Jeśli istnieje na ziemi takie miejsce, gdzie moglibyśmy odpocząć od miejskiego gwaru i chaosu codzienności, to jest nim z pewnością wyspa Ko Chang. Tu każdy z nas znajdzie chwilę, by na tle przepięknej przyrody, rozkoszować się tylko i wyłącznie własną egzystencją. Ko Chang oczaruje nas swym  spokojem – nie bez przyczyny nawet mnisi przybywają tu, aby się wyciszyć.

Tajlandia | Wyspa Ko Chang znajdująca się w granicach prowincji Ranong
Tajlandia | Wyspa Ko Chang znajdująca się w granicach prowincji Ranong (by beetlej )

Ko Chang jest niewielką wysepkę położoną na wodach Morza Andamańskiego, w okolicy ok. 7 km od wybrzeży prowincji Ranong.

Nie należy jej mylić ze znacznie większą i lepiej rozwiniętą wyspą o tej samej nazwie znajdującą się we wschodniej części Tajlandii, w prowincji Trat (blisko granicy z Kambodżą).

Oaza spokoju

Nazwę „Ko Chang” tłumaczy się jako „Wyspę Słonia” (ze względu na jej kształt). Największym atutem wyspy jest to, iż wciąż zachowuje ona swoje piękno i prostotę, opierając się tempu panującemu we współczesnym świecie i postępującej komercjalizacji. Jest to doskonałe miejsce na relaks, a także – jeśli mamy w sobie żyłkę odkrywcy – wspaniała przestrzeń, którą przemierzać można wzdłuż i wszerz nie ustając w zachwycie. Spacery poprzez tutejsze lasy, zarośla mangrowe, plantacje kauczuku i gaje pełne orzechów nerkowca, są świetną alternatywą na aktywne spędzenie wolnego czasu. Nie wspominając już o przemierzaniu oblanych słońcem złotych plaż...

Ludzie i przyroda

Szatę roślinną Ko Chang tworzą wiecznie zielone lasy, przez które przechodzi kilka tras spacerowych. Pośród wszechobecnej zieleni żyje dużo dzikich zwierząt, a błękitne niebo ponad wierzchołkami drzew, przecinają skrzydła egzotycznych ptaków. Na wyspie znajduje się także mała osada rybacka, którą warto odwiedzić, gdyż sposób życia tutejszych mieszkańców pozostaje niezmieniony od lat. Zdecydowana większość tubylców utrzymuje się z rybołówstwa oraz uprawy kauczuku i orzechów nerkowca.

Tajlandia | Ciche plaże Ko Chang
Tajlandia | Ciche plaże Ko Chang (by ianz )

Plaże

 

U wybrzeży wyspy znajduje się kilka płytko osadzonych raf koralowych, tworzących doskonałą scenerię do nurkowania z rurką. Najpiękniejsze plaże znajdują się po zachodniej stronie Ko Chang. Największą popularnością cieszy się plaża Aow Yai, wzdłuż której usytuowanych jest najwięcej ośrodków wypoczynkowych. Godną polecenia plażą jest także Aow Kai Tao – zlokalizowana na zachodnim krańcu wyspy (można tam dotrzeć jedynie łodzią). Można tu bezpiecznie popływać lub też skusić się na wyprawę do odległego o 5 kilometrów punktu widokowego. Na tej plaży nie ma jednak możliwości noclegu. Ciekawą atrakcją może być udanie się w rejs łodzią, na pobliskie mniejsze wyspy (takie wycieczki organizują często właściciele miejsc kwaterunkowych).

Jak tu dotrzeć?

Na Ko Chang najlepiej dostać się z portu Saphan Pla, położonego 5 km za Rangong. Z miasta do portu dojechać można songthaewem (cena przejazdu – ok. 0,5 USD). Łodzie na Ko Chang odpływają zwykle przed i tuż po południu, np. o 9:30, 12:00, 14:00 i 15:00 (stan na grudzień 2009). Bezpiecznie jest znaleźć się w porcie o 9:00, gdyż rzadko wyruszają one przed tą godziną. Podróż trwa około 1 godziny (do plaży Ao Yai) i kosztuje niecałe 5 USD.

Tajlandia | Zachód słońca na andamańskim wybrzeżu
Tajlandia | Zachód słońca na andamańskim wybrzeżu (by silkebaron )

Zakwaterowanie

Wybierając się na wyspę Ko Chang, musimy spodziewać się bardzo skromnych warunków noclegowych. Jest to miejsce na tyle odosobnione od współczesnego świata, iż nawet elektryczność występuje tu sporadycznie. Prawdziwym poszukiwaczom spokoju i wytchnienia wystarczy jednak romantyczne światło świec, a wszechobecną prostotę potraktują oni jako zaletę.

Większość spośród kilkunastu ośrodków wypoczynkowych wyspy, otwartych jest jedynie w sezonie – od listopada do kwietnia (pora sucha). W porze deszczowej występują tu bowiem silne sztormy.

Ceny są noclegów są porównywalne, wahają się od 5 do 10 USD (w wielu ośrodkach musimy się liczyć z łazienką wspólną dla kilku pokoi). Odrobiny luksusu zasmakujemy zaś za ok. 18 USD.

 
Zainteresować Cię również mogą ...