Tajlandzką jednostką monetarną jest Baht Tajski (w skrócie: THB lub Bt). Na 1 baht składa się 100 satangów. Tajskie monety będące w obiegu mają wartość 25 i 50 satangów oraz 1, 5 i 10 baht. Wśród banknotów wyróżnia się nominały: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 baht.

Tajlandia | Wizerunek Króla na banknocie 20 baht
Tajlandia | Wizerunek Króla na banknocie 20 baht (by reevebaily )

100 THB = ok. 10 PLN i ok. 3,00 USD

Sprawdź aktualny kurs bahta tajskiego.

Banknoty i "drobniaki"

Nazwę tajskiej waluty "baht" wymawia się jak angielskie "bath" – "kąpiel", "wanna". 1 baht to 100 satangów, jednak ani na targach, ani w restauracjach czy centrach handlowych te "grosze" nie będą nam potrzebne.

Monety o najniższym nominale - 25 i 50 satangów przyjmowane bywają tylko w dużych supermarketach. Podobnie papierowy banknot o nominale 10 bahtów praktycznie wyszedł już z użytku.

W obiegu są wyłącznie banknoty o nominale  20 (kolor zielony), 50 (niebieski), 100 (czerwony), 500 (fioletowy) i 1000 (zielono-brązowy) bahtów.

Każdy baht zdobi podobizna Jego Królewskiej Mości Króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja. Tajowie szanują bardzo swojego króla, toteż oczekują od cudzoziemców respektu dla ich waluty.

Tajlandia | Tajska moneta o najwyższym nominale 10 baht
Tajlandia | Tajska moneta o najwyższym nominale 10 baht (by jinbkk)

Waluta Tajlandii - historia

Monety w kształcie pierścienia

Od czasów średniowiecza, przez kilka następnych stuleci, w Tajlandii używano monet w kształcie  pierścienia. Wycinano je z płaskich lub okrągłych prętów z ołowiu i miedzi.

W miarę rozwoju kontaktów Syjamu z Europą, zwrócono uwagę na inny kształt monet i zaakceptowano nowe modele, jako bardziej praktyczne i poręczne.

Prasa mennicza

W drugiej połowie XIX w. brytyjska monarchini Elżbieta przekazała królowi  Mongkucie Ramie IV nową prasą menniczą.

Pierwsze tajskie monety bite na tej prasie otrzymały nazwę „nych”. Do dzisiaj można usłyszeć, jak starsze pokolenie Tajów określa tą nazwą bahty. Pierwotnie nych i baht  były jednostką wagi. Zresztą to nazewnictwo obowiązuje w tajskim złotnictwie i jubilerstwie do dnia dzisiejszego. Jeden złotniczy baht odpowiada 15,244 g złota.

Banknoty dla niewidomych

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Tajlandia była pierwszym krajem na świecie, który emitował (w 1853 r.) banknoty przeznaczone dla niewidomych – z oznakowaniem w alfabecie Braille`a.

Tajlandia | Drobne monety często składane są w ofierze u wrót buddyjskich świątyń
Tajlandia | Drobne monety często składane są w ofierze u wrót buddyjskich świątyń (by Alexander Steffler)
Zainteresować Cię również mogą ...