Mężczyźni, którzy pragną poślubić tajską dziewczynę (czy to miejscowi, czy obcokrajowcy) muszą pamiętać o tym, że w wielu tradycyjnych rodzinach kultywowany jest zwyczaj wykupu panny młodej. Czasami, w bardziej nowoczesnych domach, jest o tylko symboliczny akt, czasem jednak narzeczony musi się liczyć z naprawdę sporym wydatkiem.

Tajlandia | Zapłata za przyszłą żonę to tzw. „sinsod”
Tajlandia | Zapłata za przyszłą żonę to tzw. „sinsod” (by clayirving )

Kiedy świeżo zakochani osiągają porozumienie dusz i serc, przychodzi czas na porozumienie obu rodzin. Rodzice dziewczyny muszą skalkulować cenę za swoją córkę.

Suma pieniędzy może być bardzo rożna w poszczególnych przypadkach. Wysokość kwoty zależy od tego, ile córka kosztowała rodziców poczynając od dnia swoich narodzin. Następnie szacuje się, jaką kwotę dziewczyna już odpracowała. Różnica tych dwóch liczb daje cenę wykupu.

Przy stosunkowo niewielkim wkładzie finansowym można wykupić dziewczynę, która nie ma żadnego kosztownego wykształcenia. Jeśli dziewczyna pracowała już kilka lat w rodzinnym domu i pomagała w polu, narzeczony zapłaci naprawdę niewiele. Na wsi kwoty za narzeczoną są zwykle rzędu 30 000 baht. Kiedy jednak dziewczyna jest wykształcona i aż do ukończenia studiów uniwersyteckich powiększała tylko swoje koszty, cena wykupu może być bardzo wygórowana. 1000 000 baht – 25 000 euro, czyli równowartość domu, nie jest tutaj rzadkością.

Tajlandia | Kiedy świeżo zakochani osiągają porozumienie serc, przychodzi czas na porozumienie obu rodzin...
Tajlandia | Kiedy świeżo zakochani osiągają porozumienie serc, przychodzi czas na porozumienie obu rodzin...
(by edwinylee )

Gdyby jednak narzeczony nie odpowiadał wyobrażeniom rodziców dziewczyny, wtedy suma wykupu może być wyznaczona tak gigantycznie wysoko, że wybranka staje się dla młodego mężczyzny praktycznie nieosiągalna. Można powiedzieć: cena zaporowa. Kandydat na męża musi koniecznie posiadać dobre perspektywy zarobkowe, w przeciwnym razie może o małżeństwie co najwyżej pomarzyć. Jesień życia rodziców musi być w końcu przez parę lat finansowana przez córkę i jej męża.

W dniu zaręczyn narzeczony w towarzystwie rodziców składa wizytę rodzinie swojej wybranki. Podczas tego spotkania wolno omawiać tylko pozytywne, miłe tematy. Z okazji tego obiecującego biegu wydarzeń, przyszły małżonek może wręczyć swojej wielkiej miłości pierścionek zaręczynowy.Czułości, które wychodzą poza ramy trzymania się za ręce, są w tradycyjnych tajskich rodzinach ściśle zabronione przed ślubem.

Tajlandia | Przedślubne kosztowności
Tajlandia | Przedślubne kosztowności (by ripmilla )

Źródło: Der Farang
Zainteresować Cię również mogą ...