Ten charakterystyczny dla Tajlandii Południowej taniec ludowy polega na odgrywaniu całego szeregu scen, obrazujących perypetie Manohry – głównej bohaterki tutejszych legend i tradycji. Taniec Manora to przede wszystkim fascynująca opowieść, pełne wdzięku ruchy i zjawiskowe kostiumy.

Tajlandia | Tancerki odtwarzające losy legendarnej bohaterki - Manohry
Tajlandia | Tancerki odtwarzające losy legendarnej bohaterki - Manohry (by boeke )

Kim były kinarees?

Za pośrednictwem tego wyjątkowego tańca opowiadana jest historia dramatycznej miłości pomiędzy księciem Suthonem i Manohrą, która nie była zwykłą przedstawicielką płci żeńskiej, a kinaree – czyli pół kobietą, pół ptakiem. W kulturze europejskiej w taki sposób przedstawiane bywają czasami syreny.

Potęga magicznego tańca

Manohra (Manohara) znalazła się w niebezpieczeństwie, gdy jej małżonek książę wyruszył na wojnę, a królewscy doradcy przekonali panującego monarchę, że w królestwie źle się dzieje i tylko złożenie niezwykłej synowej w ofierze może odpędzić zły los.

Manohra miała zostać spalona, jednak tuż przed egzekucją postanowiła zaprezentować królowi pożegnalny taniec. Aby był idealny, potrzebowała przywdziać swoje ptasie skrzydła i ogon. Jej życzenie spełniono...

Tajlandia | Taniec Manohra to najprawdopodobniej najstarsza forma tańca znana w południowej Tajlandii
Tajlandia | Taniec Manohra to najprawdopodobniej najstarsza forma tańca znana w południowej Tajlandii (by Jeroen Bennenbroek )

Magiczny taniec Manohry, odzianej w ptasi ogon i skrzydła, umożliwił bohaterce wyzwolenie się z rąk oprawców – zdrajców z królewskiego dworu. Kinarees posiadały bowiem magiczne moce i zdolność latania, ale tylko wówczas, gdy przyodziały się w swoje ptasie atrybuty. Wraz z chwilą zdjęcia skrzydeł i ogona stawały się zwykłymi śmiertelniczkami.

Zachwycające widowisko

Taniec Manohra to najprawdopodobniej najstarsza forma tańca znana w południowej Tajlandii, a na pewno najbardziej intrygująca.

Taniec ten można wykonywać solo lub w grupie.

Tajlandia | Taniec Manora to przede wszystkim pełne wdzięku ruchy i zjawiskowe kostiumy
Tajlandia | Taniec Manora to przede wszystkim pełne wdzięku ruchy i zjawiskowe kostiumy (by sccart )

Szczególnie barwnie prezentują się stroje tancerek, na które składają się: ptasie skrzydła, ogony i stylizowane napierśniki, mnóstwo bransoletek, amuletów oraz obowiązkowo długie i bogato zdobione paznokcie.

Mówi się, że muzyka towarzysząca tańcu Manohra ma pewien uniwersalny urok przekraczający wszelkie bariery kulturowe.

Tajlandia | Kinarees, czyli kinnary, to mityczne postacie pół-ludzi, pół-ptaków, które zobaczyć możemy m. in. na terenie Pałacu Królewskiego w Bangkoku
Tajlandia | Kinarees, czyli kinnary, to mityczne postacie pół ludzi, pół ptaków, które zobaczyć możemy m. in. na terenie Pałacu Królewskiego w Bangkoku (by nagarjun )
Zainteresować Cię również mogą ...