W Tajlandii zachwycą nas nie tylko przepyszne gmachy świątyń, ale także mniejsze, obsypane kwiatami domki na postumentach, zlokalizowane w pobliżu siedzib ludzkich. Dla nas będą to przede wszystkim ciekawe i piękne obiekty kultury, dla Tajów – miejsca przebywania duchów, o których przychylność należy zabiegać, aby zapewnić sobie pomyślność doczesnym życiu.

Tajlandia | Duchy bywają mieszkańcami małych rezydencji
Tajlandia | Duchy bywają mieszkańcami małych rezydencji (by
travlinman43 )

Tradycja stawiania domu dla duchów to nie tylko puste słowa. Gdy w Tajlandii buduje się dom, hotel czy inny obiekt (dotyczy to nawet stacji benzynowych!), zawsze należy dodatkowo postawić dom dla duchów.

Jest to zwykle miniaturowa świątynia, mająca na celu udobruchanie istot nadprzyrodzonych (phi), których spokój został zakłócony przez prace budowlane, może także służyć jako miejsce schronienia dla wędrownych duchów potrzebujących odpoczynku.

Mieszkańcom miniaturowych domków, należy ofiarować pokarm i napoje. Z biegiem czasu poczęstunek może stawać się coraz skromniejszy, wystarczy jednak, że nocą dadzą się słyszeć jakieś podejrzane hałasy, że jakiś przedmiot codziennego użytku nagle tajemniczo zniknie - wtedy duchy otrzymają podwójną porcję pożywienia i kadzidełek.

Domki duchów zdobią nie tylko domy mieszkalne, lecz także nowoczesne hotele, domy towarowe i wieżowce.

Są to prawdziwe miniaturowe dzieła sztuki, kunsztownie malowane i złocone, ze starannie wykonanymi dachami i kolumnami. Te małe świątynie bywają rzeźbione w drewnie, odlane w gipsie lub skomponowane z różnych miniaturowych elementów. Są one zawsze przybrane świeżymi kwiatami i owocami, tlą się przy nich wonne trociczki lub maleńkie kaganki.

Wyrób miniaturowych świątyń stanowi źródło dochodów chałupników oraz drobnych rzemieślników. Przy produkcji domków dla duchów zatrudniane bywają całe rodziny, nie wykluczając małych dzieci.

Tajlandia | Obsypany darami domek phi
Tajlandia | Obsypany darami domek phi (by revstan )

Geneza tej przepięknej tradycji związana jest z pewnym podaniem:

W dawnych czasach, gdy na świecie jeszcze nie było ludzi, a tylko bogowie i duchy, te ostatnie wybierały sobie na mieszkania najlepsze miejsca w danej okolicy.

Gdy pojawili się ludzie, ich wybór padał na najlepsze ludzkie siedziby. Spowodowało to długi i groźny konflikt pomiędzy duchami a ludźmi. Dopiero bogowie poradzili ludziom, aby wraz z domem dla siebie budowali obok mały domek dla duchów mieszkających na tym terenie.

Od tej pory nie można zapomnieć o podstawowej zasadzie życia w zgodzie z duchami: jeśli remontuje się zwykły dom, trzeba wyremontować także mieszkanie duchów, jeśli poprawiają się czyjeś warunki bytowe bądź firma, bank, hotel czy stacja benzynowa dobrze prosperują, domek duchów też jest powiększany i ulepszany.

Dotknięty niesprawiedliwością i rozgniewany phi może bowiem sprowadzić na nas nieszczęście.

Galeria zdjęć - domki dla duchów (by Grzegorz Łaski)
Zainteresować Cię również mogą ...