03 stycznia 2012
W niektórych krajach europejskich nie opłaca się kupować tajskiej waluty z powodu wysokiej ceny sprzedaży. Zdecydowanie lepsze kursy wymiany oferują banki w Tajlandii. Zatem w niezbędną walutę możemy zaopatrzyć się już na miejscu.
Tajlandia | Bankomaty, czyli tzw. ATM-y, znajdziemy na każdym kroku (by denniswong)
Jaką walutę zabrać ze sobą?
Jeśli chcesz wymienić pieniądze w kantorze, najlepiej zaopatrzyć się w euro lub dolary. Zdaniem zaprawionych w boju podróżników, najlepszy kurs mają banknoty 50 i 100 dolarowe, przy czym warto zadbać o posiadanie w miarę nowych emisji.
Wymiana waluty
100 THB (bahtów) to około 10 PLN. Kurs walut w Tajlandii jest ostatnio dość stabilny, ale jak wszędzie – nieznacznie oscyluje. Pieniądze najlepiej wymienić w bankach lub oficjalnych kantorach – przelicznik walut jest w nich zdecydowanie bardziej korzystny niż w hotelach. Banki urzędują w dni powszednie (z reguły od 8.30 do 15.30). W popularnych kurortach turystycznych niektóre kantory otwarte są nawet do 20.00. W miastach kantory znajdziemy w każdym dużym supermarkecie.
Uwaga: niektóre kantory nie przyjmują dolarów sprzed 2002 r., możemy mieć także problem z rozmienieniem waluty na drobne.
Kurs wymiany dolara zależy od nominału: im wyższy nominał, tym lepszy kurs. Choć różnice są niewielkie, najlepiej zabrać w podróż dolary o wysokim nominale. Jeśli zdecydujemy się na euro, w tym przypadku – o dziwo – dla wszystkich nominałów przelicznik jest taki sam. Najlepiej wymienić walutę w Bangkoku, gdzie kurs wszystkich dewiz jest zwykle najwyższy.
Uwaga: aby wymienić bahty na dolary (USD) lub euro (EUR) trzeba udać się do banku, gdyż kantory zajmują się jedynie ich skupem, a nie sprzedażą.
Tajlandia | Najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro i wymienić je na lokalną walutę już na miejscu (by martinamor)
Bankomaty, czyli ATM
W Tajlandii możesz używać własnej karty bankomatowej. W tajskich bankomatach, powszechnie zwanych „ATM” (Automatic Teller Machine) akceptowane są karty Maestro, Cirrus, Visa, MasterCard, American Express i inne międzynarodowe karty płatnicze.
Bankomaty znajdziemy już na lotniskach, dlatego bez problemu zaopatrzysz się w gotówkę potrzebną na przejazd taksówką i spędzenie pierwszych godzin w nowym mieście.
Z pewnością ucieszy nas informacja, iż kurs wymiany waluty we wszystkich bankomatach jest praktycznie taki sam (nie warto więc tracić czasu na porównywanie ofert), poza tym prawie nie różni się on kursów bankowych.
Warto uważać na starsze bankomaty, gdyż nie wydają one pieniędzy od godziny 22.00 do 06.00 rano. Sukcesywnie jednak wymienia się je na nowe modele działające 24h na dobę.
Uwaga: upewnijmy się, jaki dodatek odlicza sobie wybrany bankomat. Chodzi tu nie o prowizję za transakcję, którą pobiera każda organizacja płatnicza (obecnie MasterCard na przykład odlicza sobie 1% prowizji), a o dodatkowe, miejscowe opłatywynoszą ok. 150 baht.
Mniejsze miejscowości
Pamiętajmy, że poza miejscowościami typowo turystycznymi możemy mieć trudności ze znalezieniem bankomatu. Wybierając się więc w mniej popularne rejony, warto zaopatrzyć się w niezbędną porcję gotówki.
Tajlandia | Kolorowy Bankomat przy Dusit Zoo w Bangkoku (by Wilfried Maehlmann)
Karty kredytowe
W Tajlandii nie mamy możliwości uiszczania opłat za pomocą naszej karty bankomatowej, ale w większości hoteli i restauracji akceptowane są karty kredytowe (Visa i Mastercard). Musimy się wówczas liczyć z możliwością pobrania niewielkiej prowizji – szczególnie u małych przedsiębiorców – za płatność w tej formie.
Czeki podróżne
Czeki podróżne, czy też tzw. vouchery, w mało znanych zakątkach Tajlandii bywają raczej problematyczną formą płatności, gdyż aby z nich skorzystać zawsze należy mieć przy sobie paszport (bezpieczniejszym miejscem niż nasz plecak będzie dla niego sejf hotelowy).
Pieniądze wymieniać można w bankach, kantorach lub hotelach. W tym ostatnim wypadku musimy się jednak liczyć z mniej korzystnym dla nas kursem waluty. Najlepiej więc wymienić je w bankach lub kantorach, śledząc i porównując kurs w różnych miejscach.
Uwaga: dla czeków kurs zawsze jest wyższy w porównaniu z walutą papierową, co więcej, dla czeków o wysokim nominale jest on najkorzystniejszy.
Wymiana waluty 24h na dobę
Jeśli znajdujesz się w nagłej potrzebie finansowej i nie posiadasz karty do bankomatu, możesz skorzystać z całodobowego biura wymiany walut, które znajdziesz na Silom Road w siedzibie Bangkok Bank. Znajduje się tu także bankomat czynny 24h na dobę.
Praktyczne rady
Nie wypłacaj pełnych sum, np. 10 000 baht lub 20 000 baht, gdyż wówczas otrzymasz banknoty o wysokich nominałach, które nie będą zbyt praktyczne. Lepiej wypłacić przykładowo: 9950 lub 19959 baht, wówczas otrzymamy kilka drobniejszych banknotów, którymi łatwiej będzie nam operować (zapłacić za taksówkę, drobny zakup itp.).
Warto pamiętać, że w centrach handlowych i na targach nie wolno rozliczać się ani w dolarach, ani w euro – Tajowie mają zakaz przyjmowania obcej waluty.
Tajlandia | W Tajlandii najchętniej wymieniane są nowsze emisje dolarów, popularnie określane "tymi z dużymi główkami". Niektóre kantory mogą nie przyjąc starszych pieniędzy (by redjar)
« poprzednia |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...