Port lotniczy Suvarnabhumi (wymowa: "su-wan-na-poom") znajduje się ok. 25 km na wschód od Bangkoku. W początkowym okresie był on lotniskiem krajowym, a rangę międzynarodowego portu lotniczego uzyskał 28 września 2006 roku.

Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie
Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie (by rwp-roger © All rights reserved )

Funkcjonalny port lotniczy

Ze względu na wielkość zajmowanej powierzchni (ok. 32 km²) oraz przepustowość (lotnisko obsługuje 45 mln pasażerów rocznie, zaś w przyszłości liczba ta najprawdopodobniej zwiększy się do 100 mln), port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie. Suvarnabhumi posiada również najwyższą na świecie wieżę kontrolną o wysokości 132 metrów.

Lotnisko zostało zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Murphy/Jahn Architects. Jego otwarcie było wydarzeniem na skalę światową, a na uroczystości pojawiło się wiele znanych osób. Port ten zastąpił dotychczasowe lotnisko Don Muang, które obsługuje dziś połączenia krajowe.

Port lotniczy Suvarnabhumi przystosowany jest do obsługi ogromnej ilości pasażerów. Posiada dwa pasy startowe o szerokości 60 m i długości 4000 oraz 3700 m, dwa podjazdy dla taksówek, które zapewniają wygodny dojazd do samolotów, pięć ogromnych parkingów, mogących łącznie pomieścić ponad 5 tys. samochodów oraz 120 miejsc postojowych dla samolotów.

Lotnisko posiada obszerny, podzielony na siedem sektorów (A-G) terminal, w którym odbywa się odprawa międzynarodowych i krajowych lotów. Spośród stu dwudziestu wejść do samolotów, osiem obsługuje Airbusy A 380.

Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi skutecznie sprzyja on rozwojowi turystyki i zwiększa możliwości eksportowe kraju
Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi skutecznie sprzyja on rozwojowi turystyki i zwiększa możliwości eksportowe kraju (by wandering_angel )

Przyziemne i nadprzyrodzone problemy budowniczych

Obszar na budowę lotniska zakupiono już w 1973 r., jednak z powodu osłabienia gospodarki i kłopotów finansowych, projekt został odłożony. Następne lata również nie sprzyjały ambitnym planom. Budowę rozpoczęto dopiero w styczniu 2002 r., w międzyczasie jednak upowszechnił się przesąd, że lotnisko jest miejscem nawiedzanym przez duchy (!). Świadkami licznych „nawiedzeń” byli pracujący przy budowie robotnicy i aby kontynuować prace konstrukcyjne, musiano w jakiś sposób uspokoić wystraszonych ludzi. Odbyła się ceremonia oczyszczania, podczas której dziewięćdziesięciu dziewięciu buddyjskich mnichów śpiewało modlitwy. Dopiero wówczas można było wrócić do pracy.

Pierwsze samoloty wylądowały na lotnisku „już” we wrześniu 2005 r. Przez następny rok linie lotnicze były testowane, a przed ostatecznym otwarciem port lotniczy Suvarnabhumi służył jako miejsce lądowania dla lokalnych samolotów.

Tajlandia | Dziś przed lotniskiem zobaczyć możemy maleńki dom duchów, mający na celu udobruchanie pozaziemskich istot, których spokój to wielkie przedsięwzięcie budowlane mogło zakłócić.
Tajlandia | Dziś przed lotniskiem zobaczyć możemy maleńki dom duchów, mający na celu udobruchanie pozaziemskich istot, których spokój to wielkie przedsięwzięcie budowlane mogło zakłócić. (by krashkraft © All rights reserved)

Gastronomia

Na lotnisku znajdziemy mnóstwo miejsc, gdzie można coś zjeść czy ukoić pragnienie, od Starbucks po bary sushi. Z pewnością więc w oczekiwaniu na samolot nie zaznamy głodu. Szczególnie polecana jest mało znana restauracyjka Nad Jour z widokiem na przepiękny ogród, gdzie można zjeść dobre tajskie jedzenie w przystępnych cenach.

Najważniejszy węzeł komunikacyjny w Azji Południowo-Wschodniej

Lotnisko obsługuje m. in. następujące linie lotnicze: Thai Airways International, Bangkok Airways, Orient Thai Airlines, Thai AirAsia, China Airlines, EVA Air, Air India, Druk Air, Indian Airlines, Singapore Airlines i SriLankan Airlines.

Autorem nazwy "Suvarnabhumi" jest sam król Bhumibol Adulyadej, a tłumaczy się ją jako: "Złota Ziemia".

Międzynarodowy port lotniczy w Suvarnabhumi stał się furtką na drodze do zdobycia potęgi ekonomicznej przez Tajlandię – skutecznie sprzyja on rozwojowi turystyki i zwiększa możliwości eksportowe.

Komunikacja

W 2010 r. otwarto nową linię kolejową łącząca lotnisko Suvarnabhumi z centrum Bangkoku – Suvarnabhumi Airport Link. Pociągi na trasie centrum Bangkoku – lotnisko występują w dwóch wariantach: „pospiesznym” – Express Line i „osobowym” – City Line i kursują codziennie od 6 do 24. Czas podróży do centrum miasta, to ok. 15-30 minut.

Poza tym na lotnisko dotrzeć można autobusem (linie ekspresowe – Airport Express bus i „zwykłe” – City Bus), a także taksówką czy własnym lub wynajętym samochodem (istnieje pięć dróg dojazdowych do lotniska, z których za najbardziej przystępną uchodzi autostrada nr 7 – Bangkok-Chonburi).

Tajlandia | Przewiduje się, iż w przyszłości lotnisko będzie obsługiwało nawet 100 mln pasażerów rocznie
Tajlandia | Przewiduje się, iż w przyszłości lotnisko będzie obsługiwało nawet 100 mln pasażerów rocznie (by marcohk)
Zainteresować Cię również mogą ...