496
(Głosy: 5, średnia ocena 5.00 na 5)
Urodziny Bhumibola Adulyadeja – Króla Tajlandii w latach 1946-20165.00 out of 5 based on 5 voters.

5 grudnia jest dla mieszkańców Tajlandii dniem wyjątkowym, wówczas bowiem swój jubileusz obchodził powszechnie szanowany monarcha i „ojciec tajskiego narodu” – Bhumibol Adulyadej.

Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
(by stibbons )

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe

Dzień urodzin króla od zawsze był bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym, dlatego też wszelkie uroczystości były szczegółowo planowane z dużym wyprzedzeniem.

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe, a więc wiele banków, biur i urzędów może być w tym czasie zamkniętych.

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) uważany był za stróża tradycji, patrona demokracji i ojca narodu. W dniu jego urodzin Tajowie świętują więc także Dzień Ojca, podobnie jak w dniu urodzin królowej (12 sierpnia) obchodzony jest Dzień Matki.

Za życia króla uroczystości związane z jego jubileuszem obchodzono w całym kraju. W tym dniu ulice tajskich miast dekorowano kwiatami, światełkami, flagami narodowymi, żółtymi chorągiewkami i portretami monarchy.

Dominującą barwą był oczywiście żółty – kolor przypisywany królowi. Dlaczego? Gdyż monarcha przyszedł na świat w poniedziałek, a w Tajlandii każdy dzień tygodnia posiada odpowiadający mu kolor.

Ostatnio popularnym królewskim kolorem był także różowy – symbolizował on życzenie zdrowia dla monarchy. Gdy w 2007 roku król opuszczał szpital po ciężkiej chorobie, miał na sobie, za radą astrologów, strój właśnie w takim kolorze.

Tajlandia | Wszechobecne wizerunki króla na ulicach tajskich miast
Tajlandia | Wszechobecne wizerunki króla na ulicach tajskich miast (by bartvanpoll )

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, którego imię oznacza mniej więcej: „Siła kraju – niezrównaną siłą”, przyszedł na świat 5 grudnia 1927 r.

Królewskie urodziny nie bez powodu zawsze obchodzone były bardzo uroczyście, Bhumibol Adulyadej był bowiem najdłużej panującym monarchą świata i władcą obdarzanym ogromnym szacunkiem. Król zaskarbił sobie serca mieszkańców Tajlandii przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu i trosce o dobrobyt oraz rozwój kraju, a także ostrożności w prowadzeniu polityki zagranicznej.

5 grudnia główne ulice tajskich miast, ze stolicą na czele, przystrajano kolorowymi kwiatami, a wieczorem zamykano je dla ruchu samochodowego. Zgromadzeni tłumnie Tajowie mogli wówczas w spokoju celebrować uroczystość i podziwiać przepiękną grę świateł, jaką tworzyły wystrzeliwane na cześć króla fajerwerki. Idea królewskiego święta opierałała się na manifestowaniu oddania i wierności monarsze.

Obecnie jego pamięć czczona jest także po śmierci – król opuścił ten świat 13 X 2016 r.

Można się spodziewać, że wraz z upływem lat urodziny zmarłego króla będą celebrowane w zmodyfikowany sposób, z pewnością mniej huczny, możemy jednak mieć pewność, że pamięć o nim jeszcze na długo pozostanie w serach Tajów.

Tajlandia | Urodziny króla to w Tajlandii także Dzień Ojca
Tajlandia | Urodziny króla to w Tajlandii także Dzień Ojca (by jordan_wooley )

Archiwum:

86 urodziny króla

W tym roku (2013) urodziny króla Tajlandii niemal zbiegły się z gwałtownymi protestami antyrządowymi. „Niemal”, gdyż tuż po intensyfikacji protestów pod koniec listopada i w pierwszych dniach grudnia, nagle, 3 grudnia, wszystko ucichło – konflikt został zawieszony (ale nie rozwiązany). Prawdopodobnie jest to związane ze zbliżającym się jubileuszem monarchy, gdyż, jak powszechnie widomo, cieszy się on w kraju ogromnym szacunkiem.

Główne uroczystości będą miały miejsce w Hua Hin (prowincja: Prachuap Khiri Khan), gdzie w sierpniu tego roku przeniosła się królewska para. 4 grudnia o godzinie 10:30 w pałacu letnim Klai Kangwon król udzieli audiencji pani premier, ministrom i innym członkom rządu.

Dr Jade Donavanik z bangkockiego uniwersytetu porównał zawieszenie protestów w Bangkoku do wciśnięcia pauzy podczas oglądania filmu – parafrazując: w takim momencie nie widomo, czy film skończy się happy endem czy jego bohaterów spotka ostatecznie przykry los.

Źródło: www.bloomberg.com

85 urodziny króla

W roku 2012 król Tajlandii skończył 85 lat.

W środę 5 grudnia 2012 roku na Royal Plaza w Bangkoku (dzielnica Dusit) spodziewano się tłumów – w tym dniu Jego Wysokość Bhumibol Adulyadej wystąpił publicznie na balkonie Sali Tronowej Ananta Samakhom.

Ostatnie takie wystąpienie miało miejsce w roku 2006.

84 urodziny króla

Osiemdziesiąta czwarta rocznica urodzin króla (2011 r.) była szczególnie znacząca: taki jubileusz stanowi w świecie buddyjskim granicę siódmego 12-letniego cyklu życiowego. Buddyści przywiązują dużą wagę do liczb i uważają ten wiek za swoisty „kamień milowy” życia.

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Komentarze  

 
+1 #1 SebastianWie 2012-12-05 06:42
Witam, właśnie za jakieś dwie godziny wybieram się na Sanam Luang w Bangkoku aby zobaczyć na własne oczy jak wyglądają urodziny Króla Tajlandii.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież

Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)