Tajowie z niezwykłym szacunkiem odnoszą się do swojego monarchy. Miłość, jaką darzą króla, jest zaskakująco silna i szczera. Tak jak zdarza im się zażartować z polityków czy z ustroju, nigdy nie poważą się na złe słowo dotyczące królewskiej rodziny...

Tajlandia | Tajscy monarchowie: Królowa Sirikit i jej małżonek Bhumibol Adulyadej
Tajlandia | Tajscy monarchowie: Królowa Sirikit i jej małżonek Bhumibol Adulyadej (by bangkokwitchcraft )

Portret króla

Portrety i fotografie króla spotkamy prawie w każdym tajskim domu czy sklepie (zawieszone zawsze powyżej naszych głów). Król i królowa podczas różnego rodzaju wystąpień zasiadają na podwyższeniu, a otaczający ich ludzie klęczą na kolanach i pochylają głowy. Gdy każdego dnia rano i wieczorem, na ulicach tajskich miast rozbrzmiewa hymn państwowy grany na cześć króla, wszyscy przerywają wykonywane przez siebie prace i na chwilę oddają się zadumie. Przebywając w Tajlandii, należy pamiętać o niezwykłym przywiązaniu narodu do swojego monarchy i strać się je uszanować. Oczywiście jakakolwiek forma lekceważenia królewskiej rodziny uważana jest za przestępstwo.

Rama IX

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) był uważany za ojca narodu, stróża tradycji i patrona demokracji. Był niezwykle ważną postacią zarówno w historii, jak i w życiu codziennym kraju. Królowie Syjamu od zamierzchłych czasów noszą tytuł Królewskiego Ojca i w czasie koronacji składają przyrzeczenie, że: „(…) będą rządzić sprawiedliwie dla dobra i szczęścia narodu syjamskiego”.

Tytuły nadawane władcy Tajlandii są niezwykle wyszukane i kwieciste, często bardzo rozbudowane. Król określany bywa następująco:

  • Wielka Siła Ziemi
  • Nie dająca się Porównać Moc
  • Głowa Wszechwładna Narodu Syjamskiego
  • Najwyższy protektor i monarcha
  • Najwyższy Sędzia Przypływu i Odpływu

Tajlandia | Portrety uwielbianego przez Tajów króla spotkamy na każdym kroku
Tajlandia | Portrety uwielbianego przez Tajów króla spotkamy na każdym kroku (by SeaDavePhotos )

Troskliwy monarcha

Król Bhumibol Adulyadej cieszył się szczególną sympatią obywateli Tajlandii, gdyż starał się on pozostawać w bezpośrednim kontakcie ze swoimi poddanymi. Gdy król był młodszy, odbywał częste podróże w najdalsze zakątki kraju i starał się naocznie poznać problemy swoich poddanych. Znaczące słowa władcy Tajlandii zanotował przed laty jeden z duńskich dziennikarzy:

Nigdy nie lubiłem historii i mogę do tego dodać, że nie miałem nigdy ambicji, aby być wyniosłym władcą odnotowanym przez historię. Jest udowodnione, że okresy panowania tak zwanych wielkich królów zawsze naznaczone są wojną, a to nie jest dla mnie do przyjęcia. Moim pragnieniem jest, aby mój naród żył szczęśliwie i w pokoju, wolny od wojen, tak długo, jak ja jestem na tronie.

(Źródło: J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Warszawa 1980, s. 44.)

Z wypowiedzi tej wynika, że król Bhumibol szczególnie troszczył się o dobro i bezpieczeństwo swojego narodu. O skromności króla i poszanowaniu tradycji świadczyło także to, iż swego czasu odbył on nowicjat w buddyjskim klasztorze i odziany w szafranową opończę, kroczył na równi z innymi mnichami po ulicach Bangkoku, pokornie zbierając jałmużnę. Okazuje się, że nawet cudowne kwiaty porastające szerokie połacie tajskich łąk i ogrodów, to efekt Królewskiego Kwiatowego Projektu. Monarcha w ten sposób starał się zachęcać ludzi do legalnej i mniej niebezpiecznej pracy, niż na przykład uprawa opium, będąca niegdyś dużym problemem w kraju.

13 października 2016 roku, po długiej chorobie zmarł Król Bhumibol Adulyadej. Był on najdłużej panującym monarchą na świecie.

Przeczytaj także: Tajlandia po śmierci króla.

Królowa Sirikit

U boku króla bardzo często ujrzeć mogliđmz jego dostojną małżonkę – królową Sirikit. Ona również słynie ze swej troski o zachowanie najdawniejszych tajskich zwyczajów – jest autorką programu zachęcającego mieszkańców wiosek do zajęcia się tradycyjnym rzemiosłem. Uważa się, iż to właśnie królowa Sitikit wprowadziła tajskie jedwabie w świat mody. Co ciekawe (szczególnie dla nas Polaków), królowa jest miłośniczką twórczości Chopina. Przed rokiem 1950, młoda wówczas Sirikit, występowała z repertuarem naszego wirtuoza w Paryżu. Wkrótce jednak zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery pianistki, została bowiem władczynią Tajlandii.

W 1950 roku król poślubił królową Sirikit, którą poznał w czasie studiów w Szwajcarii. Para królewska ma czworo dzieci: księżniczkę Ubol Ratana (ur. w 1951 r.), księcia Maha Vajiralongkorn (1952), księżniczkę Mahachakri Sirindhorn (1955) oraz księżniczkę Chulabhoorn (1957).

Na podstawie:
J. Wolniewicz, Uśmiech złotego Buddy, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1980.
 
 

 
Zainteresować Cię również mogą ...