Wycieczka rowerowa przez starówkę Ajutthaja (Ayutthaya)


Trasa: Stacja kolejowa – rzeka Pa Sak – Wat Ratchaburana – Wat Phra Mahathat – Pałac Królewski – Wat Phra Si Sanphet – Wat Phra Ram – Park Phra Ram – Muzeum Studiów Historycznych

Tajlandia | Proponowana trasa wycieczki po Starym Mieście Ajutthaja
Tajlandia | Proponowana trasa wycieczki po Starym Mieście Ajutthaja (Ayutthaya) (źródło: Travelfish)

1. Stacja kolejowa

W tym miejscu wypożyczymy rower, który ułatwi nam zwiedzanie poszczególnych zakątków miasta.

2. Przeprawa przez rzekę Pa Sak

Stare Miasto Ajutthaja mieści się po drugiej stronie rzeki Pa Sak. Tan odcinek trasy przemierzyć możemy promem lub pobliskim mostem Pridi Damrong Bridge.

3. Wat Ratchaburana

Kierując się na północ ulicą U Thong, a następnie, skręciwszy w prostopadłą do niej Naresuan Road, trafimy do dwóch świątyń znajdujących się po obu stronach tej ulicy: Wat Ratchaburana (po prawej) i Wat Phra Mahathat (po lewej).
Rozpocznijmy zwiedzanie od Wat Ratchaburana, którego wspaniałe wieże ilustrują tragiczną historię pewnej królewskiej rodziny.

Tajlandia | Przemierzając uliczki Starego Miasta, na każdym kroku dostrzeżemy piękne zabytki wyrastające jak spod ziemi
Tajlandia | Przemierzając uliczki Starego Miasta, na każdym kroku dostrzeżemy piękne zabytki wyrastające jak spod ziemi (by koonisutra )

4. Wat Phra Mahathat

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Wat Phra Mahathat – najsłynniejsza ze świątyń Ajutthaja. To właśnie tu mieści się niezwykły posąg Buddy, wyrastający prosto z pnia drzewa.

5. Pałac Królewski

Jadąc dalej ulicą Naresuan Road dotrzemy do równoległej Si Sanphet Road, za którą znajduje się kompleks kilku zabytków, przede wszystkim: ruiny pałacu królewskiego i Wat Phra Si Sanphet.

6. Wat Phra Si Sanphet

Świątynia ta znajduje się w niedalekiej odległości na południe od Pałacu Królewskiego, również tuż za Si Sanphet Road. Jest to wspaniały kompleks sakralny z XV w., którego wieże skrywają szczątki pierwszych królów Ajutthaja.

Tajlandia | Kojąca atmosfera parku Phra Ram
Tajlandia | Kojąca atmosfera parku Phra Ram (© VascoPlanet.com)

7. Wat Phra Ram

Kierując się nieco na południe od Wat Phra Si Sanphet wzdłuż Si Sanphet Road, ujrzymy po lewej stronie drogi, kolejną wartą odwiedzenia świątynię – Wat Phra Ram. Jest to jedna z najstarszych świątyń Ajutthaja, datowana na XIV-XV w. Wspaniałe niegdyś wieże i galerie watu, dziś znajdują się w ruinie.

8. Park Phra Ram

Tuż za świątynią rozlega się zielona powierzchnia Parku Phra Ram, będącego samym sercem Starego Miasta. Na terenie parku znajduje się jeziorko, przy którym możemy wypocząć i odetchnąć na łonie natury od trudów zwiedzania.

9. Muzeum Studiów Historycznych

Ostatnim etapem nasze wycieczki jest wizyta w Muzeum Studiów Historycznych, znajdującym się przy ulicy Rotchana Road. Dotrzemy tu jadąc Si Sanphet Road na południe i skręcając w lewo, w prostopadłą Rotchana Road.
Muzeum czynne jest od środy do niedzieli w godzinach: 9-16.30.
W tym ciekawym miejscu podsumujemy widomości, jakie zdobyliśmy podczas zwiedzania miasta na własną rękę.

Tajlandia | Ajutthaja oferuje nam różne środki transportu
Tajlandia | Ajutthaja (Ayutthaya) oferuje nam różne środki transportu (by chrisada )
Zainteresować Cię również mogą ...