Gdy przekroczymy próg tajskiego zespołu świątynnego, znajdziemy się w tajemniczym "mieście" pełnym strzelistych wież, wszechobecnych złoceń, wielospadowych dachów, a także spoglądających na nas zewsząd oczu Buddy i mitycznych stworów. Warto wiedzieć, iż każda z budowli świątynnych pełni ściśle określoną funkcję.

Tajlandia | Budowle zespołu świątynnego Wat Phra Kaeo
Tajlandia | Budowle zespołu świątynnego Wat Phra Kaeo (by
eddgrant )

Nie sposób mówić o sztuce i architekturze Tajlandii nie wspominając o religii, gdyż przez długie lata była ona główną inspiracją budowniczych i rzeźbiarzy. Dziś Tajlandia olśniewa bogactwem swej architektury sakralnej.

Wat

W obrębie obszernego zespołu świątynnego, określanego mianem – wat, mieszczą się najważniejsze budowle sakralne, takie jak: bot, vihan oraz chedi i prang. Ponieważ wat jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także ważnym centrum życia społecznego, jego zabudowę uzupełniają budynki takie jak: mondop, prasat, sala i kutis, a także biblioteka, mauzoleum, krużganki i dzwonnica. Współcześnie na terenie zespołów świątynnych mieścić się mogą: szkoły, szpitale, domy pogrzebowe, a nawet gabinety masażu czy ośrodki rehabilitacji narkomanów. Wewnątrz poszczególnych budowli świątynnych znajdują się liczne, zarówno rzeźbiarskie, jak i malarskie wyobrażenia Buddy oraz postaci zaczerpniętych z narodowych mitów i wierzeń. Najważniejszy posąd Buddy - od którego wywodzi się często nazwa całego kompleksu - usytuowany jest zwykle w głównej świątyni (bot).

Tajlandia | Najważniejsze budowle świątynne: 1 - bot, 2 - chedi, 3 - prang, 4 - vihan, 5 - mondop, 6 - prasat, 7 - krużganek, 8 - kamień graniczny botu, 9 - biblioteka, 10 - mauzoleum
Tajlandia | Najważniejsze budowle świątynne: 1 - bot, 2 - chedi, 3 - prang, 4 - vihan, 5 - mondop, 6 - prasat, 7 - krużganek, 8 - kamień graniczny botu, 9 - biblioteka, 10 - mauzoleum.

Jedne z watów po dziś dzień żyją pełnią życia, tętnią kolorami, słychać w nich ludzki gwar i odgłosy modlitw, w innych poszczególne budowle świątynne znajdują się w ruinie, a spoza murów spoglądają na nas posągi Buddy, których świetność dawno już minęła. Zarówno współczesne jak i zabytkowe waty warte są zobaczenia, abyśmy w pełni mogli zasmakować uroków tajskiej architektury sakralnej.

Do najpiękniejszych zespołów sakralnych Tajlandii należą:

Zwiedzając ruiny starożytnych miast musisz zobaczyć:

  • Wat Mahathat w Ajutthaja z głową Buddy uwięzioną pośród korzeni
  • Wat Phra Si Sanphet z trzema chedi datowanymi na XV w. (Ajutthaja)
  • Wat Mahathat w Sukhotai z górującym nad nim olbrzymim posągiem Buddy
  • Wat Chang Lom z przepiękną chedi zdobioną rzeźbionymi słoniami (Sukhotai)
  • Wat Chedi Luang z monumentalną chedi o kwadratowej podstawie (Chiang Mai)Zainteresować Cię również mogą ...