Ranong jest najmniej zaludnioną prowincją Tajlandii, 80% jej powierzchni stanowią lasy, a 67% – tereny górskie. To właśnie na jej terenie znajduje się Przesmyk Kra – najwęższy odcinek Półwyspu Malajskiego, o szerokości zaledwie 56 km. Choć Ranong zyskało sobie sławę najbardziej deszczowej krainy Tajlandii, niegdzie indziej nie spotkamy piękniejszych białych plaż i wiecznie zielonych lasów.

Tajlandia | Ranong - tajska prowincja piękna w swej skromności i prostocie
Tajlandia | Ranong - tajska prowincja piękna w swej skromności i prostocie (by thehumanaught )

Deszczowa prowincja

Ranong jest południową prowincją Tajlandii zlokalizowaną na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Znajduje się ona w odległości 568 kilometrów od Bangkoku. Jej zachodnie granice wytycza wybrzeże Morza Andamańskiego i Birma. Prowincja Ranong zajmuje powierzchnię 3 298 km². Choć region ten słynie z największych opadów deszczu w całej Tajlandii (wielu turystów wierzy, że słowo Ranong jest po prostu zniekształceniem angielskiego „rain on”, czyli „w deszczu”), warto uwzględnić go w swym planie podróży.

Piękno przyrody

To właśnie dzięki życiodajnym deszczom spotkamy tu tak świeże, bujne i zielone elementy przyrody. Prowincja ta, choć niewielka, jest bardzo atrakcyjna właśnie ze względu na swoje warunki naturalne: malownicze morskie wybrzeże, wyspy, góry, gęste, wiecznie zielone lasy, przepiękne wodospady, gorące źródła i zachwycające parki narodowe.

Tajlandia | Ranong słynie ze swych orzechów nerkowca
Tajlandia | Ranong słynie z orzechów nerkowca (by teducation )

Podział administracyjny

Administracyjnie Ranong dzieli się na 4 okręgi głowne: Amphoe Muang Ranong (czyli miasto Ranong i jego okolice), Amphoe Kapoe (na południu prowincji), Amphoe Kra Buri (północna część prowincji), Amphoe La-un (na wschodzie) i mały okręg królewski – Amphoe Suk Samran.

Gospodarka

Gospodarka regionu jest zróżnicowana. Przed laty wydobywano tu cynę, dziś zaś mieszkańcy trudnią się głównie rybołówstwem i wydobywaniem białej gliny, z której produkuje się porcelanę. Najważniejszymi produktami rolniczymi prowincji są orzechy nerkowca i kauczuk. Najlepszym okresem, aby odwiedzić Ranong jest pora sucha – miesiące między listopadem a majem.
Zainteresować Cię również mogą ...