Jeśli w samym środku naszej polskiej, (nie zawsze) złotej jesieni lub (niekoniecznie) romantycznie śnieżnej zimy zamarzy się nam urlop w tropikach, warto pomyśleć o Tajlandii. Pozostaje nam już tylko zdecydować, czy chcemy dostać się tam jak najszybciej linią lotniczą czy też skorzystać z okazji poznania trochę większego kawałka Azji Południowo-Wschodniej i zdecydować się np. na podróż pociągiem z Malezji lub może Mostem Przyjaźni z Laosu.

Tajlandia | Podróżując samolotem z przesiadką w jednym z krajów azjatyckich możemy ominąć Bangkok i dostać się bezpośrednio na Ko Samui lub Krabi
Tajlandia | Podróżując samolotem z przesiadką w jednym z krajów azjatyckich możemy ominąć Bangkok i dostać się bezpośrednio na Ko Samui lub Krabi (by cplapied )

Samolotem do Tajlandii

W Tajlandii na zagranicznych gości czeka kilka międzynarodowych lotnisk. Najważniejsze z nich to:

  • Bangkok (lotnisko Suvarnabhumi)
  • Phuket (Phuket International Airport)
  • Chiang Mai (Chiang Mai International Airport)
  • Chiang Rai (Mae Fah Luang-Chiang Rai International Airport)
  • Ko Samui (Samui International Airport)
  • Hat Yai (Hat Yai International Airport)

Bezpośrednio z Europy, dostaniemy się do Bangkoku i Phuket. Przelot z Europy do Tajlandii trwa około 16-20 h. Wylatując z Polski musimy liczyć się z koniecznością przesiadki w jednym z krajów europejskich lub/i azjatyckich (jeżeli chcemy dotrzeć na inne lotnisko niż Bangkok czy Phuket). Samoloty azjatyckich linii lotniczych np. z Singapuru, Malezji i Laosu, lądują na większości lokalnych lotnisk Tajlandii.

Czy istnieją bezpośrednie loty z Polski do Tajlandii?

Niestety nie. Niegdyś warszawskie Okęcie miewało w rozkładzie bezpośrednie loty do Bangkoku. Obecnie lotów tego typu w przypadku regularnych linii lotniczych brak, a oferta czarterów jest raczej uboga (ich ilość uzależniona jest od sprzedaży wycieczek przez biura podróży), choć zdarzają się bezpośrednie połączenia czarterowe z Warszawy do Bangkoku i Phuket.

Regularne linie lotnicze

Bardzo dobre połączenia lotnicze z Bangkokiem ma w ofercie niemiecka Lufthansa. Samoloty do Tajlandii odlatują z Frankfurtu nad Menem. Przykładowa podróż z przesiadką w Niemczech może trwać 14-22 godziny (w zależności od czasu oczekiwania na drugi samolot).

Ceny biletów w obie strony wahają się średnio w granicach 2500-3500 zł. Oczywiście, jak zawsze, warto śledzić promocje Lufthansy.

Godne polecenia połączenia z Tajlandią mają również: Austria (Wiedeń; Austrian Airlines), Finlandia (Helsinki; Finnair), Holandia (Amsterdam; Royal Dutch Airlines), Francja (Paryż; Air France) i Turcja (Stambuł; Turkish Airlines).

Czartery z Niemiec

W miarę regularne i godne polecenia loty czarterowe do Tajlandii można znaleźć w Niemczech, np. z Berlina lub z Dusseldorfu.

Tajlandia | Ko Samui z lotu ptaka
Tajlandia | Ko Samui z lotu ptaka (by calflier001 )

Pociągiem, autobusem i łodzią

Z Malezji lub Singapuru możemy dostać się do Tajlandii także pociągiem lub autobusem.

Bezpośrednio do Bangkoku (na dworzec Hualamphong) dojeżdżają pociągi z Butterworth (miasto w Malezji). Jazda trwająca kilkanaście godzin kosztować nas będzie ok. 36 USD (sypialny wagon 2 klasy).

Wyruszając z miast stołecznych: Kuala Lumpur czy Singapuru, zawsze będziemy mieli przesiadkę w Butterworth.

Z Malezji dotrzemy bezpośrednio do głównego węzła komunikacyjnego na południu Tajlandii, jakim jest Hat Yai, a także do Krabi, Phuket i Surat Thani.

Z malajskiej wyspy Langkawi, a także z miasta Kuala Perlis możemy dotrzeć drogą wodną do niewielkiego przejścia granicznego w tajskiej prowincji Satun (południowo-zachodnie wybrzeże).

Tajlandia | Nietypowym przejściem granicznym jest most łączący Tajlandię z Laosem
Tajlandia | Nietypowym przejściem granicznym jest most łączący Tajlandię z Laosem (by eustaquio )

... lub spacerkiem przez most

Spinający brzegi Mekongu tzw. Most Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej (1170 m długości), pozwala na przemieszczanie się z Laosu do Tajlandii i z powrotem.

Ze stolicy Laosu dostaniemy się do tego nietypowego przejścia granicznego taksówką lub autobusem (ok. 24 km). Na moście znajdują się szerokie jezdnie i wydzielona ścieżka dla pieszych.

Będąc już po Tajskiej stronie najlepiej udać się do Nong Khai lub Udon Thani, gdzie znajdują się węzły komunikacyjne umożliwiające dalszą podróż w głąb kraju.
Zainteresować Cię również mogą ...