Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w każdej kulturze, niezależnie od tego czy zawierany jest z miłości czy też traktowany jako rodzaj „rodzinnego interesu”. W przeprowadzeniu tak ważnego aktu, jakim jest powiązanie ze sobą na wieki kobiety i mężczyzny, pomagają różnego rodzaju zwyczaje i obrzędy, zróżnicowane w zależności od kultury danego narodu. Nie zapominajmy jednak, że aby w ogóle doszło do ożenku, należy najpierw wykupić narzeczoną.

Tajlandia | Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w każdej kulturze
Tajlandia | Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w każdej kulturze (by © Audrey Catherine D. )

Buddyjski ślub w Tajlandii

W dzisiejszych czasach nieco uproszczono tradycyjną tajską ceremonię zaślubin, nie zapominając jednak o najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych elementach weselnej tradycji:

Błogosławieństwo mnichów

Jeśli zaślubiny odbywają się w obrządku buddyjskim, przyszli małżonkowonie powinni otrzymać błogosławieństwo mnichów. Następnie spisany zostaje akt małżeństwa, po którym wszyscy udają się na wspólny obiad. Niektóre pary „rejestrują” swoje małżeństwo po prostu w urzędzie, na dzień przed ślubem.

 

Rod Nam Sang – błogosławieństwo wody

Z pewnością wielu z nas kojarzy charakterystyczny obrazek z buddyjskiego ślubu: młodą parę na klęczkach i z tajemniczymi obręczami na głowach, obmywającą dłonie. To właśnie ceremonia Rod Nam Sang.

Rod-nam-sang (rod – obmycie, nam – woda, sang – koncha) to najpiękniejszy i najważniejszy etap zaślubin. Przewodniczącym uroczystości jest zwykle senior rodu, zaś świadkami – rodzina z obydwu stron.

W tym wyjątkowo wzruszającym obrzędzie, uczestniczą zwykle tylko najbliżsi. Odbywa się on w ten sposób, że młoda para zasiada na niewielkiej platformie, składając ręce jak do modlitwy. Następnie głowy przyszłych małżonków łączone są w symboliczny sposób, za pomocą dwóch umieszczanych na głowach panny i pana młodego obręczy, połączonych specjalną „świętą nicią”.

Tajlandia | Ceremonia Rod Nam Sang
Tajlandia | Ceremonia Rod Nam Sang (by clayirving )

Kolejnym krokiem jest obmycie przez prowadzącego uroczystość rąk pary młodej za pomocą naczynia z wodą (tradycyjnie powinna to koncha) i złożenie im życzeń powodzenia. Do życzeń przyłącza się w następnej kolejności reszta rodziny.

Obcokrajowcy powinni pamiętać, iż otrzymanie zaproszenia na rod-nam-sang jest wielkim zaszczytem i nie wypada na tak uroczystej ceremonii wystąpić w kreacji koloru czarnego. W Tajlandii kolor ten szczególnie kojarzony jest ze smutkiem, a niektórzy wierzą nawet, że może przynieść pecha młodej parze.

Zabawa weselna

Tego samego dnia wieczorem odbywa się zabawa weselna, na której ilość gości jest już większa. Zaprasza się średnio od stu do trzystu osób.

W zależności od tego, gdzie odbywa się wesele (w dzisiejszych czasach często wynajmowane są w tym celu hotele lub restauracje), para młoda od progu wita przybyłych gości.

Małżonkowie otrzymują prezenty lub pewne kwoty pieniężne uzależnione od statusu finansowego darczyńcy. Po zrobieniu kilku zdjęć i posileniu się, następuje oficjalne rozpoczęcie zabawy, której przewodniczącym staje się zwykle bliski przyjaciel pary młodej.

Tajlandia | Szczęśliwa para młoda z rodzicami
Tajlandia | Szczęśliwa para młoda z rodzicami (by daveiam )

Na weselu często pojawia się tzw. gość honorowy, czyli osoba o jakimś szczególnym znaczeniu dla danej społeczności, która wygłasza weselną przemowę zwierającą dobre życzenia i rady dotyczące małżeństwa.

Po wzniesieniu toastu i trzykrotnym wykrzyczeniu: „Chai-yo” (na zdrowie!), prowadzący zabawę może np. wcielić się w dziennikarza i wypytać młodych o początki ich znajomości lub w jakiś inny sposób zająć gości przed podaniem weselnego tortu. Wypiek tradycyjnie kroją pan i pani młoda. Kolejnym ich zadaniem jest podejście do każdego z gości, by porozmawiać, wnieść toast i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W tradycyjnych obrzędach zaślubin pojawiają się także, mniej dziś praktykowane zwyczaje, takie jak: ceremonia otwierania przez pana młodego szeregu symbolicznych drzwi prowadzących do domu wybranki czy też obmywania przez pannę młodą stóp męża.

Tajlandia to jednak nie tylko kraj miłujący tradycję, ale także miejsce, gdzie zasmakować możemy naprawdę szalonej przygody, jak chociażby podwodnych zaślubin.

Tajlandia | Wesele urządzane jest zwykle z wielką pompą
Tajlandia | Wesele urządzane jest zwykle z wielką pompą (by daveiam )

Na podstawie:
http://www.marrythailand.com/traditional-thai-wedding.php
http://www.apmforum.com/columns/thai15.htm
Zainteresować Cię również mogą ...