Zarówno  przylatując do Tajlandii z bagażem niezbędnych rzeczy, jak i opuszczając ten kraj z torbą pełną kolorowych pamiątek, warto zawczasu zapoznać się z przepisami celnymi, aby uniknąć jakichkolwiek problemów i nieprzyjemności na granicy. Czasem aż trudno sobie wyobrazić, co turysta może mieć w plecaku!

Tajlandia | Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami celnymi obowiązującymi w danym kraju
Tajlandia | Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami celnymi obowiązującymi w danym kraju (by fernando )

Przepisy walutowe

1. Turyści mogą przywozić do Tajlandii dowolne zagraniczne waluty. Opuszczając kraj mogą wywozić zagraniczne środki płatnicze, które wwieźli ze sobą, z zastrzeżeniem, że maksymalna ich wartość nie przekracza 10 000 USD lub wartości zadeklarowanych na piśmie podczas odprawy celnej przy wjeździe. Niespełnienie tego warunku może doprowadzić do aresztowania, konfiskaty nadmiarowych pieniędzy i/lub oskarżenia.

2. Dla turystów opuszczających Tajlandię, maksymalna kwota możliwa do wywiezienia w tajskiej walucie, bez wcześniejszej autoryzacji władz wynosi 50 000 baht na osobę (kalkulator walutowy).

3. Zagraniczni turyści mogą wwozić wszelki osobisty dobytek i dobra, które nie są zabronione aktualnymi ustaleniami celnymi. Wyjeżdżający turyści mogą wywozić, poza dobytkiem osobistym, towary zakupione w sklepach bezcłowych, kamienie szlachetne, złote i platynowe ozdoby.

4. Zagraniczni turyści są zachęcani do otwierania kont walutowych w każdym banku w Tajlandii. Jako gest dobrej woli dla obcokrajowców żadne ograniczenia nie są narzucane na wypłacanie pieniędzy, dopóki środki z zagranicy zasilają konto.

Nie płacąc cła do kraju można wwieźć następujące przedmioty:

  • 1 litr alkoholu.
  • 200 sztuk papierosów albo 250 gram cygar lub tytoniu.
  • Cłem nie są także objęte przedmioty osobiste, nieprzekraczające wartości 10 000 baht, jeśli przeznaczone są do prywatnego użytku, ich ilość jest umiarkowana i nie są przedmiotami objętymi zakazem (nie zaliczają się tu jednak pojazdy mechaniczne i części do nich).

Aktualne informacje dostępne na stronie Urzędu Celnego Tajlandii.

Zakazy

  • Uwaga na figurki Buddy: zakupując w Tajlandii oryginalny tajski antyk lub wizerunek Buddy (nie wliczając masowych „jarmarcznych” przedstawień Oświeconego i innych postaci religijnych, szczególnie tych mniejszych niż 20 cm), należy uzyskać odpowiednie zezwolenie na jego wywóz (uczciwy sprzedawca z pewnością pomoże nam je zdobyć).
  • Ponieważ istnieje oczywisty zakaz wwozu do kraju narkotyków i silnych chemikaliów, szczególną kontrolą obejmowane są także leki. Najlepiej zabrać niezbędne medykamenty wraz z receptą od lekarza.
  • Generalny zakaz dotyczy także przewozu jakiejkolwiek broni i pornografii.
  • Zakazany jest wywóz niektórych gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz wykonanych z nich produktów (należy uważać przede wszystkim na różnego rodzaju nietypowe pamiątki, np. wyroby ze skóry węży i krokodyli, przedmioty z kości słoniowej, kości hipopotamów i żółwi morskich oraz tygrysie pazury czy słynną cobra whiskey – Unia Europejska zakazuje wwozu tego typu alkoholi).
  • Nie wolno także wywozić naturalnych leków medycyny chińskiej stworzonych „na bazie” zwierząt.
  • Zakazane jest zachowywanie na pamiątkę fragmentów raf koralowych i muszli przydaczni.
  • Na wywóz storczyków także trzeba posiadać specjalne zezwolenie.

Więcej szczegółowych i aktualnych informacji można znaleźć na stronie Urzędu Celnego Tajlandii.

Zapraszamy także do udziału w dyskusji na forum: Co można przywieźć z Tajlandii?

Tajlandia | Na urlopie nie kupujmy pamiątek z okazów CITES – to przestępstwo i wspieranie masowego zabijania zwierząt oraz niszczenia roślin
Tajlandia | Na urlopie nie kupujmy pamiątek z okazów CITES – to przestępstwo i wspieranie masowego zabijania zwierząt oraz niszczenia roślin (by roadtrip-life )
Zainteresować Cię również mogą ...