Promienie słońca próbujące przedrzeć się przez zielone korony drzew, giętkie bambusy strzegące przejścia w głąb lasu i bujne wachlarze palm, chroniące jego tajemnic – przeprawa przez tajską dżunglę to zadanie dla wytrwałych. Zmęczony wędrowiec może  nacieszyć wzrok widokiem kolorowych storczyków porastających pnie drzew i ugasić pragnienie kosztując rosnących dziko, soczystych owoców.

Tajlandia | Wszędobylskie storczyki rosną nawet na pniach drzew
Tajlandia | Wszędobylskie storczyki rosną nawet na pniach drzew (by
leozaza )

Lasy

Jeszcze w latach 60. aż 70% powierzchni kraju zajmowały tereny leśne. Dziś, w wyniku intensywnego (nie zawsze legalnego) wyrębu drzew, pozostało jedynie ok. 15% nienaruszonych terenów leśnych, które w większości znajdują się w granicach parków narodowych Tajlandii. Na zachodzie kraju występują głównie lasy monsunowe, które w pewnych okresach zrzucają liście, zaś na południu i południowym wschodzie – wiecznie zielone, wilgotne lasy równikowe. Każda z tych formacji roślinnych posiada swój wyjątkowy urok. Lasy monsunowe, nim zrzucą swe liście w porze suchej, zaskoczą nas bogatą paletą ciepłych barw – od żółtej do czerwonej. Kiedy zaś spadną wreszcie zbawienne krople deszczu, ich gałęzie pokrywają się kolorowymi pąkami kwitnących liści i owoców. W soczystozielonej gęstwinie lasów deszczowych południa, spotkamy rozłożyste palmy, strzeliste bambusy, a także potężne drzewa sięgające nawet 60 m wysokości. Na pięknych plażach Tajlandii podziwiać można z kolei wysokie palmy kokosowe. Dla większości mieszkańców wysp, drzewa te są podstawą lokalnej gospodarki. W strefie wiecznie zielonych lasów, na bardziej suchych obszarach, występują zarośla pełne dębów, kasztanowców i rododendronów. Krajobraz dżungli wzbogacają przeróżne gatunki mchów i paproci, a także porastające pnie drzew malownicze storczyki – kwiaty będące symbolem Tajlandii (wyróżnia się ok. tysiąca gatunków tych roślin!).

Tajlandia | Drzewa lasów tropikalnych mogą sięgać nawet do 60 m wysokości
Tajlandia | Drzewa lasów tropikalnych mogą sięgać nawet do 60 m wysokości (by travlinman43 )

Północno-wschodnie, najbardziej suche obszary kraju porastają głównie sawanny, kolczaste zarośla i niewielkie drzewa. Jedynie na południowych wzniesieniach Równiny Korat występują malownicze lasy tropikalne.

Roślinność nadmorska

W pasie nadmorskim występuje głownie roślinność namorzynowa (zwana też mangrową). Jest to wyjątkowa formacja roślinna utworzona przez drzewa i krzewy przystosowane do cyklicznego zalewania przez wodę morską. Są to więc tzw. rośliny słonolubne. Ich cechą charakterystyczną jest gęsta plątanina korzeni widoczna tuż nad powierzchnią wody. Są to tzw. korzenie oddechowe (pionowe wyrostki doprowadzające powietrze do dolnych partii systemu korzennego) i podporowe (służą utrzymaniu się w mulistym, niestabilnym podłożu), umożliwiające życie roślinom w tak trudnych warunkach. Mangrowce pełnią niezwykle ważną rolę w oczyszczaniu wody morskiej (zatrzymują nieczystości), powstrzymywaniu procesu osuwania się brzegów, a także stanowią schronienie dla licznych przedstawicieli świata zwierzęcego.

Tajlandia | Rośliny namorzynowe są świetnie przystosowane do życia w trudnych warunkach
Tajlandia | Rośliny namorzynowe są świetnie przystosowane do życia w trudnych warunkach (by jimwinstead )

Rośliny a gospodarka

Lasy to nie tylko radość obcowania z naturą, ale także źródło wielu surowców wspomagających gospodarkę kraju – niestety to właśnie stanowi główną przyczynę ich zanikania. Owoce wielu roślin leśnych (mangowiec, durian, banan) są jadalne. Niezwykle cenne są także drzewa tekowe charakterystyczne dla lasów monsunowych. Ich bardzo trwałe drewno, świetnie nadaje się do budowy łodzi i statków. Ważną rolę w gospodarce pełni także drewno i owoce palm. Dużą popularnością cieszy się także, występujący niemal wszędzie bambus. Miejscowa ludność wykorzystuje go głównie w budownictwie (ściany, rury doprowadzające wodę), służy on także do wyrobu mebli, instrumentów muzycznych i wielu innych przedmiotów niezbędnych w gospodarstwie domowym. Co ciekawe bambus króluje także w tajskiej kuchni.

Tajlandia | Palmy kokosowe odgywają ważną rolę w gospodarce kraju
Tajlandia | Palmy kokosowe odgywają ważną rolę w gospodarce kraju (by jetalone )
Zainteresować Cię również mogą ...