Choć opieka medyczna w Tajlandii jest na wysokim poziomie, a niektóre kliniki przypominają ekskluzywne hotele, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, aby uchronić się przed koniecznością skorzystania z ich usług.

Tajlandia | Tajskie placówki medyczne są na bardzo wysokim poziomie
Tajlandia | Tajskie placówki medyczne są na bardzo wysokim poziomie (by christianhaugen )

Szczepienia

Ponieważ obecnie nie istnieje w Tajlandii żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, nie ma obowiązku szczepień. Mimo wszystko warto zadbać o własne zdrowie i mieć świadomość, iż wybieramy się w tropiki, do których nasz organizm przy pierwszej wizycie z pewnością nie będzie przyzwyczajony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby około 3 miesięcy przed planowaną podróżą, odwiedzić przychodnię lekarską lub lekarza medycyny tropikalnej i przyjąć profilaktyczne szczepienia np.: przeciw malarii, zapaleniu wątroby A+B, a także tyfusowi, polio i tężcowi.

Podstawowe zasady higieny

W każdym kraju tropikalnym konieczne jest przestrzeganie zaostrzonych zasad higieny. Należy pamiętać o tym, że woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia i zawsze powinniśmy być zaopatrzeni w wodę butelkowaną, którą wszędzie kupimy bez problemu.

W tajskich hotelach i restauracjach na ogół dba się o wysoki poziom higieny, ostrożność jednak nie zaszkodzi. Wodę z butelki warto używać nawet do mycia zębów.

Tajlandia | Każdy turysta powinien mieć przy sobie zapas wody butelkowanej
Tajlandia | Każdy turysta powinien mieć przy sobie zapas wody butelkowanej (by jeppe-photos )

Najczęstsze zagrożenia

Upały

W Tajlandii, nawet w tzw. porze chłodnej, panują znaczne upały. Przed szkodliwym działaniem słońca musimy zabezpieczyć się już od pierwszego dnia przyjazdu. Okulary słoneczne, kremy z wysokim filtrem i butelka wody powinny stanowić minimum zawartości każdego plecaka.

Komary

W Tajlandii istnieją pewne regiony, w których odnotowuje się zagrożenie malaryczne (np. w okolicach przygranicznych z Birmą i Kambodżą). Jeśli wiemy, iż wybieramy się w region ryzyka, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porady, jakich środków przeciwmalarycznych powinniśmy używać.

Wybierając się do Tajlandii, koniecznie musimy zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom i innym insektom, zawierające składnik DEET (związek chemiczny skutecznie odstraszający owady). Dobrze sprawdzają się także spiralne kadzidła, których dym zniechęca komary.

Zwierzęta

Ponieważ dotykanie bezpańskich czy dzikich zwierząt niesie ze sobą ryzyko w każdym miejscu na ziemi (nie wyłączając Tajlandii), powinniśmy być w tej kwestii szczególnie ostrożni. Zasada ta dotyczy także ptactwa i drobiu, szczególnie z uwagi na ptasią grypę - choć epidemia została już zażegnana - ostrożności nigdy za wiele.

Problemy żołądkowe

Turyści mogą zmagać się także ze skutkami zmiany zwyczajów żywieniowych i potraw. Nasze żołądki nieprzyzwyczajone do pewnego typu dań mogą się zbuntować. Warto wówczas pić jak najwięcej wody. Jeśli jednak spożywać będziemy tylko obrane owoce (w żadnym wypadku nie brudne, ani nawet myte w wodzie z kranu), pić wodę z butelek i stopniowo przyzwyczajać się do nieznanych potraw, powinniśmy zaaklimatyzować się bez większych problemów.

Ubezpieczenia

Przed przyjazdem do Tajlandii należy zaopatrzyć się w pełen pakiet ubezpieczeń zdrowotnych. Należy dokładnie zadbać o takie kwestie jak: odszkodowanie w razie ewentualnej utraty dobytku, wypadku spowodowanego wynajętym samochodem lub podczas uprawiania sportów, takich jak nurkowanie czy wspinaczka.

Opieka medyczna

W Tajlandii opieka medyczna jest powszechnie dostępna i co więcej, znajduje się na wysokim poziomie. Niektóre droższe hotele mają nawet własnego lekarza „na wezwanie”.

Drobnych porad z pewnością udzielą nam wykwalifikowani aptekarze mówiący po angielsku. W Tajlandii bez problemu zrealizujemy także nasze recepty. Cena wizyty lekarskiej wynosi ok. 15-25 USD, doba w szpitalu (zależnie od standardu) kosztuje ok. 60-150 USD. Ogólnie szacuje się, iż ceny usług medycznych w Tajlandii równają się ok. 25% opłat europejskich. Jeśli będziemy starać się o odszkodowanie, warto jest zachować paragony za każdy z poniesionych kosztów.

Tu znajdziesz adresy szpitali

Relaks

Nie należy zapominać, że o zdrowie warto dbać zawczasu, nic zaś nie sprzyja komfortowi naszych ciał i dusz tak, jak relaksujące masaże, joga czy wizyty w SPA. W Tajlandii mamy prawdziwe zatrzęsienie tego typu usług.

Słynny masaż tajski oferuje np. Wat Pho w Bangoku, a także liczne ośrodki na plażach. Już po jednym zabiegu będziemy jednocześnie zrelaksowani i pełni nowej energii, uwolnionej z przeróżnych zakamarków naszych ciał. Nasze nerwy zostaną skutecznie ukojone w centrach medytacji, gdzie kurs trwa nawet przez kilka dni, podczas których przebywamy w wyciszeniu i zamknięciu. Ci co wytrwali twierdzą, iż to doświadczenie odmieniło ich życie. Co ciekawe, sami również możemy zapisać się na kurs masażu i wnieść szereg cennych informacji oraz umiejętności do naszej pourlopowej codzienności.

Zapraszamy także na nasze forum do wątku Zdrowie Tajlandia

Tajlandia | O zdrowie i relaks skutecznie zadbamy w salonach SPA
Tajlandia | O zdrowie i relaks skutecznie zadbamy w salonach SPA (by denniswong)
Zainteresować Cię również mogą ...