Aż trudno uwierzyć, że malujące się pośród traw, ledwie zarysowane fundamenty, to ruiny dawnego Pałacu Królewskiego, będącego niegdyś samym sercem stolicy kraju. W nieco lepszym stanie zachował się pobliski okręg świątynny – Wat Phra Sri Sanphet.

Tajlandia | Dawna świetność pałacu Królewskiego Ajutthaja jest dziś tylko wspomnieniem
Tajlandia | Dawna świetność pałacu Królewskiego Ajutthaja jest dziś tylko wspomnieniem (by jaaronfarr )

Jedną z ważniejszych budowli Ajutthaja jest kompleks świątynny Wat Phra Sri Sanphet, stanowiący niegdyś sakralną część pobliskiej zabudowy pałacowej. Wat położony jest na północny-zachód od jeziora i parku Phra Ram. Do kompleksu pałacowego i świątyni dotrzemy bez problemu z Watu Ratchaburana, wędrując ulicą Neresuan w prawo (od bramy głównej watu).

Ten niegdyś wspaniały i bogaty pałac, w 1767 r. został zrównany z ziemią po barbarzyńskim najeździe Birmańczyków. Z pozostałych zarysów kilku komnat, możemy się tylko domyślać jego dawnej świetności.

Tajlandia | Chedi mieszczące prochy rodziny królewskiej
Tajlandia | Chedi mieszczące prochy rodziny królewskiej (by jaaronfarr )

Pobliski kompleks świątynny wzniesiono w XV w. i umieszczono w nim trzy strzeliste chedi, mające pomieścić prochy monarchów. Wieże otoczono ozdobnymi krużgankami. Na końcu platformy, dźwigającej ustawione w jednej linii trzy główne chedi, znajdowała się niewielka kaplica, która dziś mieści posąg bezgłowego Buddy. Około 1499 r. wzniesiono viharn, czyli część świątyni przeznaczoną dla wiernych. W kolejnym roku, we wnętrzu świątyni stanął 16-metrowy, pokryty 250 kilogramami złota, posąg Buddy. Był to główny obiekt czci w kompleksie. Obok dużych chedi powstało też kilka mniejszych, dla złożenia szczątków pozostałych członków rodziny królewskiej. Zespół świątynny przeznaczony był do celebrowania uroczystości rodzin królewskich i służył do prywatnej dyspozycji władców, nie zamieszkiwali go więc mnisi.

W czasie najazdu Birmańczyków, świątynia została ograbiona z wszelkich kosztowności (między innymi ukradziono złoto okrywające posąg Buddy) i doszczętnie zniszczona.
 
Zainteresować Cię również mogą ...