Bangkok - Spacer po Starym Mieście Królewskim


Trasa: Khao San Road - Muzeum Narodowe – Uniwersytet – Sanam Luang –Wat Mahathat – Lak Mueang – Grand Palace – Wat Pho – Chao Phraya –
Wat Arun

W samym sercu miasta, powstałym w zakolu rzeki Chao Phraya, znajdują się najpiękniejsze budowle Bangkoku, bez których wizyta w stolicy byłaby niepełna. Kilka świątyń i ważniejszych obiektów, skupionych po wschodniej stronie rzeki, znajduje się w niedalekiej odległości od siebie, dzięki czemu możemy odwiedzić je wszystkie w ciągu jednego dnia, udając się na dłuższy spacer.

Trasa wycieczki po Starym Mieście Królewskim
Trasa wycieczki po Starym Mieście Królewskim

1. Khao San Road

Wycieczkę po Starym Mieście Królewskim najlepiej rozpocząć od Khaosan Road – niewielkiej, jednakże powszechnie znanej uliczki Bangkoku, chlubiącej się niebanalną historią. Jest to pewnego rodzaju pierwsze centrum turystyczne Bangkoku – tu właśnie powstawały pierwsze hotele i restauracje dla gości z zagranicy. Dziś Khaosan funkcjonuje jak niewielka dzielnica, jest ważnym węzłem komunikacyjnym, świetną bazą noclegową i punktem informacyjnym, nie bez przyczyny więc określana bywa mianem „Wrót Azji Południowej”. Wielu turystów właśnie tu rozpoczyna swoją egzotyczną podróż.

2. Muzeum Narodowe

Pierwszym punktem na naszej trasie jest Muzeum Narodowe, znajdujące się po prawej stronie Na Phra That Road. Czynne jest ono od środy do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 16:00. Spotkamy się tu z prawdziwym bogactwem zabytków, ilustrujących najdawniejsze dzieje tajskiej historii i sztuki.

Warto wiedzieć: w języku tajskim „ulica” to „Thanon” np. Thanon Maharat

3. Uniwersytet

Kierując się na południe wzdłuż Na Phra That Road, dostrzeżemy – po prawej stornie – budynki należące do prestiżowej tajskiej uczelni – Uniwersytetu Thammasat, założonego w 1932 r. Jest to druga najstarsza uczelnia w Tajlandii. Warto przespacerować się wśród uniwersyteckich budynków i, choć nie są one arcydziełami architektonicznymi, podejrzeć Tajlandię z nieco innej – naukowej strony.

4. Sanam Luang

Po przeciwległej stronie ulicy Na Phra That, z pewnością nie umkną naszej uwadze, rozległe przestrzenie parku Sanam Luang. To wspaniałe miejsce wypoczynku i wytchnienia. Spotkamy tu piknikujące tajskie rodziny, dzieci puszczające latawce, licznych amatorów joggingu, a także miłośników piłki nożnej. Docelowo, Sanam Luang jest miejscem odbywania się królewskich ceremonii kremacyjnych i majowego Festiwalu Królewskiej Orki.

5. Wat Mahathat

Nieco dalej na południe od Uniwersytetu, również po prawej stronie drogi, znajduje się Wat Mahathat – niewielka świątynia z XVIII-wiecznym klasztorem buddyjskim. Jest to miejsce ciche i spokojne, w którym możemy zapisać się na kurs medytacji prowadzony w języku angielskim.
Świątynię odwiedzać możemy codziennie w godzinach: 7-20.

6. Wielki Pałac Królewski

Gdy dotrzemy do prostopadle położonej ulicy Na Phra Lan Road, z pewnością dostrzeżemy malujące się tuż za nią wspaniałości Wielkiego Pałacu Królewskiego – największej chluby Bangkoku i głównego punktu odwiedzin na tarasie wszelkich wycieczek. Takiego bogactwa architektonicznego i przepychu zdobień nie znajdziemy nigdzie indziej. Na terenie kompleksu pałacowego mieści się także najważniejsza świątynia buddyjska – Wat Phra Kaeo, w której znajduje się słynny posążek szmaragdowego Buddy.
Kompleks otwarty jest codziennie od 8:30 do 15:30.

Tajlandia | Ulica Thanon Na Phra Lan, przy której znajduje się główne wejście do Wielkiego Pałacu Królewskiego
Tajlandia | Ulica Thanon Na Phra Lan, przy której znajduje się główne wejście do Wielkiego Pałacu Królewskiego
(by mattcrampton)

7. Lak Mueang

Po wyjściu z Pałacu możemy zboczyć lekko w prawo i przejść przez skrzyżowanie, prosto do niewielkiej, szpiczastej kapliczki – Lak Mueang. Jest to miejsce niezwykłe, bowiem we wnętrzu budowli świątynnej mieści się złocony pień drzewa, uważany za samo serce Bangkoku.
Aby kontynuować naszą wyprawę, musimy kierować się na południe, wzdłuż Sanam Chai Road.

8. Wat Pho

Idąc w dół od Wielkiego Pałacu ulicą Sanam Chai Road, dotrzemy do bram jednej z piękniejszych świątyń Bangkoku – Wat Pho – mieszczącej najsłynniejszy w kraju posąg leżącego Buddy, a także popularną szkołę masażu. Świątynię dostrzeżemy po prawej stronie ulicy.
Wat Pho odwiedzać można codziennie od 8:00 do 18:00.

Z Wat Pho prowadzi prosta droga w prawo, do pomostu Tha Tien, skąd wyruszyć możemy do malującej się na przeciwległym brzegu rzeki – świątyni Wat Arun.

9. Przeprawa promem przez Chao Phraya

Przeprawa przez rzekę sama w sobie stanowi ciekawą atrakcję – możemy spojrzeć na panoramę miasta z nieco innej perspektywy, a jednocześnie przekonać się o walorach – tak popularnej w Bangkoku – komunikacji drogą wodną.

Gdy przycumujemy już w przystani Tha Wat Arun, możemy śmiało ruszyć na podbój Thonburi, gdzie pierwotnie mieściła się stolica kraju.

10. Wat Arun

Ostatnim etapem wycieczki będą odwiedziny Wat Arun – najwspanialszej ze świątyń znajdujących się po zachodniej stronie rzeki Chao Pharya. Tzw. „Świątynia Poranka” zachwyci nas m. in. swymi wspaniałymi wieżami zdobionymi porcelaną. Jeśli dobrze rozplanujemy naszą wycieczkę, będziemy mieli okazję ujrzeć Wat Arun spowity promieniami zachodzącego słońca. Z wysokości budynków świątynnych możemy także obserwować przeciwległe brzegi Bangkoku.
Wat Arun zwiedzać można od 7:00 do 22:00.

Tajlandia | Widok z Wat Arun na przeciwległy brzeg rzeki Chao Phraya
Tajlandia | Widok z Wat Arun na przeciwległy brzeg rzeki Chao Phraya (by lucagorlero )
Zainteresować Cię również mogą ...