Dawne Sukhothai (Sukhotai) musiało przedstawiać iście bajkowy widok. Prowadziła doń gęsta monsunowa dżungla, przez którą przeprawa nie należała z pewnością do najłatwiejszych. Za owym tropikalnym lasem widniała potężna sieć wałów obronnych wraz z okalającymi je fosami...

Tajlandia | Stare Miasto leży w odległości ok. 12 km od dzisiejszego Sukhotai
Tajlandia | Stare Miasto leży w odległości ok. 12 km od dzisiejszego Sukhotai (by magical-world )

Świt szczęścia

Stolica historycznie pierwszego państwa tajskiego – Sukhothai (Sukhotai), położona jest w odległości 445 km na północny zachód od dzisiejszej stolicy – Bangkoku. Należy podkreślić, iż obszar dawnego Sukhothai (dziś: wioska Muang Kao) nie jest tożsamy z dzisiejszym miastem określanym tą samą nazwą. Dzieli je mniej więcej dwunastokilometrowa droga, zakończona bramą Kamphenghak (Pęknięty Mur), stanowiącą wejście do Starego Miasta.

Warto odpocząć od zgiełku dzisiejszego Sukhothai – pulsującego życiem, nowoczesnego miasta i udać się na spotkanie z jego przeszłością. Historyczny „Świt szczęścia” wznosi się u skraju otoczonej wzgórzami równiny Yom. W XIII w. potęga miasta była tak wielka, iż podporządkowało ono sobie większą cześć dzisiejszej Tajlandii, a czas jego największej prosperity określany jest w historii kraju mianem „złotego wieku”.

Tajlandia | Zabytki Sukhotai najpiękniej prezentują się w promieniach słońca
Tajlandia | Zabytki Sukhotai najpiękniej prezentują się w promieniach słońca (by mark_lehmkuhler )

Gra światła

Kiedy najlepiej zwiedzać ową tajemniczą krainę? Oczywiście o świcie (a koniecznie w godzinach przedpołudniowych), gdyż fasady świątyń i posągi zwrócone są ku wschodowi, co powoduje niezapomniane wrażenia świetlne, a także ułatwia, tak nieodzowną wśród współczesnych turystów czynność, jaką jest fotografowanie.

Dawne królestwo

Do miasta, w którego centrum znajdował się królewski pałac w otoczeniu czterech stawów prowadziły cztery bramy. O silnym związku tego państwa z religią świadczyła ogromna liczba świątyń, zlokalizowanych na terenie miasta (ok. 21) i w jego okolicy (w promieniu ok. 5 km): dwie świątynie hinduistyczne i 9 innych watów. Mianem wat określa się buddyjskie klasztory i świątynie. Rejon Sukhothai jest symbolem najwspanialszych osiągnięć architektury i sztuki w historii całego kraju. Wyróżnia się nawet osobny styl w sztuce o tej samej nazwie. Okolice starego miasta słynęły swego czasu z wyrobu kunsztownej ceramiki, o czym świadczą znaleziska – na północ od stolicy – 12 pieców do wypalania terakotowych posążków. Niestety nie zachowały się pozostałości tamtejszego budownictwa drewnianego, a jedynie ruiny budowli z cegły i laterytu.

Tajlandia | Sukhotai - miasto religijnego natchnienia
Tajlandia | Sukhotai - miasto religijnego natchnienia (by furibond )

Władcy

Zastanawiającym może być fakt, kto władał tak monumentalnym kompleksem? Odpowiedź brzmi: dynastia Phra Ruang. To z niej właśnie wywodziło się od połowy XII w. do 1365 r. ośmiu królów rezydujących w Sukhothai. Najbardziej zapisał się w historii jeden z nich, mianowicie: Ram Khamphaeng, który „podarował” Tajom alfabet (ten sam, którym posługują się do dziś).

UNESCO

Stare Sukhothai wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych Tajlandii jest właśnie Park Historyczny Sukhothai, gdzie w obrębie rozległego, opuszczonego miasta, zachowało się około 40 watów.
 




Zainteresować Cię również mogą ...