Mówisz: „Phuket”, myślisz: „plaże” – to niezwykle zwięzłe stwierdzenie, jest najlepszą recenzją wyspy. Tutejsze rajskie plaże, każdego roku przyciągają do Phuket miliony turystów. Znajdziemy na nich wszystko czego potrzeba, by urlop okazał się udanym: słońce, piękne widoki i świetną zabawę.

Tajlandia | Rajskie plaże Phuket
Tajlandia | Rajskie plaże Phuket (by rivard )

Do najpopularniejszych plaż Phuket należą (idąc od północy wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy):

Mai Kao

To najdłuższa plaża na wyspie, która jest dosyć spokojna i niezabudowana. Mai Kao stanowi część Parku Narodowego Sirinath, jako objęty ochroną teren występowania żółwi skórzastych (Dermochelys coriacea). Zwierzęta te od listopada do lutego składają tu swoje jaja. Część Morza Andamańskiego przylegająca do plaży, to świetne obszary do pływania, znawcy ostrzegają jednak przed kąpielą w okresie od maja do października z powodu silnych fal.

Nai Thon

Kolejne miejsce, które przypadnie do gustu osobom unikającym licznego towarzystwa. Również ta plaża jest częścią Parku Narodowego Sirinath. Choć nie ma tu zbytnio rozbudowanej infrastruktury turystycznej, z pewnością znajdziemy kilka zacisznych restauracji i domków do wynajęcia.

Nai Yang

Trzecia plaża należąca do Parku Narodowego Sirinath i popularne miejsce weekendowych wypadów. Znajduje się tutaj sporo restauracyjek serwujących lokalne potrawy. Istnieje także możliwość obozowania na plaży. W pobliżu Nai Yang znajduje się jeden z najwspanialszych tajskich kurortów – Indigo Pearl.

Tajlandia | Plaża Surin - wymarzone miejsce relaksu
Tajlandia | Plaża Surin - wymarzone miejsce relaksu (by markleo )

Bang Tao

Jedna z najdłuższych plaż na wyspie. W pobliżu znajduje się kompleks turystyczny Laguna Phuket, dysponujący 5 luksusowymi hotelami i 18-dołkowym polem golfowym. Jest tutaj także ponad 30 sklepów, restauracji, barów i stoisk. Mimo to zawsze udaje się znaleźć cichy zakątek, gdzie można cieszyć się jasnym, drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

Pansea

Jedna z piękniejszych plaż Phuket. Niestety, w swoje posiadanie objęli ją goście dwóch luksusowych hoteli – Chedi i Amanpuri, czyniąc z niej prywatną plażę, choć formalnie jest ona dobrem wspólnym. Tylko goście hotelowi mają dostęp do pokrytego złotym piaskiem wybrzeża i możliwość uprawiania wielu sportów wodnych.

Surin

Niezabudowana plaża, porośnięta u brzegów kazuaryną. W pobliżu wybrzeża znajduje się kilka restauracji, oferujących potrawy tajskiej kuchni oraz wioska Surin, zamieszkana przez muzułmanów.

Laem Singh

Ta niewielka plaża w sezonie turystycznym może być bardzo zatłoczona, mimo, że nie posiada żadnych obiektów turystycznych poza kilkoma restauracjami.

Tajlandia | Gwarna plaża Patong jest idealnym miejscem dla poszukujących rozrywki i dobrej zabawy
Tajlandia | Gwarna plaża Patong jest idealnym miejscem dla poszukujących rozrywki i dobrej zabawy (by jb_photos )

Kamala

Położona w odległości 10 minut drogi, na północ od plaży Patong, Kamala jest znakomitym miejscem dla osób, szukających ukojenia i odpoczynku od hałasu. Nie ma tu jeszcze zbyt wielu ośrodków wypoczynkowych i rozbudowanej turystycznej infrastruktury. Znawcy polecają wizytę w miejscowych restauracjach, w których podaje się potrawy kuchni muzułmańskiej (większość tych zakładów znajduje się w rękach mieszkających tutaj Malajów).

Patong

Najsłynniejsza i najbardziej zatłoczona plaża Phuket. Ostatnimi czasy jej sława nieco ucierpiała z powodu oskarżeń o zbytnie jej zabudowywanie i urządzane tam hedonistyczne imprezy. Mimo to wciąż przyciąga turystów białym piaskiem, czystą wodą, sporą ilością sklepów, bogatą ofertą aktywnego odpoczynku i szalonym życiem nocnym.

Karon

Jedna z najdłuższych plaż na wyspie (4 km). Mimo że znajduje się tu sporo ośrodków wypoczynkowych i hoteli, na plaży jest dośyć cicho. To znakomite miejsce do uprawiania sportów wodnych (szczególnie surfingu). Na południowym krańcu zatoki, nad którą leży plaża Karon, znajduje się rafa koralowa.

Tajlandia | Plaża Karon to królestwo surfingu
Tajlandia | Plaża Karon to królestwo surfingu (by yeowatzup )

Kata

Ta plaża jest przecięta drogą na dwie części. Kata Yai jest bardziej malownicza, dlatego znajduje się tu więcej hoteli, stoisk handlowych i sklepów. Kata Noi ma tylko kilka ośrodków wypoczynkowych (przede wszystkim hotel Kata Thani) i nie ma tam tak rozbudowanej infrastruktury, co w drugiej części plaży.

Nui

Plaża ta słynie z utrudnionego do niej dostępu. Najpierw trzeba jechać bardzo stromą drogą (do pokonania tylko pojazdem z napędem na 4 koła lub rowerem górskim), oznaczoną czerwonym szlakiem. Po przejechaniu kilometra, trzeba zaparkować swój pojazd i iść dalej pieszo, równie ciężką trasą. Parkowanie kosztuje 250 baht za dzień; opłata uprawnia do wypożyczenia leżaka i darmowego drinka. Nie jest to zbyt wysoka cena za spokój, jakiego nie znajdzie się na żadnej innej plaży w Phuket.

Nai Harn

Plaża zajmująca południowy kraniec wyspy. Nie jest ona zbytnio tłoczna i zabudowana, a to z powodu bliskiego sąsiedztwa klasztoru Samnak Song Nai Harn, który zajmuje sporą część plaży. Znalazło się tu jednak miejsce na jachtklub Le Meridien Phuket i kilka restauracji. Nai Harn jest często odwiedzana przez miłośników surfingu, którzy uważają ją za najlepsze miejsce do uprawiania tego właśnie sportu.

Tajlandia | Porośnięte palmami plaże Phuket
Tajlandia | Porośnięte palmami plaże Phuket (by cloneofsnake )

Ao Sane

Mała skalista plaża, położona kilka minut drogi od siedziby jachtklubu. Jest tam tylko kilka restauracyjek.

Ya Nui

Mała plaża, położona w pobliżu Laem Prom Thep. W jej pobliżu znajduje się rafa koralowa, chętnie odwiedzana przez uprawiających nurkowanie z rurką. Nie ma tam żadnej turystycznej infrastruktury.

Rawai

Zanim Phuket stało się popularne wśród turystów, to właśnie na plażę Rawai przyjeżdżało najwięcej osób, pragnących nacieszyć się wspaniałymi widokami wybrzeża i miejscową kuchnią. Dzisiaj także nie brakuje tu odwiedzających.
Zainteresować Cię również mogą ...