Opuszczone miasto tzw. Stare Sukhotai, to najlepiej zachowany i najczęściej odwiedzany obiekt środkowej Tajlandii. Przeprowadzone tu niezwykle skrupulatne prace restauratorskie, uwydatniły wspaniały kompleks urbanistyczny. Dzięki temu, możemy podziwiać tajską kulturę w całej jej okazałości. W Sukhotai czas się zatrzymał...

Tajlandia | Park Historyczny Sukhotai
Tajlandia | Park Historyczny Sukhotai (by mschmaltz )

Wstęp do parku historycznego jest płatny, a można go zwiedzać codziennie w godzinach od 8:30 do 16:30. Do biletu dołączona jest mapka z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami. Ponieważ park jest terenem bardzo rozległym, jego ruiny najprzyjemniej zwiedza się rowerem. Odpowiedni sprzęt wypożyczyć można przy bramach wejściowych lub w punkcie naprzeciwko parku – koszt wypożyczenia roweru waha się w granicach 1,5-2 USD za dzień (sprawdź aktualne kursy walut). W parku z pewnością spędzimy kilka godzin, warto więc zaopatrzyć się w wodę i prowiant.

Jak tu dotrzeć?

Z nowego Suhotai do Parku Historycznego regularnie kursują songthaewy (mniej więcej od godziny 6:30 do 18:00). Koszta takiego półgodzinnego przejazdu wyniesie nas nie drożej niż 0,5 USD (ok. 15 THB).

Bilety wstępu

Cena wstępu na poszczególne obszary Parku Historycznego i do Muzeum Ramy Khamphaenga, waha się w granicach 1-1,5 USD (za każdą z tych atrakcji). Turyści przebywający w okolicy kilka dni, mogą zaopatrzyć się w karnet, umożliwiający wstęp na wszystkie obiekty w granicach parku, a także w pobliskim Si Satchanalai. Jest on ważny przez 30 dni i kosztuje ok. 5 USD.

Tajlandia | Wspaniałe muzeum pod gołym niebem
Tajlandia | Wspaniałe muzeum pod gołym niebem (by martinamor )

Wewnątrz murów dawnego Sukhotai

Plan starego Sukhotai był typowy dla dawnych tajskich miast typu muang (państwo-miasto), w centrum którego znajdował się zwykle najważniejszy zespół watu, otoczony murami, rzeką, polami ryżowymi i zalesionymi górami.

Na historyczne Sukhotai składa się kilkadziesiąt zespołów świątynnych, zajmujących obszar ok. 70 km2. W samym sercu tego kompleksu znajduje się Miasto Królewskie. Wstępu do niego bronią dawne mury i fosy. Na jego terenie znajdują się ruiny kilkunastu najważniejszych obiektów, warto więc zacząć naszą wędrówkę od tego miejsca.

Do najpiekniejszych obiektów kulturowych Sukhotai znajdujących się wewnątrz murów Sarego miasta należą (numery odpowiadają oznaczeniom na mapie):

Tajlandia | Mapa wskazująca najciekawsze obiekty Sukhotai zarówno wewnątrz murów miejskich, jak i poza nimi
Tajlandia | Mapa wskazująca najciekawsze obiekty Sukhotai zarówno wewnątrz murów miejskich,
jak i poza nimi.

Poza murami...

Najpiękniejsze i najcenniejsze zabytki znajdują się wewnątrz murów miejskich, gdzie odwiedzimy także interesujące muzeum. Warto jednak udać się na wyprawę poza centrum historycznego królestwa, gdzie pośród otaczające przyrody, ukryło się wiele architektonicznych perełek i monumentalnych wyobrażeń Oświeconego. Teren poza murami jest bardzo rozległy, można go jednak bez przeszkód zwiedzać na rowerze. Koniecznie musisz zobaczyć:

  • Wat Phra Phai Luang (13)
  • Wat Si Chum (14)
  • Wat Saphan Hin (15)
  • Wat Chang Rop (16)
  • Wat Chetuphon (17)
  • Wat Tra Phang Thong Lang (18)
  • Wat Chang Lom (19)Zainteresować Cię również mogą ...