398
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Uwalnianie zwierząt na szczęście5.00 out of 5 based on 2 voters.

W Tajlandii istnieje zwyczaj rytualnego wypuszczania na wolność ptaków, żółwi, żab i innych małych zwierząt, co ma na celu zapewnienie szczęścia i pomyślności. Co ciekawe, ten buddyjski zwyczaj staje się popularną atrakcją turystyczną.

Tajlandia | Uwolnienie zakupionego ptaka z klatki, najlepiej w pobliżu wizerunku Buddy, ma na celu zapewnienie szczęścia
Tajlandia | Uwolnienie ptaka z klatki przynosi ponoć szczęście (by roadtrip-life)

Wielu buddystów wierzy, że przywrócenie uwięzionym zwierzętom wolności jest jedną z piękniejszych form oddania czci Buddzie i wzbogacenia własnego bytu ziemskiego o dobry uczynek (co nie pozostaje bez wpływu na indywidualną karmę).

Rytuał wypuszczania zwierząt na wolność ma swe korzenie w tradycyjnych społecznościach wiejskich. Niegdyś, gdy nastawała pora gorąca i wysychały pola ryżowe oraz oczka wodne, mieszkańcy wsi mieli trudności ze zdobyciem pożywienia. Z wyschniętych zbiorników wodnych można było bez trudu zebrać drobne stworzenia wodne, nie wolno jednak było ich wszystkich potraktować jako doraźne źródło pokarmu. Nawet w trudnych czasach gorliwi wyznawcy buddyzmu starali się odnieść część tych zwierząt do najbliższego strumienia czy jeziora, aby zapewnić przedłużenie ich gatunku i zadbać o pożywienie na przyszłość.

W dzisiejszych czasach zwyczaj uwalniania zwierząt jest wciąż obecny, jednak opiera się już na nieco innych założeniach. Zanikł wymiar praktyczny tego rytuału (dbałość o pożywienie na przyszłość), a pozostał tylko ten symboliczny.

Tajlandia | Ptak uwolniony w pobliżu świątyni
Tajlandia | Ptak uwolniony w pobliżu świątyni (by jordan_wooley)

Dziś popularne jest przede wszystkim uwalnianie ptaków z klatek, którego to rytuału możemy dostąpić przy wielu tajskich świątyniach, oczywiście za odpowiednią opłatą. Kryje się tu także pewien paradoks, bo symbolicznie uwolniony ptak bywa pochwycony na nowo, aby ktoś inny mógł go uwolnić w przyszłości. Są to kwestie tak niezrozumiałe dla przybysza z zachodu, że nie warto nawet próbować zrozumieć tej sprzeczności. Jest to kolejny dowód na to, jak odmienna jest kultura wschodu i jak zaskakująca może być Tajlandia.

Także podczas tajskich wesel i innych ważnych uroczystości praktykowany bywa zwyczaj ponownego wrzucenia do wody wyłowionych żółwi i niektórych ryb.

Niestety wielu kłusowników i sprzedawców również tu upatrzyło sobie łatwe źródło zarobku i takie ceremonialne zwierzęta można kupić np. na targu.

Źródło: Thaizer.com
 
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)