W październiku w Chonburi odbywa się wielki doroczny festyn, którego główną atrakcją są wyścigi bawołów. W tym dniu odbywają się także festyny wyrobów rzemieślniczych i pamiątek, a także degustacje pysznych przekąsek i deserów kuchni azjatyckiej. Do innych atrakcji należą: jazda konna dla dzieci, występy zespołów muzycznych oraz wybory „miss farmy”.

Tajlandia | Pięknie wystrojony bohater listopadowego święta
Tajlandia | Pięknie wystrojony bohater listopadowego święta (by michaelsarver)

Nawet w odległych, rolniczych regionach Tajlandii, bawoły tracą na znaczeniu jako siła pociągowa i zastępowane są przez ciągniki. Jednakże na ich cześć raz w roku, przed jedenastą pełnią księżyca, w stolicy prowincji Chonburi odbywa się prawdziwe bawole święto.

Podczas tradycyjnych wyścigów bawołów widzowie są świadkami radosnego, barwnego i emocjonującego spektaklu. Bawoły, które przez całe wieki były współuczestnikami codziennego życia na wsi, a do czasu technologicznego postępu siłą pociągową w rolnictwie, w tym świątecznym dniu oddają się tylko i wyłacznie rozrywce (oczywiście tej ludzkiej, gdyż trudno ocenić czy te potężne zwierzęta odnoszą radość z udziału w wyścigu).

W mieście Chonburi, oddalonym od Pattaya o godzinę jazdy samochodem, na stadionie przy Tamnak Road, odbywają sie zawody w czterech kategoriach zwierząt: superlekkie, lekkie, średnie i duże. Każdego roku stu dumnych właścicieli przyprowadza swoje bawoły.

Tajlandia | Meta tuż tuż…
Tajlandia | Meta tuż tuż… (by michaelsarver)

O świcie odbywają się zapisy, potem parada zawodników i wyścigi. Wczesnym popołudniem są już znani zwycięzcy. Na tle wyścigów odbywają się tańce, gry, zawody i wybory miss farmy.

Bawoły są okryte kolorowymi chustami, ozdobione kwiatami i pomalowane jaskrawymi farbami. Nagradzane są nie tylko zwierzęta najszybsze w biegach, ale również te najpiękniej przystrojone i wyglądające na najsilniejsze.

Historia wyścigów bawołów sięga daleko w przeszłość. Przez wieki Chonburi było miejscem przeładunkowym produktów rolnych ze wschodniego wybrzeża. Prawdopodobnie sam król Rama V pasjonował się tymi wyścigami.
Zainteresować Cię również mogą ...