Vihan (viharn, vihara, wihaan) przeznaczony do większych zgromadzeń wiernych i mnichów, wydaje się być mniejszą i skromniejszą wersją botu.

Tajlandia | Vihan jest bardzo podobny do botu nie otaczają go jednak tak charakterystyczne dla głównej świątyni kamienie graniczne (Wat Doi Suthep/Chaing Mai)
Tajlandia | Vihan jest bardzo podobny do botu nie otaczają go jednak tak charakterystyczne dla głównej świątyni kamienie graniczne (Wat Doi Suthep/Chaing Mai) (by
avlxyz )

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi budowlami jest jednak to, iż vihanów na terenie danego watu może być kilka, a główna świątynia tylko jedna. Vihan jest miejscem, gdzie każdy wierny może pomodlić się, a także złożyć ofiarę przed obliczem Wielkiego Oświeconego. Odbywają się tu także nauki mnichów i wykłady świeckich uczonych, naturalnie dotyczące życia religijnego. Choć budowle te zdają się być skromniejsze i posiadać mniejsze znaczenie niż boty czy relikwiarze, znajdujemy pośród nich prawdziwe perełki. Dla przykładu: vihan zespołu Wat Pho w Bangkoku otoczony jest niezwykle bogato zdobionym krużgankiem, gdzie na tle fresków obrazujących historie z Ramakien, ustawione są w rzędzie liczne posągi Buddy; vihan z Wat Phra Kaeo, mieści w swym wnętrzu niezwykły skarb – tzw. Kamień Manangasila – czyli tron króla Ramy Kamhenga; w vihanie Phra Phutthabat znajduje się z kolei muzeum relikwii.

Tajlandia | Wat Pho - w vihanie południowym wierni składają ofiary i modlą się przed wizerunkiem Buddy
Tajlandia | Wat Pho - w vihanie południowym wierni składają ofiary i modlą się przed wizerunkiem Buddy (by clayirving )
Zainteresować Cię również mogą ...