Tajowie z niezwykłym szacunkiem odnoszą się do swojego monarchy. Miłość, jaką darzą króla, jest zaskakująco silna i szczera. Tak jak zdarza im się zażartować z polityków czy z ustroju, nigdy nie poważą się na złe słowo dotyczące królewskiej rodziny...

Tajlandia | Tajscy monarchowie: Królowa Sirikit i jej małżonek Bhumibol Adulyadej
Tajlandia | Tajscy monarchowie: Królowa Sirikit i jej małżonek Bhumibol Adulyadej (by bangkokwitchcraft )

Portret króla

Portrety i fotografie króla spotkamy prawie w każdym tajskim domu czy sklepie (zawieszone zawsze powyżej naszych głów). Król i królowa podczas różnego rodzaju wystąpień zasiadają na podwyższeniu, a otaczający ich ludzie klęczą na kolanach i pochylają głowy. Gdy każdego dnia rano i wieczorem, na ulicach tajskich miast rozbrzmiewa hymn państwowy grany na cześć króla, wszyscy przerywają wykonywane przez siebie prace i na chwilę oddają się zadumie. Przebywając w Tajlandii, należy pamiętać o niezwykłym przywiązaniu narodu do swojego monarchy i strać się je uszanować. Oczywiście jakakolwiek forma lekceważenia królewskiej rodziny uważana jest za przestępstwo.

Rama IX

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) był uważany za ojca narodu, stróża tradycji i patrona demokracji. Był niezwykle ważną postacią zarówno w historii, jak i w życiu codziennym kraju. Królowie Syjamu od zamierzchłych czasów noszą tytuł Królewskiego Ojca i w czasie koronacji składają przyrzeczenie, że: „(…) będą rządzić sprawiedliwie dla dobra i szczęścia narodu syjamskiego”.

Tytuły nadawane władcy Tajlandii są niezwykle wyszukane i kwieciste, często bardzo rozbudowane. Król określany bywa następująco:

  • Wielka Siła Ziemi
  • Nie dająca się Porównać Moc
  • Głowa Wszechwładna Narodu Syjamskiego
  • Najwyższy protektor i monarcha
  • Najwyższy Sędzia Przypływu i Odpływu

Tajlandia | Portrety uwielbianego przez Tajów króla spotkamy na każdym kroku
Tajlandia | Portrety uwielbianego przez Tajów króla spotkamy na każdym kroku (by SeaDavePhotos )

Troskliwy monarcha

Król Bhumibol Adulyadej cieszył się szczególną sympatią obywateli Tajlandii, gdyż starał się on pozostawać w bezpośrednim kontakcie ze swoimi poddanymi. Gdy król był młodszy, odbywał częste podróże w najdalsze zakątki kraju i starał się naocznie poznać problemy swoich poddanych. Znaczące słowa władcy Tajlandii zanotował przed laty jeden z duńskich dziennikarzy:

Nigdy nie lubiłem historii i mogę do tego dodać, że nie miałem nigdy ambicji, aby być wyniosłym władcą odnotowanym przez historię. Jest udowodnione, że okresy panowania tak zwanych wielkich królów zawsze naznaczone są wojną, a to nie jest dla mnie do przyjęcia. Moim pragnieniem jest, aby mój naród żył szczęśliwie i w pokoju, wolny od wojen, tak długo, jak ja jestem na tronie.

(Źródło: J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Warszawa 1980, s. 44.)

Z wypowiedzi tej wynika, że król Bhumibol szczególnie troszczył się o dobro i bezpieczeństwo swojego narodu. O skromności króla i poszanowaniu tradycji świadczyło także to, iż swego czasu odbył on nowicjat w buddyjskim klasztorze i odziany w szafranową opończę, kroczył na równi z innymi mnichami po ulicach Bangkoku, pokornie zbierając jałmużnę. Okazuje się, że nawet cudowne kwiaty porastające szerokie połacie tajskich łąk i ogrodów, to efekt Królewskiego Kwiatowego Projektu. Monarcha w ten sposób starał się zachęcać ludzi do legalnej i mniej niebezpiecznej pracy, niż na przykład uprawa opium, będąca niegdyś dużym problemem w kraju.

13 października 2016 roku, po długiej chorobie zmarł Król Bhumibol Adulyadej. Był on najdłużej panującym monarchą na świecie.

Przeczytaj także: Tajlandia po śmierci króla.

Królowa Sirikit

U boku króla bardzo często ujrzeć mogliđmz jego dostojną małżonkę – królową Sirikit. Ona również słynie ze swej troski o zachowanie najdawniejszych tajskich zwyczajów – jest autorką programu zachęcającego mieszkańców wiosek do zajęcia się tradycyjnym rzemiosłem. Uważa się, iż to właśnie królowa Sitikit wprowadziła tajskie jedwabie w świat mody. Co ciekawe (szczególnie dla nas Polaków), królowa jest miłośniczką twórczości Chopina. Przed rokiem 1950, młoda wówczas Sirikit, występowała z repertuarem naszego wirtuoza w Paryżu. Wkrótce jednak zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery pianistki, została bowiem władczynią Tajlandii.

W 1950 roku król poślubił królową Sirikit, którą poznał w czasie studiów w Szwajcarii. Para królewska ma czworo dzieci: księżniczkę Ubol Ratana (ur. w 1951 r.), księcia Maha Vajiralongkorn (1952), księżniczkę Mahachakri Sirindhorn (1955) oraz księżniczkę Chulabhoorn (1957).

Na podstawie:
J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980.
 
 

 
Zainteresować Cię również mogą ...Komentarze  

 
0 #6 kniha 2017-11-17 05:31
There is no way to guarantee that and if you must have
that guarantee before you swing then i would suggest not doing it swinging that is .
Ooohh haa aaahhh i squeaked as closely as i could to the sound of a pre-orgasmic female good girl he thrust into my mouth and i gagged but he held me
onto it.

Here is my web page kniha: http://kremassig.blogaaja.fi/ksiegarnia-jezykowa-kredytowa-537/
Cytować
 
 
0 #5 knihy 2017-11-16 17:23
She was getting accustomed to her ass invader. It has a lot of statistics and other non-titillating stuff
that bores a lot of lay people.

Look into my blog - knihy: http://barsiggo.blogaaja.fi/ksiazka-yamaha-325/
Cytować
 
 
0 #4 pdf 2017-10-12 10:31
I d never have shared a girl with anyone.
She gave up at that point saying she hasn t read the nancy padian study nor any other study for that matter.My web-site ... pdf: http://slovnik.vegancity.cz/cesko-rusky/
Cytować
 
 
0 #3 knihyline.euweb.cz 2017-10-11 09:36
I know you enjoyed sitting behind your keyboard jacking off and writing this while pimples were bursting on your pasty face.

She didn t even care.

Look into my homepage ... knihy (knihyline.euweb.cz: http://knihyline.euweb.cz/czastliu0i.html)
Cytować
 
 
+1 #2 GREG1977 2015-07-26 00:30
CIEKAWE KTO BĘDZIE W TAJLANDII RZĄDZIŁ JAK ZABRAKNIE KRÓLA. CZY BĘDZIE TO WIELKA SIŁA ZIEMI CZY NIE DAJĄCA SIĘ PORÓWNAĆ MOC...
Cytować
 
 
+1 #1 ekl 2013-06-23 14:00
Bardzo fajne jest to przywiązanie do monarchy. Uważam, że fajnie by było gdyby w Polsce istniała jakaś rodzina królewska. tak na pamiątkę, ku historii.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież