Naczelne, kopytne, kotowate... w Tajlandii żyją przeróżne gatunki ssaków. Dodajmy do tego egzotyczne ptaki szybujące wśród przestworzy, leniwie kąpiące się w wodach rzek krokodyle i delfiny zamieszkujące morskie odmęty – świat zwierząt Tajlandii zachwyci nas swoim bogactwem i różnorodnością.

Tajlandia | Psotne małpki to ulubieńcy dzieci
Tajlandia | Psotne małpki to ulubieńcy dzieci (by
roadtrip-life )

Ssaki

Tajlandia leży w bogatej strefie zoogeograficznej, na tyle atrakcyjnej pod względem klimatu i roślinności, że przyciąga zwierzęta z innych terenów azjatyckich (głównie z Indii i Chin). W lasach i zaroślach bambusowych mieszkają najróżniejsze zwierzęta: potężne nosorożce i słonie, zabawne tapiry, tajemnicze dzikie koty (w tym zagrożony gatunek tygrysa), a także niewielkie gryzonie, jak np. wiewiórki. Zwierzęciem cieszącym się największą popularnością i szacunkiem jest oczywiście słoń indyjski. Odgrywa on ważną rolę w kulturze i gospodarce kraju, a także skutecznie „rozkręca” biznes turystyczny – przejażdżki na grzbiecie słonia są jedną z głównych atrakcji Tajlandii. Zwierzęta te od 1921 r. objęte są ochroną. Większość z nich udomowiono, nieliczne dziko żyjące słonie spotkać można na terenie Parku Narodowego Khao Yai.

Tajlandia | Największa różnorodność ptaków występuje w północnych rejonach kraju
Tajlandia | Największa różnorodność ptaków występuje w północnych rejonach kraju (© VascoPlanet.com)

Małpy

Szczególnie licznie występującymi ssakami są także małpy. Można tu spotkać nie tylko niewielkie makaki, ale też człekokształtne gibbony. One również bywają atrakcją turystyczną, szczególnie w Lopburi – zwanym „miastem małp”. Mieszkańcy miasta raz w roku wydają przyjęcie na ich cześć, na którym nie brak nawet nakrytych obrusami stołów. Małpy bywają jednak mało sympatyczne, agresywne i raczej nie zaleca się podchodzenia do nich zbyt blisko. Są prawdopodobnie jedyną pozostałością po lasach, które kiedyś porastały okolice Lopburi.

Lasy i sawanny

Na terenach leśnych występują głównie jelenie, np.: mundżaka – jeleń szczekający i chiński jelonek błotny. Gęstwiny lasów zamieszkują także dziko żyjące woły – gaury i byki – batengi. Bawoły pełniły niegdyś ważną rolę w rolnictwie, jako główna siła pociągowa. W miarę rozwoju techniki ich rola jednak zmalała. Dziś, podobnie jak małpy i słonie, zajmują one ważne miejsce w branży turystycznej. Szczególnie atrakcyjnym miejscem, gdzie zobaczyć możemy pracujące bawoły i poznać tajniki opieki nad tymi zwierzętami jest Obóz treningowy bawołów Mae Rim (okolice Chiang Mai).

Tajlandia | Tygrys jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt Tajlandii
Tajlandia | Tygrys jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt Tajlandii (by roadtrip-life)

Poprzez trawiaste sawanny północno-wschodniej Tajlandii przemykają głównie zwinne antylopy i jelenie. Na terenie całego kraju zaś, żyje wiele węży, spośród których wyróżnia się kilka gatunków jadowitych, np. niektóre żmije, kobry królewskie i dasznik modry. Miłośnicy tego typu stworzeń, z pewnością zainteresują się ofertą farm węży np.: Mae Sa – znajdującej się w okolicach Chaing Mai i Farmy Węży Imienia Królowej Saowapha – w okolicach Bangkoku.

Ptaki

Górskie tereny Tajlandii to z kolei prawdziwy raj dla pasjonatów ornitologii. Bażanty, pawie, papugi, ptaki-nosorożce, czaple i żurawie to tylko niektóre z występujących tu gatunków. Na stałe zamieszkuje tu niespełna tysiąc gatunków ptaków, a kolejne dwa tysiące, traktują Tajlandię, jako jeden z przystanków na drodze ich migracji.

Mieszkańcy tajskich rzek

Meandry tajskich rzek zamieszkują z kolei krokodyle i najróżniejsze gatunki ryb (przeważnie z rodziny karpiowatych). Około 30 tys. tych zagrożonych wymarciem, potężnych gadów, żyje na terenie Farmy Krokodyli w Samut Prakan (okolice Bangkoku).

Tajlandia | Dzikie bawoły w chwili relaksu
Tajlandia | Dzikie bawoły w chwili relaksu (by andremetza )




Zainteresować Cię również mogą ...