13 października 2016
Tajowie z niezwykłym szacunkiem odnoszą się do swojego monarchy. Miłość, jaką darzą króla, jest zaskakująco silna i szczera. Tak jak zdarza im się zażartować z polityków czy z ustroju, nigdy nie poważą się na złe słowo dotyczące królewskiej rodziny...
Tajlandia | Tajscy monarchowie: Królowa Sirikit i jej małżonek Bhumibol Adulyadej (by bangkokwitchcraft )
Portret króla
Portrety i fotografie króla spotkamy prawie w każdym tajskim domu czy sklepie (zawieszone zawsze powyżej naszych głów). Król i królowa podczas różnego rodzaju wystąpień zasiadają na podwyższeniu, a otaczający ich ludzie klęczą na kolanach i pochylają głowy. Gdy każdego dnia rano i wieczorem, na ulicach tajskich miast rozbrzmiewa hymn państwowy grany na cześć króla, wszyscy przerywają wykonywane przez siebie prace i na chwilę oddają się zadumie. Przebywając w Tajlandii, należy pamiętać o niezwykłym przywiązaniu narodu do swojego monarchy i strać się je uszanować. Oczywiście jakakolwiek forma lekceważenia królewskiej rodziny uważana jest za przestępstwo.
Rama IX
Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) był uważany za ojca narodu, stróża tradycji i patrona demokracji. Był niezwykle ważną postacią zarówno w historii, jak i w życiu codziennym kraju. Królowie Syjamu od zamierzchłych czasów noszą tytuł Królewskiego Ojca i w czasie koronacji składają przyrzeczenie, że: „(…) będą rządzić sprawiedliwie dla dobra i szczęścia narodu syjamskiego”.
Tytuły nadawane władcy Tajlandii są niezwykle wyszukane i kwieciste, często bardzo rozbudowane. Król określany bywa następująco:
- Wielka Siła Ziemi
- Nie dająca się Porównać Moc
- Głowa Wszechwładna Narodu Syjamskiego
- Najwyższy protektor i monarcha
- Najwyższy Sędzia Przypływu i Odpływu
Tajlandia | Portrety uwielbianego przez Tajów króla spotkamy na każdym kroku (by SeaDavePhotos )
Troskliwy monarcha
Król Bhumibol Adulyadej cieszył się szczególną sympatią obywateli Tajlandii, gdyż starał się on pozostawać w bezpośrednim kontakcie ze swoimi poddanymi. Gdy król był młodszy, odbywał częste podróże w najdalsze zakątki kraju i starał się naocznie poznać problemy swoich poddanych. Znaczące słowa władcy Tajlandii zanotował przed laty jeden z duńskich dziennikarzy:
Nigdy nie lubiłem historii i mogę do tego dodać, że nie miałem nigdy ambicji, aby być wyniosłym władcą odnotowanym przez historię. Jest udowodnione, że okresy panowania tak zwanych wielkich królów zawsze naznaczone są wojną, a to nie jest dla mnie do przyjęcia. Moim pragnieniem jest, aby mój naród żył szczęśliwie i w pokoju, wolny od wojen, tak długo, jak ja jestem na tronie.
(Źródło: J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Warszawa 1980, s. 44.)
Z wypowiedzi tej wynika, że król Bhumibol szczególnie troszczył się o dobro i bezpieczeństwo swojego narodu. O skromności króla i poszanowaniu tradycji świadczyło także to, iż swego czasu odbył on nowicjat w buddyjskim klasztorze i odziany w szafranową opończę, kroczył na równi z innymi mnichami po ulicach Bangkoku, pokornie zbierając jałmużnę. Okazuje się, że nawet cudowne kwiaty porastające szerokie połacie tajskich łąk i ogrodów, to efekt Królewskiego Kwiatowego Projektu. Monarcha w ten sposób starał się zachęcać ludzi do legalnej i mniej niebezpiecznej pracy, niż na przykład uprawa opium, będąca niegdyś dużym problemem w kraju.
13 października 2016 roku, po długiej chorobie zmarł Król Bhumibol Adulyadej. Był on najdłużej panującym monarchą na świecie.
Przeczytaj także: Tajlandia po śmierci króla.
Królowa Sirikit
U boku króla bardzo często ujrzeć mogliđmz jego dostojną małżonkę – królową Sirikit. Ona również słynie ze swej troski o zachowanie najdawniejszych tajskich zwyczajów – jest autorką programu zachęcającego mieszkańców wiosek do zajęcia się tradycyjnym rzemiosłem. Uważa się, iż to właśnie królowa Sitikit wprowadziła tajskie jedwabie w świat mody. Co ciekawe (szczególnie dla nas Polaków), królowa jest miłośniczką twórczości Chopina. Przed rokiem 1950, młoda wówczas Sirikit, występowała z repertuarem naszego wirtuoza w Paryżu. Wkrótce jednak zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery pianistki, została bowiem władczynią Tajlandii.
W 1950 roku król poślubił królową Sirikit, którą poznał w czasie studiów w Szwajcarii. Para królewska ma czworo dzieci: księżniczkę Ubol Ratana (ur. w 1951 r.), księcia Maha Vajiralongkorn (1952), księżniczkę Mahachakri Sirindhorn (1955) oraz księżniczkę Chulabhoorn (1957).
Na podstawie:
J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980.
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...