Poza głównymi miejscami modlitwy i oddawania czci Oświeconemu, w obrębie murów watu znajduje się jeszcze wiele budowli o różnym przeznaczeniu - od monumentalnego prasatu począwszy na niewielkich kamieniach granicznych kończąc...

Tajlandia | Wat Phra Kaeo - mondop stojący tuż obok złotej chedi
Tajlandia | Wat Phra Kaeo - mondop stojący tuż obok złotej chedi (by
greenmarlin )

Mondop

Budowla przeznaczona do przechowywania świętych pism i relikwii. Mondop mieści się na planie kwadratu, zaś jego schodkowo ukształtowany dach wieńczy iglica.

Prasat

Typowy dla architektury khmerskiej zespół wież, zwykle składający się z wieży głównej – prang i otaczających ją czterech mniejszych wieżyczek lub „przybudówek” o spadzistych dachach. Odbywają się tu różnego rodzaju uroczystości religijne i świeckie. We wnętrzu prasatu z Wat Phra Kaeo mieszczą się naturalnej wielkości posągi przedstawicieli dynastii Czakri, zaś otaczają go postacie kinarees i garudy.

Sala

Jest to budowla o funkcji miejsca zgromadzeń (można tu także schronić się przed palącym słońcem), medytacji, a także noclegowni dla zmęczonych pielgrzymów. Czasami odbywają się w niej wykłady i zajęcia dla dzieci, służy więc jako nieco nietypowa „klasa” szkolna.

Tajlandia | Prasat z obszaru Wat Phra Kaeo w Bangkoku
Tajlandia | Prasat z obszaru Wat Phra Kaeo w Bangkoku (by eddgrant )

Biblioteka (haw trai)

Jest to zwykle bogato zdobiony budynek, którego charakterystyczną cechą konstrukcyjną jest to, iż wznosi się on na palach. Ma to na celu ochronę drogocennych pism i dokumentów przed wilgocią i insektami.

Krużganek

Krużganek zwany też galerią, to budowla przypominająca niezwykle przestronny i bogato dekorowany korytarz. Z jednej strony zwykle posiada on kolumnadę, z drugiej, znajdują się pięknie malowane ściany, wzdłuż których ustawione są w szeregu posągi Buddy. Do szczególnie imponujących należą malowidła krużganka z Wat Phra Kaeo obrazujące sceny z Ramakien.

Dzwonnica (hor rakang)

Dzwonnica jest prostą budowlą z umieszczonym weń bębnem lub dzwonem. Służy wzywaniu mnichów na modlitwy, medytacje, a także posiłki.

Tajlandia | Malowidła z galerii Ramakien (Wat Phra Kaeo)
Tajlandia | Malowidła z galerii Ramakien (Wat Phra Kaeo) (by eddgrant )

Kuti

Są to pomieszczenia mieszkalne dla mnichów, gdyż jak już wspomniano, waty pełnią rolę m.in. klasztorów. Duchowni mieszkają zwykle w części oddzielonej od budowli religijnych przepierzeniem lub kanałem wodnym.

Mauzoleum

jest to wolnostojący budynek zwykle o spadzistym dachu, pełniący rolę monumentalnego grobowca. Ulokowany najczęściej w jednym z narożników watu.

Kamienie graniczne

Przypominają maleńkie kapliczki, otaczające budynek najważniejszej ze świątyń watu – bot. Służą one odstraszeniu z okolicy świętego miejsca złych mocy i szkodliwych duchów.
Zainteresować Cię również mogą ...