Bang Saen (Bangsaen) to kurort dla całej rodziny, który mimo upływu czasu zachował swój niepowtarzalny urok. Położona w Zatoce Tajlandzkiej niewielka miejscowość Bang Saen, pozbawiona hałaśliwego życia nocnego, jest idealnym celem podróży dla rodzin z dziećmi, a poza tym bardzo łatwo jest tu dotrzeć z Bangkoku i pobliskiej Pattayi.

Tajlandia | Plaża w Bang Saen
Tajlandia | Plaża w Bang Saen (Photo Courtesy of Tourism Authority of Thailand © All Rights Reserved)

Kto dawno nie był w Bang Saen (prowincja Chonburi), powinien koniecznie tutaj wrócić i na nowo odkryć stary urok małego miasteczka. Kurort znajduje się w odległości 14 km na południe od miasta Chonburi – stolicy prowincji.

Popularne kąpielisko mieszkańców Bangkoku

Kurort Bang Saen jest bardziej znany wśród krajowców, niż wśród zagranicznych turystów. Samo wspomnienie jego nazwy wywołuje u Tajów uczucie nostalgii, zwłaszcza u mieszkańców Bangkoku. Dla wielu z nich Bang Saen był pierwszym kąpieliskiem, jakie odwiedzili w życiu.

Oczywiście i w Bang Saen wiele się w ciągu dziesięcioleci zmieniło. Na szczęście są to przede wszystkim zmiany pozytywne, jak chociażby rozbudowana infrastruktura publiczna, m.in.: atrakcyjna granitowa droga do przechadzek obsadzona wysokimi palmami. Wzdłuż tej drogi można kupić do jedzenia prawie wszystko: od sałatki z papai po pikantne potrawy tajskie i prawdziwe rarytasy z wykorzystaniem owoców morza.

Do tego dochodzi malowniczy punkt widokowy Lam Tan - najlepsze miejsce dla tych, którzy kochają oglądać wspaniałe wschody słońca.

Kurort rodzinny

Potencjalny gość Bang Saen nie powinien zapominać o jednym: nie znajdzie tutaj wieczorem żadnego baru z piwem, ani innych nocnych rozrywek, jak to ma miejsce w innych znanych miejscowościach wypoczynkowych w całym kraju (a szczególnie w sąsiedniej Pattayi). Właśnie to czyni Bang Saen popularnym celem urlopów rodzinnych.

Dzieci kąpią się w morzu albo pływają na „bananach”, podczas gdy rodzice siedząc pod parasolami jedzą, popijają, rozmawiają: typowa atmosfera Bang Saen podczas weekendów i świąt. Komu w te dni wydaje się tutaj za ciasno, powinien wybrać się w trakcie tygodnia, kiedy urlopowiczów nie ma tak wielu.

Tajlandia | Ulice Bang Saen - transport akcesoriów do gry w polo wodne. Widząc taki pojazd, aż trudno oprzeć się stwierdzeniu:
Tajlandia | Ulice Bang Saen - transport akcesoriów do gry w polo wodne. Widząc taki pojazd, aż trudno oprzeć się stwierdzeniu: "T.I.T." (by lifeontheedge)

Zakwaterowanie i zakupy

Komu zależy na komfortowym zakwaterowaniu, powinien zarezerwować pokój w hotelu bezpośrednio przy nadmorskiej promenadzie. Niższej klasy kwatery, zajazdy i bungalowy znajdują się niemal wszędzie wzdłuż plaży.

Miejscowy rynek Nong-Mon (przy głównej ulicy Sukhumvit) słynie swoich specjalności, takich jak suszone owoce morza, solone ryby, sos rybny i pieczony w bambusie słodkawy kleisty ryż, znany wśród Tajów jako Kao Lam. Turyści znajdą też wiele stoisk z pamiątkami.

Podglądanie życia w morskich głębinach

Warto odwiedzić wielkie akwarium Instytutu Nauk Morskich Uniwersytetu Burapha. Przechadzając się wśród ponad 40 szklanych zbiorników z wodą, zwiedzający mają wgląd w barwne życie morza przy brzegach Tajlandii. Zachwyt wzbudza różnorodna i różnobarwna flora i fauna morska. Akwaria  zamieszkują zarówno rekiny, jak i małe kolorowe rybki. Muzeum edukuje najmłodszych w tematach dotyczących rybołówstwa, ochrony wybrzeża i stanu świata podwodnego. Akwarium jest otwarte codziennie, oprócz poniedziałków, od 8.30 do 16.00, a w dni świąteczne od 8.30 do 17.00 (oficjalna strona Bangsaen Aquarium).

Tajlandia | Smakołyki przy plaży
Tajlandia | Smakołyki przy plaży (by lifeontheedge)

Okolice

Warto udać się w okolice wzgórza Khao Sam Muk. Jest to niezwykle spokojne miejsce, zamieszkane przez liczne małpy, skąd podziwiać można piękny widok na morze. U stóp wzgórza znajdują się chińskie i tajskie miejsca kultu.

W okolicy Bang Saen znaleźć można wiele grobów chińskich mieszkańców Bangkoku, którzy wybrali sobie tę piękną okolicę z widokiem na morze i wzgórza, jako miejsce wiecznego spoczynku.

Bangsaen Speed Festival

Co roku w listopadzie Bang Saen zamienia się w centrum samochodowych wyścigów. Jest to największa impreza organizowana w granicach tego niepozornego miasteczka, a jednocześnie jedna z najbardziej popularnych w całej Tajlandii.

Zawody, które w 2010 r. odbyły się po raz czwarty, gościły imponującą liczbę 300 kierowców i ponad 100 tys. widzów (Oficjalna strona festiwalu).

Tajlandia | Bangsaen Speed Festival
Tajlandia | Bangsaen Speed Festival (by atomdocs)
Zainteresować Cię również mogą ...