Stolica prowincji - noszące tę samą nazwę - miasto Ranong znajduje się w samym sercu tropikalnego lasu deszczowego. To niepozorne miasteczko zapewni nam szereg atrakcji: z pobliskiego portu Saphan Pla możemy udać się długimi łodziami do pobliskiej Birmy, zaś w hotelu uzdrowiskowym Jansom Thara, odpoczniemy w tropikalnych ogrodach i basenach zasilanych naturalnymi gorącymi źródłami.

Tajlandia | Długie łodzie przewiozą nas do pobliskiego Kawthaung
Tajlandia | Długie łodzie przewiozą nas do pobliskiego Kawthaung (by fredalix )

Atrakcje

W mieście zachowały się liczne pozostałości jego dawnej zabudowy, związane z osiadłym tu niegdyś chińskim ludem Hokkien. Aby bliżej zapoznać się z historią miasta, warto odwiedzić dawną rezydencję Koh Su Chianga – pochodzącego z Chin, pierwszego gubernatora Ranong, sprawującego rządy w połowie XIX w. Zarówno architektura owego kompleksu budynków (Nai Khai Ranong), jak i zgromadzone w nich pamiątki, ukazują w pełni dzieje i kulturę tutejszego ludu Hokkien.

Zróżnicowanie kulturowe

Ranong jest miastem, w którym panuje gwarna atmosfera właściwa miejscowościom portowym i granicznym. Bardzo widoczny jest wpływ nie tylko kultury chińskiej, ale także bliskiego sąsiada prowincji – Birmy. Można spotkać tu prawie tyle samo Birmańczyków, co Tajów, zaś w wielu małych restauracjach puszczana jest birmańska muzyka. Nawet szyldy występują w obu językach – tajskim i birmańskim.

Wycieczki po okolicy

Turyści odwiedzający Ranong często urządzają sobie wypady do leżącego po drugiej stronie rzeki Pak Chan, birmańskiego miasta Kawthaung (niegdyś – Victoria Point), w pobliżu którego – na niewielkiej przybrzeżnej wyspie – zlokalizowane są kasyna i pola golfowe. Miejscowość ta jest strefą wolnocłową, a w celu przekroczenia granicy w tym właśnie miejscu nie trzeba posiadać wizy. Z portu znajdującego w odległości 5 km od miasta (dotrzemy tu songthaewem), udać się możemy także na pobliskie wyspy – Ko Chang i Ko Phayam.

Tajlandia | Ranong to przede wszystkim miasto portowe
Tajlandia | Ranong to przede wszystkim miasto portowe (by silkebaron )

Wypoczynek

Ranong jest doskonałym miejscem na kilkudniowy pobyt, szczególnie dla osób szukających wytchnienia od zatłoczonych, powszechnie uczęszczanych miejscowości turystycznych. Wybierając się tu warto pamiętać o zabraniu ze sobą okrycia na wypadek deszczu, gdyż pogoda w tym regionie bywa bardzo zmienna. Jeśli jednak chce się zobaczyć prawdziwy tropikalny las deszczowy, czyż istnieje lepsza ku temu sceneria niż właśnie pośród kropli deszczu?

Informacja turystyczna

W tak niewielkiej prowincji jaką jest Ranong, przez długi czas infrastruktura turystyczna nie była zbyt rozbudowana. W ostatnich latach zaszło tu jednak wiele zmian – otwarto ciekawe miejsca noclegowe, a także rozwinięto możliwość wypożyczania pojazdów i odbywania zamiejskich wycieczek. Najlepszym miejscem, gdzie uzyskać możemy wszelkie informacje o noclegach i wycieczkach, jest agencja turystyczna, a zarazem restauracja oferująca tradycyjne tajskie jedzenie – Pon’s Place – mieszcząca się przy Thanon Ruangrat 129. Otwarta jest ona codziennie od 7:30 do 21:00. Szczegółowe informacje zdobędziemy pod numerem telefonu: 081 597 4549 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: ponplace@hotmail.com. Można tu zarezerwować rejs wizowy do Birmy, zorganizować podróż po okolicy, zarezerwować kwaterę na Ko Chang albo Ko Phayam, wynająć rower, motocykl, albo samochód, można także kupić bilety na interesujący nas środek tranportu. Wspomniana Thanon Ruangrat jest główną ulicą miasta wzdłuż której znajdziemy najwięcej sklepów, kawiarenek internetowych i hoteli.
 
Zainteresować Cię również mogą ...