Bot jest miejscem, w którym odprawiane są największe uroczystości klasztorne. Jest to najważniejsza z budowli świątynnych, w której mieści się zazwyczaj otaczany czcią posąg Buddy.

Tajlandia | Dzwonnica stojąca tuż obok głównej świątyni watu
Tajlandia | Dzwonnica stojąca tuż obok głównej świątyni watu (by Wilfried Maehlmann)

Bot znajduje się zwykle w samym centrum watu. Jego wnętrze stanowi długa nawa z fantastycznie rzeźbionymi framugami okien i drzwi. Na przeciw głównego wejścia, w głębi, znajduje się posąg Buddy. Występują tu także charakterystyczne elementy tajskiej architektury sakralnej, takie jak: okna, drzwi i kolumny stopniowo zwężające się ku górze. Sufit i ściany botu często pokrywają malowidła wyobrażające sceny z życia Buddy oraz mitologii związanej z hinduizmem. Bot otoczony bywa kolumnadą, a czerwone i dachówki jego wielowarstwowego dachu, wraz z bielą ścian budowli, pięknie prezentują się na tle otaczającej przyrody. Umieszczone na szczycie dachu dekoracyjne, ceramiczne smoki i węże, zdają się kontrolować swym czujnym okiem całą okolicę.

Tajlandia | Bot jest najważniejszą budowlą w zespole świątynnym
Tajlandia | Bot jest najważniejszą budowlą w zespole świątynnym (by Wilfried Maehlmann)

Zawieszone u dachu dzwoneczki, nawołują swym boskim brzmieniem nieuważnego turystę, nie pozwalając mu przejść obojętnie. Bot jest miejscem odprawiania najbardziej podniosłych uroczystości klasztornych (np. święceń mnichów). Dla praktykujących wiernych, na potrzeby codziennych modlitw, bogata architektura świątynna Tajlandii oferuje inne, choć bardzo zbliżone pod względem wystroju miejsce - tzw. vihan.

Tajlandia | Budda królujący we wnętrzu botu
Tajlandia | Budda królujący we wnętrzu botu (by
islandgyrl )
Zainteresować Cię również mogą ...