65-letni Maha Vajiralongkorn jest jedynym synem spośród czworga potomków zmarłego króla Bhumibola Adulyadeja i jego małżonki – Sirikit Kitiyakary. W wieku 20 lat został on wyznaczony na następcę tronu, a oficjalnie objął go 50 dni po śmierci ojca, po odbyciu żałoby. Ceremonia koronacyjna planowana jest dopiero po pogrzebie poprzedniego monarchy, który ma się odbyć jesienią 2017 roku.

Tajlandia | Jego Wysokość Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun
Tajlandia | Jego Wysokość Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun (by Jom Thai )

Następca wielkiego ojca

W październiku 2016 roku Tajlandią wstrząsnęła wieść o śmierci ukochanego króla – Bhumibola Adulyadeja. Warto zaznaczyć, że był on dotychczas najdłużej panującym monarchą na świecie (70 lat na tajskim tronie). Trudno zaprzeczyć, że wraz z jego śmiercią kraj stanął u progu nowej ery.

2 grudnia 2016 roku jedyny syn Bhumibola Adulyadeja – Maha Vajiralongkorn formalnie objął tron Królestwa Tajlandii. Jako dziesiąty monarcha z dynastii Chakri (Rama X) przyjmie on oficjalny tytuł: Jego Wysokość Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun.

Jest to najstarszy wiekiem tajski monarcha, który wstąpił na tron.

Zgodnie z tradycją, koronacja nowego króla powinna odbyć się dopiero po pogrzebie poprzedniego monarchy. W Tajlandii żałoba oraz wszelkie niezbędne ceremonie i obrzędy związane z pożegnaniem dawnego króla są bardzo rozciągnięte w czasie, wobec czego kremacja zwłok Bhumibola Adulyadeja nie nastąpi wcześniej, niż jesienią 2017 roku.

Aktualizacja: Ostatecznie koronacja Vajiralongkorna odbyła się w dniach 4–6 maja 2019 r.

Tajlandia | Maha Vajiralongkorn oraz jego szacowni rodzice: Bhumibol Adulyadej i Królowa Sirikit
Tajlandia | Maha Vajiralongkorn oraz jego szacowni rodzice: Bhumibol Adulyadej i Królowa Sirikit w 2007 roku (by manhhai )

Z królewskiego życiorysu:

Maha Vajiralongkorn urodził się 28 lipca 1952 roku jako drugi z czwórki rodzeństwa, pierwszy i jedyny syn królewskiej pary: Bhumibola Adulyadeja i Królowej Sirikit.

Początkowe lata edukacji król spędził w Tajlandii, ale dalsze wykształcenie zdobywał już za granicą – w Anglii (King's Mead School, Millfield School) oraz w Australii (Royal Military College). Studiował także w Sukhothai na Thammathirat Open University. Wojskowe wykształcenie pozwoliło mu zostać oficerem tajskiej armii. Przez ostatnie lata następca tronu mieszkał w Monachium.

Król był trzykrotnie żonaty i posiada siedmioro dzieci. Pierwsze miejsce w sukcesji do tronu zajmuje jego najmłodszy syn Dipangkorn Rasmijoti (2005), a drugie – najstarsza córka Bajrakitiyabha Mahidol (1978).

Aktualizacja: 1 maja 2019 r. król Vajiralongkorn poślubił Suthidę Tidjai – tym samym Tajlandia zyskała nową królową.

Tajlandia | Królowa Sirikit z 8-letnim synem – obecnym królem Tajlandii
Tajlandia | Królowa Sirikit z 8-letnim synem – obecnym królem Tajlandii (by manhhai )

Praktycznie od 2 lat odwiedzając różne oficjalne strony internetowe tajskich instytucji i urzędów możemy natknąć się na portrety tajskich monarchów, najpierw z wyrazami żalu z powodu śmierci poprzedniego króla, a w następnej kolejności – z życzeniami zdrowia i pomyślnych rządów dla nowego monarchy.
Zainteresować Cię również mogą ...