Wielu turystów, odwiedzając różne miasta i regiony Tajlandii, decyduje się na podróż autobusem. Największą zaletą tego środka transportu jest jego powszechność i dostępność – autobusem dojedziemy do większości, nawet najmniejszych miejscowości Tajlandii.

Tajlandia | Autobusy są w Tajlandii najbardziej popularnym środkiem transportu
Tajlandia | Autobusy są w Tajlandii najbardziej popularnym środkiem transportu (by sherrattsam )

Wyróżniamy zarówno autobusy dalekobieżne, jak i te kursujące na krótszych trasach. W ramach obydwu kategorii spotkamy się z ofertami przewoźników państwowych i prywatnych, odnajdziemy też liczne różnice w standardzie i cenie.

Autobusy dalekobieżne

Autobusy dalekobieżne obsługują odcinki powyżej 150 km i w większości są klimatyzowane. Trasę przebywa się w nich szybko i wygodnie. W niektórych znajdują się toalety (jeśli nie – z pewnością możemy spodziewać się przystanku na trasie), odtwarzacze filmów i niewielkie barki z napojami i przekąskami.

Klasa VIP

Możemy oczywiście skusić się na podróż luksusowym, klimatyzowanym autobusem VIP lub super VIP. Mieszczą one znacznie mniejszą ilość osób, dzięki czemu są bardziej komfortowe. Tego typu autobusy mogą być jednak nawet dwa razy droższe niż zwykłe, poza tym nie obsługują wszystkich tras i odchodzą zdecydowanie rzadziej.

Dworce autobusowe

W Tajlandii obok państwowych linii autobusowych (BKS) mających swe dworce w centrach mniejszych miast i na przedmieściach większych, działają przewoźnicy prywatni skupiający się zwykle w pobliżu dworców BKS. Bilety na autobusy oferujące wyższy standard można kupić w kasie na dworcu, najlepiej z jednodniowym wyprzedzeniem.

Zdarza się, iż w większych miastach pojazdy klimatyzowane i nieklimatyzowane mają osobne dworce (położone są one zwykle blisko siebie).

Tajlandia | Podróż lokalnymi środkami transportu to świetny sposób na bliższe poznanie mieszkańców Tajlandii
Tajlandia | Podróż lokalnymi środkami transportu to świetny sposób na bliższe poznanie mieszkańców Tajlandii (by trevorsoh )

Przykładowe ceny biletów w zależności od standardu na trasie:

  • Bangkok-Surat Thani (640 km):
  • VIP – 16-21 USD
  • Pierwsza klasa z klimatyzacją – ok. 14 USD
  • Druga klasa z klimatyzacją – ok. 11 USD
  • Kanchanaburi-Sangkhlaburi (230 km):
  • VIP – 5,5 USD
  • Zwykły autobus (bez klimatyzacji) – ok. 4 USD.

Rozkłady jazdy

Godziny odjazdu najlepiej sprawdzić dzień wcześniej na dworcu. Autobusy dalekobieżne odjeżdżają zwykle wcześnie rano lub późnym wieczorem. Aktualne rozkłady jazdy w języku angielskim dostępne są w lokalnych biurach TAT (Tourism Authority of Thailand) lub na stronach internetowych np.  rozkład jazdy z Kanchanaburi.

Nawet nie znając rozkładu (w przypadku tras 150-300 km), istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli przybędzie się na początkowy przystanek wcześnie rano, wyruszy się w drogę w ciągu dwóch godzin.

Tajlandia | Błękitny autobus na ulicach jednego z tajskich miast
Tajlandia | Błękitny autobus na ulicach jednego z tajskich miast (by lifeontheedge )

Autobusy kursujące na krótszych trasach

Krótkie trasy (do 150 km) obsługują zwykle autobusy o nieco niższym standardzie. Odjeżdżają one często i są z reguły bardzo tanie. Wybierając taki sposób podróżowania musimy jednak spodziewać się tłoku, a także opóźnień (co jednak jest charakterystyczne dla sezonów turystycznych w każdym chętnie odwiedzanym kraju). Cena przejazdów tego typu autobusami, na krótszych dystansach (50-70 km) wynosi ok. 1-1,5 USD, zaś na dłuższych trasach np.: Bangkok-Kanchanaburi (129 km) – ok. 3 USD (1 klasa) lub 2 USD (2 klasa). Bilety na autobusy kursujące na krótszych odcinkach kupuje się zwykle kierowcy lub konduktora.
Jeśli celem naszej podroży jest jakaś malownicza wyspa, warto pomyśleć o zakupie łączonego biletu na autobus, pociąg i prom. Ceny tego typu pakietów wynoszą np.: z Bangkoku na wyspę Ko Samui (ok 477 km) – od 9 do 28 USD (w zależności od standardu).
W Tajlandii obowiązują oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa w środkach transportu: nie należy więc pozostawiać bagażu bez opieki i nie przyjmować poczęstunku od nieznajomych (nawet podających się za rzekomą obsługę autobusu).

Źródło:
http://www.transport.co.th/




Zainteresować Cię również mogą ...