Tuk-tuki to hałaśliwe, trzykołowe pojazdy przypominające motorynki. Są one nie tylko środkiem transportu, ale także swego rodzaju atrakcją turystyczną. Tuk-tuki są najszybszym środkiem komunikacji w mieście, gdyż skutecznie omijają uliczne korki.

Tajlandia | Tuk-tuk na bangkockiej ulicy
Tajlandia | Tuk-tuk na bangkockiej ulicy (by chadmoone)

Pojazdy te zawdzięczają swoją nazwę dźwiękom, jakie wydają ich silniki, niezaopatrzone w tłumik. Tuk-tuki upowszechniły się do tego stopnia, iż stanowią teraz produkt eksportowy. Tajski wynalazek dotarł nawet do Kenii, gdzie stał się tanim sposobem transportu.

Pojazdy te są także doskonałym polem do zademonstrowania pomysłowości i artystycznych zdolności ich właścicieli – przemierzają ulice miast wymyślnie przyozdobione i pomalowane na różne kolory. Bezpieczna liczba osób, które mogą podróżować tuk-tukiem w jednym czasie, to kierowca i dwóch pasażerów. Pojazdy te zawdzięczają swą niezwykłą popularność także bardzo niskiej cenie ok. 0,3 USD (0,6 USD w Bangkoku).

Jeżeli przyjeżdża się do jakiegoś miasta autobusem, kierowcy tuk-tuków z reguły otaczają pasażerów zachęcając do skorzystania z ich oferty. Od 2006 roku na rynku pojawiły się tuk-tuki bardziej przyjazne dla środowiska, wydaje się to ważne, gdyż w każdym mieście znajdują się setki tych pojazdów.
Zainteresować Cię również mogą ...