie przed sobą dotyczył słynnej Tygrysiej Świątyni w Kanchanaburi i jej walorów turystycznych. Wiele przewodników wymienia tę atrakcję wśród proponowanych przez siebie must-see w Tajlandii. Nie możemy jednak pozostać głusi na doniesienia ostatnich miesięcy, a nawet lat – nasza świadomość turystyczna wzrasta i warto podróżować odpowiedzialnie. Oznacza to często omijanie miejsc cieszących się złą sławą, a takim miejscem niewątpliwie stała się wspomniana świątynia.

Tajlandia | Opiekun tygrysa
Tajlandia | Opiekun tygrysa (by
nagy)

O co chodzi z Tygrysią Świątynią w Tajlandii?

Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno, czyli Tygrysia Świątynia (Tiger Temple) znajdująca się kilka godzin jazdy na zachód od Bangkoku od dawna uważana jest za kontrowersyjną atrakcję turystyczną. Doniesienia na temat nielegalnego handlu czy znęcania się nad zwierzętami nie są dla tego przybytku nowością.

W lutym 2015 roku pojawiły się poważne oskarżenia o nielegalny handel dzikimi zwierzętami na terenie świątyni. Dotyczyły one nie tylko tygrysów, ale także innych gatunków przetrzymywanych w tamtejszym zoo (m. in. niedźwiedzi himalajskich).

Potyczki między mnichami i zwolennikami świątyni a służbami ochrony przyrody zakończyły się w kwietniu 2015 roku ugodą, która zezwalała mnichom na hodowanie tygrysów, ale zakazywała czerpania materialnych korzyści z ich „udostępniania” turystom.

W maju 2015 roku miał też miejsce epizod z atakiem tygrysa na przełożonego świątyni.

Ostatecznie w maju 2016 roku zdecydowano o przeniesieniu wszystkich tygrysów ze świątyni do specjalistycznych ośrodków w Ratchaburi. Działania wojska i weterynarzy były niestrudzenie sabotowane przez pracowników Tiger Temple

1 czerwca 2016 roku świątynia została zamknięta dla turystów.

Tajlandia | Na terenie świątyni można pogłaskać tygrysa lub przynajmniej przyjrzeć się mu z bliska
Tajlandia | Na terenie świątyni można pogłaskać tygrysa lub przynajmniej przyjrzeć się mu z bliska (by dougbeckers)

Poniżej tekst archiwalny:

Świątyń o nazwie „tygrysia” jest w Tajlandii niemało. Ale prawdziwa świątynia, gdzie buddyjscy mnisi żyją razem z tygrysami i opiekują się nimi, jest tylko jedna.

W prowincji Kanchanaburi w pobliżu granicy z Birmą, ok. 200 km na zachód od Bangkoku, znajduje się klasztor Wat Pa Luangta Bua, czyli wspomniana Świątynia Tygrysa.

Trzeba przyznać, że niewiele jest na świecie miejsc, gdzie można pobawić się z dorosłym tygrysem i jeszcze wyjść z tego cało i zdrowo...

Jak to się zaczęło?

Na początku lat dziewięćdziesiątych tutejsi mnisi zaczęli opiekować się małymi tygrysiątkami, których rodzice zginęli z rąk kłusowników. Wieść o tym szybko się rozniosła i klasztor zyskał nazwę „sierocińca drapieżników”.

Spokój przede wszystkim

Mnisi podchodzą do zwierząt z buddyjskim spokojem wierząc, że kto potrafi obchodzić się z tygrysami, ten doskonali swoje życie. Liczba zwierząt ciągle się powiększa, a obok dorosłych tygrysów żyją młode, urodzone już na terenie świątyni.

Dzień jak co dzień

Dni są tutaj długie i pracowite: wczesnym rankiem mnisi opuszczają klasztor i idą prosić okolicznych mieszkańców o jałmużnę. Ludzie obdarowują mnichów chętnie i hojnie, ponieważ dobre uczynki zapewniają im lepszy byt w przyszłym życiu.

Po południu tygrysy są wyprowadzane na pobliską dolinę: wspólny pobyt wielkich kotów i mnichów wymaga momentami najwyższej koncentracji. Tylko słowami i  duchowym autorytetem panują oni nad zwierzętami.

„Nigdy nie wolno odwrócić się plecami”, mówi doświadczony mnich. „Tygrys zawsze pozostanie tygrysem, nawet jeśli je z ręki. Jest zawsze dzikim zwierzęciem”.

Oswajanie strachu

Buddyści czczą tygrysa jako zwierzę święte, żyje ono bowiem tam, gdzie wielki nauczyciel Budda przeżył swoje oświecenie – w dżungli. Poza tym tygrys symbolizuje strach, z którym ludzie zazwyczaj walczą. Mnisi natomiast żyją razem z tymi potężnymi, niebezpiecznymi zwierzętami i w ten sposób przezwyciężają i oswajają lęki. To zdecydowanie umacnia ich i innych ludzi w wierze.

Klasztor Wat Pa Luangta Bua jest uznanym przez rząd centrum ochrony zwierząt i zarazem atrakcją dla turystów.

Tajlandia | Miłe powitanie
Tajlandia | Miłe powitanie (by dougbeckers)

Lokalizacja

Świątynia znajduje się blisko granicy z Birmą, pomiędzy Kanchanaburi, a miejscowością Say Yok, wzdłuż drogi 323.

Inne oblicze świątyni

Niestety tygrysia świątynia spotyka się także z krytyką. Zarzuca się jej posiadnie drugiego, mniej szlachetnego oblicza. Od kilku lat pojawiają się głosy o odbywającym się tu nielegalnym handlu zwierzętami.

Byli pracownicy tego miejsca coraz częściej wspominają także o złym traktowaniu tych przepieknych dzikich zwierząt.

Tajlandia | W tym regionie, pomiędzy Kanchanaburi i Sai Yok, znajduje się Tygrysia Świątynia
Tajlandia | W tym regionie, pomiędzy Kanchanaburi i Sai Yok, znajduje się Tygrysia Świątynia (by Source: Tourism Authority of Thailand)
Zainteresować Cię również mogą ...