520
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Makha Bucha (Magha Puja) – 19 lutego 2019 r.5.00 out of 5 based on 5 voters.

Makha Bucha (Magha Puja) to jedno z ważniejszych świąt buddyjskich, przypadające w czasie pełni księżyca, trzeciego miesiąca według kalendarza lunarnego. Jest to święto ruchome, które buddyści obchodzą najczęściej w lutym lub na początku marca.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Makha Bucha (Magha Puja) upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Dzień pełen refleksji

Makha Bucha (Magha Puja), podczas którego wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami, upamiętnia spontaniczne zebranie się w jednym miejscu 1250 mnichów buddyjskich, przybyłych z różnych stron świata, pragnących wysłuchać słów swojego mistrza.

W tym samym dniu, 45 lat później, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań i zapowiedział, iż wkrótce (a dokładnie za trzy miesiące) opuści ten ziemski padół, czyli przejdzie w stan nirwany (święto Visakha Puja).

Dzień wolny od pracy

Makha Bucha jest w Tajlandii świętem narodowym, a więc i wolnym od pracy. Uroczystości zaczynają się już o poranku, kiedy to obdarowuje się jałmużną mnichów, a ich punkt kulminacyjny przypada na wieczór (po zachodzie słońca), gdy wyznawcy buddyzmu gromadzą się w świątyniach na kazaniach i uroczystych procesjach ze świecami, zwanych wian tian (zwykle po trzykroć obchodzony jest główny budynek świątyni).

Tajlandia | W czasie święta wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami
Tajlandia | W czasie święta wierni zbierają się licznie w świątyniach na barwnych procesjach z kwiatami, kadzidełkami i świecami (by idreamoutloud )

Rodzinne święto

W Bangkoku centralnym punktem tej uroczystości będzie plac Sanam Luang.

Nie trzeba być buddystą, aby móc uczestniczyć w tym święcie – w grupie procesyjnej można więc czasami dostrzec turystów z Zachodu.

Mimo istotnego wymiaru religijnego, Makha Bucha jest przede wszystkim świętem rodzinnym.

Alkohol w kubku do herbaty

Obchodom Makha Bucha towarzyszyć może apel o niespożywanie alkoholu, dlatego też turyści miłujący się w tajskim życiu nocnym, mogą być nieco zaskoczeni ograniczoną na kilka godzin działalnością niektórych barów i miejsc rozrywki. W niektórych pubach zdarza się, że w celu ominięcia rozporządzenia, alkohol serwowany jest w kubkach do kawy czy herbaty.

Makha Bucha (Magha Puja) jest jednym z czterech buddyjskich świąt uznawanych przez rząd Tajlandii za święta narodowe, obok: Visakha Puja, Asalha Puja i Khao Phansa.

Tajlandia | Obchody święta Makha Bucha w Phutthamonthon
Tajlandia | Obchody święta Makha Bucha w Phutthamonthon (by Michael LaPalme )

1250 mnichów wsłuchuje się w słowa Buddy...

Buddyjskie przekazy głoszą, że w dziewięć miesięcy po swoim oświeceniu Budda udał się do Rajgaha (dzisiejszy Rajgir) – religijnego centrum w Indiach i zatrzymał się tam na jakiś czas.

W czasie pełni trzeciego miesiąca księżycowego mnisi z różnych zakątków świata postanowili go odwiedzić i oddać mu hołd. Zgromadziło się ich aż 1250, a każdy z własnej inicjatywy, nie umawiając się wcześniej z towarzyszami. Tak niezwykłe spotkanie nie zdarzyło się już nigdy więcej. Każdy z mnichów został wówczas indywidualnie wyświęcony przez Buddę.

Wieczorem tego dnia Budda wygłosił dyskurs Ovada-Patimokkha, mówiący o podstawowych zasadach jego nauk, które w skrócie sprowadzić można do trzech głównych wytycznych: czynienia dobra, powstrzymania się od zła i oczyszczenia umysłu. Dla Buddystów powstrzymywanie się od zła oznacza przede wszystkim nie branie tego, co nie jest dane, unikanie fałszywej mowy, niemoralnych zachowań seksualnych i spożywania napojów odurzających.

Tajlandia | Najważniejsze święta buddyjskie wypadają podczas pełni księżyca
Tajlandia | Najważniejsze święta buddyjskie wypadają podczas pełni księżyca (by h-k-d)

Źródła:
Thaizer.com

The Government Public Relations Department
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)